REKLAMA

Białołęka

kultura »

 

Nareszcie biblioteka na wschodniej Białołęce

  4 marca 2012

alt='Nareszcie biblioteka na wschodniej Białołęce'
www.bialoleka.waw.pl

Na wiosnę przy ul. Berensona 38 zostanie otwarta pierwsza publiczna biblioteka na zielonej Białołęce.

REKLAMA

Jak nie ma, to nie ma, ale jak już coś się pojawia na Białołęce, to jest to w oprawie bardzo nowoczesnej. Nowa biblioteka - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Dzieci Nr 124 - będzie zajmować 243 m2 powierzchni na dwóch piętrach. Wystrój wnętrza: pomalowane na zielono ściany, na nich rysunki liści, prawdziwe brzozowe pnie pośrodku, panele sufitowe w kształcie motyli, różne akcenty architektoniczne będą oddawały charakter lasu, zielonego zakątka i przestrzeni, gdzie nauka o ekologii jest bardziej naturalna niż gdzie indziej.

Organizator placówki - dyrektor białołęckich bibliotek Elżbieta Majchrzak - zwraca uwagę, że z założenia biblioteka jest "szyta na miarę" do propagowania wiedzy o ekologii. Będą się tu odbywały zajęcia z przyrody i zachowań proekologicznych.

Na terenie wschodniej Białołęki, gdzie budowane są nowe osiedla, dzielnica nie posiada lokali, w których można tworzyć biblioteki, świetlice, filie Ośrodka Pomocy Społecznej.
Nauczyciele otrzymają szereg pomocy dydaktycznych, m.in. wzorcowe konspekty i scenariusze zajęć, tak aby zapoznać uczniów ze światem roślin i zwierząt oraz szerzyć wiedzę o zjawiskach w otaczającym świecie. Poza wypożyczeniem książki oraz multimediów i udziałem w zajęciach, będzie można obejrzeć film, skorzystać ze specjalnych materiałów ekologicznych, a także wziąć udział w konkursach i wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę. - Potencjał mamy ogromny, jest to fantastyczna baza, którą w miarę zdobywania dodatkowych pieniędzy będzie można powiększać o nowe atrakcje. Marzą nam się też kolejne biblioteki, m.in. w okolicach osiedla Regaty. Wiemy, że na terenie zielonej Białołęki jest duże zapotrzebowanie na kontakt z książką. Cieszymy się też, że biblioteki na Targówku odetchną, a i wiele nowych mieszkańców, dla których odległość 5 km do biblioteki była zbyt wielka, będzie mogła skorzystać z kontaktu z książką - mówi dyrektor Elżbieta Majchrzak.

600 podpisów

Pomysł utworzenia biblioteki na terenie wschodniej Białołęki pojawiał się już wcześniej. Szalę decyzji "na tak" przeważyły wnioski do dyrekcji biblioteki podczas posiedzenia komisji oświaty i edukacji oraz duża potrzeba społeczna wyrażona przez ok. 600 podpisów mieszkańców zebranych pod egidą Stowarzyszenia Moja Białołęka.

Zapraszamy na zakupy

Dom kultury?

Biblioteka jest pierwszą i mam nadzieję nie ostatnią publiczną instytucją kulturalną na terenie wschodniej Białołęki. To duża radość dla mieszkańców wschodniej części, w szczególności dla osób zamieszkujących wiele osiedli w pobliżu ulicy Berensona. Na terenie zielonej Białołęki, gdzie budowane są nowe osiedla, dzielnica nie posiada lokali, w których można tworzyć biblioteki, świetlice, filie Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jako socjolog i przewodnicząca komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia zwracam uwagę, że tworzenie osiedli bez miejsc użyteczności społecznej nie jest prawidłowym kształtowaniem miasta. W perspektywie nie jest to także ekonomiczne dla władz Warszawy, gdyż brak takich przestrzeni, brak zagospodarowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, pogarsza jakość życia mieszkańców, wzmaga zachowania patologiczne. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, zatem w miejscu gdzie są wielotysięczne osiedla Derby, Regaty, Wiśniowy Sad, Zielona Dolina dzielnica powinna zakupić lokale "pod użyteczność publiczną".

Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka

 

REKLAMA

Komentarze (21)

# Derbianin

05.03.2012 11:15

Kasa w błoto. Mamy już bibliotekę na Zielonej Białołęce - bibliotekę parafialną Pasjonatka przy kościele na Ostródzkiej, z całkiem pokaźnym księgozbiorem.
Ale rozumiem, że chodziło o wykazanie się tymi 600 podpisami na liście Stowarzyszenia Moja Białołęka. No fajnie, będzie się czym wykazać przy kolejnych wyborach (punkcik na plakat).

# aaaa

05.03.2012 13:18

No już niech ksiądz się tak nie denerwuje.

# Czyżyk

05.03.2012 20:14

Do Derbianina - Z tego co wiem Moja Białołęka kierowała ludzi z książkami do parafilanej biblioteki. Jaskółki mówią, że nikt za to im nie podziękował. Czyżby książki były, ale kulturą coś nie halo?

REKLAMA

# Bialoleka-Jest-Jedna

07.03.2012 09:32

Moja Białołęka nie ma z Biblioteką Pasjonatka nic wspólnego!
I gwoli wyjaśnienia, Biblioteka Publiczna, która powstanie na Berensona, będzie drugą biblioteką w okolicy.
Wątpię też, żeby Moja Białołęka kierowała ludzi do Pasjonatki - biblioteki, której przecież nie ma.
Dobrze, że biblioteka powstanie. Czas najwyższy chciałoby się rzec!
Poza tym fajnie, że radni wpadli na mój pomysł sprzed roku. Post na forum, często odwiedzanym przez radnych z Zielonej Białołęki.
--------------
Profil biblioteki na Białołęce
Autor: Bialoleka jest jedna (IP zarejestrowane)
Data: 15 kwi 2011 - 12:21:46
zastanawiam się na ewentualnymi profilami potencjalnej biblioteki.
przyszły mi do głowy 2 pomysły.
1. biblioteka przyrodnicza,
w której poza standardowym zestawem książek byłoby dużo pozycji o przyrodzie, ornitologii (Białołęka ptactwem stoi), hydrologii (Wisła, kanały, bagna, czajka)... Oczywiście wszystko w odpowiedniej formie i ilości. środki na dodatkowe pozycje z wielu źródeł (instytucje, UE, fundacje, miasto, firmy)
...............................
No, ale oczywiście pod wszystkim się musi podpisać p. Borowska.

# Czyżyk

07.03.2012 18:33

Moja Białołęka kierowała ludzi do biblioteki z książkami. Pisali listy do niej to odpowiadała gdzie i do kogo nalezy się zwrócić. Nie jej wina, że organizatorzy biblioteki po artykule w Wyborczej wyjechali na ferie. Ktoś ludzi zatrzymał. Stowarzyszenie nie jest organizacją krzak ukrywającą się pod anonimowymi sloganami i jesli kogoś to dziwi, że ludzie się do niej zwracają to jego problem.
Jeśli chcesz obrażać Moją Białołękę i jej członków - podpisuj się z imienia i nazwiska. Pani Borowska robi to co do niej należy jako radna. I może przyjmij to do wiadomości, że radni są i pracują na realizację m.in. swojego programu. Każdy niech robi swoje, jedno drugiemu nie wyklucza, a poziom komunkacji organizacji BJJ pozostawia wiele do życzenia.

# Białołęccok

07.03.2012 19:12

To jest raczej Białołeka Jest Jeden , bo wszystkie wpisy jakie się pojawiają na forach są w podobnej stylistyce.

REKLAMA

# Bialoleka-Jest-Jedna

08.03.2012 09:17

o rany, Panie Czyżyk (to Pana nazwisko?)
piszę, że dziwne, że MB kierowała ludzi do Pasjonatki, ponieważ kierownictwo MB/radni dzielnicy publicznie twierdzą, że Biblioteka na Berensona będzie pierwszą w okolicy. Stąd moje zdziwienie. Nie chciałem nikogo obrazić, a jeśli ktoś się poczuł dotknięty, no cóż.
Organizatorzy gdzieś wyjechali? Przepraszam, chyba mieli prawo?
Darczyńcy nie mieli problemu ze skontaktowaniem się z biblioteką. Do mnie zgłosiło się kilkanaście osób (w tym media), do księży też ktoś jeździł, bo w artykule podane były informacje o osobach odpowiedzialnych za tę biblioteczkę. Kto chciał, znalazł, kto nie pomyślał, niepotrzebnie pofatygował się do MB.
Widzę, że bardzo Moją Białołękę uwiera to, że ktoś inny coś robi w okolicy i jest skuteczny i ciężko się pod to podpiąć.
Dobrze, że radni robią co do nich należy. Chwała im za to. W końcu powstaje coś, co powinno być już od kilku lat.
Nie każdy ma ciśnienie na szkło i wszędzie, gdzie tylko się da, publikuje swoje imię i nazwisko :)
Pozdrawiam Panie Czyżyk

# Bialoleka-Jest-Jedna

08.03.2012 12:08

Przepraszam osoby, które kontaktowały się z Moją Białołęka za niefortunne sformułowanie. Nie wiedzieć czemu w artykule odnośnie biblioteki drukowanym w Gazecie Wyborczej pojawił się wątek placu zabaw przy Mańkowskiej organizowanego przez Moją Białołękę. Informacja ta zmyliła osoby chcące przekazać książki bibliotece.

# Białołęccok

08.03.2012 23:26

Wyjaśnijcie o co chodzi.

REKLAMA

# Bia%u0142o%u0142%u0119ccok

08.03.2012 23:26

Wyjaśnijcie o co chodzi

# Bialoleka-Jest-Jedna

09.03.2012 10:32

W artykule była informacja, że bibliotekę organizują p. Grabowscy i księża z Ostródzkiej, a my (Białołęka Jest Jedna) im pomagamy. Nie wiedzieć czemu dziennikarz rozpisał się w tym samym miejscu o sukcesach Mojej Białołęki, która z tą biblioteką nie ma nic wspólnego.
Część (nie wiem, jak duża) mieszkańców najwyraźniej źle zrozumiała czy przeoczyła informacje o właściwych organizatorach i skontaktowała się z Moją Białołęką. MB przekierowała te osoby we właściwie miejsce.

# Białołęccok

09.03.2012 15:50

Aha. Dzięki.

REKLAMA

# pifpaf

09.03.2012 22:23

Zniektórych wpisów widać, że faktycznie brakuje biblioteki we wschodniej Białołęce i szkół również. No w końcu zostało wyjaśnione ale droga do mety była wyboista.

# Białołęccok

09.03.2012 23:03

#pifpaf napisał(a) 09.03.2012 22:23
Zniektórych

Jak widać w twojej okolicy też nie jest najlepiej.

# babcia

12.03.2012 21:55

a mnie się marzy drodzy Panowie i drogie Panie, żeby Białołeka (chociaż ta wschodnia)była rzeczywiście jedna!
Zupełnie nie rozumiem jak organizacje takie jak Zielona Białołęka, Moja Białołęka czy Białołeka Jest Jedna nie pomagały sobie lub chociaż nie wspierały w różnych akcjach. Ludzie obudźcie się...
przed nami remont mostu TT, kanalizacja na Głębockiej. Targówek nie chce tramwaju w Wincentego, metro na Bemowo a nie do CH Targówek (chociaż tylko tutaj).
Marywilską wyrzucili z planu, Płochocinskiej nie zrobią, TOGU i TMP na wschodniej Białołece jeszcze nie planują a Wy się kłocicie, kto komu podbiera akcję książki??? Kto ma lepszą prasę????
Ja już jestem babcią, a wy młodzi nie martwicie się o swoje dzieci ???
Białołęko obudź się!!!!!!!!!!!!!

REKLAMA

# Winnica

13.03.2012 11:36

Może nie mają dzieci???

# Dorota

13.03.2012 13:58

No nareszcie na Zielonej Białołęce będzie Biblioteka Multimedialna.

# Bialoleka-Jest-Jedna

13.03.2012 14:21

Babciu i Winnico, a mnie się właśnie wydaje, że te wszystkie białołęckie (i nie tylko) stowarzyszenia i inicjatywy są właśnie dlatego, że mamy dzieci i chcielibyśmy, żeby im było lepiej. Dzięki działalności MB, BJJ, ZB i innych okolica się zmienia na lepsze. I to jest najważniejsze.

REKLAMA

 platformers

07.05.2012 10:47

I co z tą biblioteką?

# Derbianin

17.05.2012 13:16

Uważaj, Czyżyk, bo Ci żyłka pęknie. Nie mam nic wspólnego z BJJ, a już tym bardziej z p. Bezradną.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA