REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Nareszcie biblioteka na wschodniej Białołęce
REKLAMA

www.bialoleka.waw.pl


Nareszcie biblioteka na wschodniej Białołęce

Na wiosnę przy ul. Berensona 38 zostanie otwarta pierwsza publiczna biblioteka na zielonej Białołęce.

REKLAMA
Jak nie ma, to nie ma, ale jak już coś się pojawia na Białołęce, to jest to w oprawie bardzo nowoczesnej. Nowa biblioteka - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Dzieci Nr 124 - będzie zajmować 243 m2 powierzchni na dwóch piętrach. Wystrój wnętrza: pomalowane na zielono ściany, na nich rysunki liści, prawdziwe brzozowe pnie pośrodku, panele sufitowe w kształcie motyli, różne akcenty architektoniczne będą oddawały charakter lasu, zielonego zakątka i przestrzeni, gdzie nauka o ekologii jest bardziej naturalna niż gdzie indziej.

Organizator placówki - dyrektor białołęckich bibliotek Elżbieta Majchrzak - zwraca uwagę, że z założenia biblioteka jest "szyta na miarę" do propagowania wiedzy o ekologii. Będą się tu odbywały zajęcia z przyrody i zachowań proekologicznych.

Na terenie wschodniej Białołęki, gdzie budowane są nowe osiedla, dzielnica nie posiada lokali, w których można tworzyć biblioteki, świetlice, filie Ośrodka Pomocy Społecznej.
Nauczyciele otrzymają szereg pomocy dydaktycznych, m.in. wzorcowe konspekty i scenariusze zajęć, tak aby zapoznać uczniów ze światem roślin i zwierząt oraz szerzyć wiedzę o zjawiskach w otaczającym świecie. Poza wypożyczeniem książki oraz multimediów i udziałem w zajęciach, będzie można obejrzeć film, skorzystać ze specjalnych materiałów ekologicznych, a także wziąć udział w konkursach i wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę. - Potencjał mamy ogromny, jest to fantastyczna baza, którą w miarę zdobywania dodatkowych pieniędzy będzie można powiększać o nowe atrakcje. Marzą nam się też kolejne biblioteki, m.in. w okolicach osiedla Regaty. Wiemy, że na terenie zielonej Białołęki jest duże zapotrzebowanie na kontakt z książką. Cieszymy się też, że biblioteki na Targówku odetchną, a i wiele nowych mieszkańców, dla których odległość 5 km do biblioteki była zbyt wielka, będzie mogła skorzystać z kontaktu z książką - mówi dyrektor Elżbieta Majchrzak.


REKLAMA

600 podpisów

Pomysł utworzenia biblioteki na terenie wschodniej Białołęki pojawiał się już wcześniej. Szalę decyzji "na tak" przeważyły wnioski do dyrekcji biblioteki podczas posiedzenia komisji oświaty i edukacji oraz duża potrzeba społeczna wyrażona przez ok. 600 podpisów mieszkańców zebranych pod egidą Stowarzyszenia Moja Białołęka.


REKLAMA

Dom kultury?

Biblioteka jest pierwszą i mam nadzieję nie ostatnią publiczną instytucją kulturalną na terenie wschodniej Białołęki. To duża radość dla mieszkańców wschodniej części, w szczególności dla osób zamieszkujących wiele osiedli w pobliżu ulicy Berensona. Na terenie zielonej Białołęki, gdzie budowane są nowe osiedla, dzielnica nie posiada lokali, w których można tworzyć biblioteki, świetlice, filie Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jako socjolog i przewodnicząca komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia zwracam uwagę, że tworzenie osiedli bez miejsc użyteczności społecznej nie jest prawidłowym kształtowaniem miasta. W perspektywie nie jest to także ekonomiczne dla władz Warszawy, gdyż brak takich przestrzeni, brak zagospodarowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, pogarsza jakość życia mieszkańców, wzmaga zachowania patologiczne. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, zatem w miejscu gdzie są wielotysięczne osiedla Derby, Regaty, Wiśniowy Sad, Zielona Dolina dzielnica powinna zakupić lokale "pod użyteczność publiczną".

Agnieszka Borowska

radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka


REKLAMA
  • Poleć
  • Polub Tu Białołęka
  • Udostępnij

05.03.2012 11:15 #Derbianin
Kasa w błoto. Mamy już bibliotekę na Zielonej Białołęce - bibliotekę parafialną Pasjonatka przy kościele na Ostródzkiej, z całkiem pokaźnym księgozbiorem.

Ale rozumiem, że chodziło o wykazanie się tymi 600 podpisami na liście Stowarzyszenia Moja Białołęka. No fajnie, będzie się czym wykazać przy kolejnych wyborach (punkcik na plakat).
05.03.2012 13:18 #aaaa
No już niech ksiądz się tak nie denerwuje.
05.03.2012 20:14 #Czyżyk
Do Derbianina - Z tego co wiem Moja Białołęka kierowała ludzi z książkami do parafilanej biblioteki. Jaskółki mówią, że nikt za to im nie podziękował. Czyżby książki były, ale kulturą coś nie halo?
07.03.2012 09:32 #Bialoleka-Jest-Jedna
Moja Białołęka nie ma z Biblioteką Pasjonatka nic wspólnego!

I gwoli wyjaśnienia, Biblioteka Publiczna, która powstanie na Berensona, będzie drugą biblioteką w okolicy.

Wątpię też, żeby Moja Białołęka kierowała ludzi do Pasjonatki - biblioteki, której przecież nie ma.

Dobrze, że biblioteka powstanie. Czas najwyższy chciałoby się rzec!

Poza tym fajnie, że radni wpadli na mój pomysł sprzed roku. Post na forum, często odwiedzanym przez radnych z Zielonej Białołęki.

--------------

Profil biblioteki na Białołęce
Autor: Bialoleka jest jedna (IP zarejestrowane)
Data: 15 kwi 2011 - 12:21:46

zastanawiam się na ewentualnymi profilami potencjalnej biblioteki.
przyszły mi do głowy 2 pomysły.

1. biblioteka przyrodnicza,

w której poza standardowym zestawem książek byłoby dużo pozycji o przyrodzie, ornitologii (Białołęka ptactwem stoi), hydrologii (Wisła, kanały, bagna, czajka)... Oczywiście wszystko w odpowiedniej formie i ilości. środki na dodatkowe pozycje z wielu źródeł (instytucje, UE, fundacje, miasto, firmy)

...............................

No, ale oczywiście pod wszystkim się musi podpisać p. Borowska.
07.03.2012 18:33 #Czyżyk
Moja Białołęka kierowała ludzi do biblioteki z książkami. Pisali listy do niej to odpowiadała gdzie i do kogo nalezy się zwrócić. Nie jej wina, że organizatorzy biblioteki po artykule w Wyborczej wyjechali na ferie. Ktoś ludzi zatrzymał. Stowarzyszenie nie jest organizacją krzak ukrywającą się pod anonimowymi sloganami i jesli kogoś to dziwi, że ludzie się do niej zwracają to jego problem.

Jeśli chcesz obrażać Moją Białołękę i jej członków - podpisuj się z imienia i nazwiska. Pani Borowska robi to co do niej należy jako radna. I może przyjmij to do wiadomości, że radni są i pracują na realizację m.in. swojego programu. Każdy niech robi swoje, jedno drugiemu nie wyklucza, a poziom komunkacji organizacji BJJ pozostawia wiele do życzenia.
07.03.2012 19:12 #Białołęccok
To jest raczej Białołeka Jest Jeden , bo wszystkie wpisy jakie się pojawiają na forach są w podobnej stylistyce.
08.03.2012 09:17 #Bialoleka-Jest-Jedna
o rany, Panie Czyżyk (to Pana nazwisko?)
piszę, że dziwne, że MB kierowała ludzi do Pasjonatki, ponieważ kierownictwo MB/radni dzielnicy publicznie twierdzą, że Biblioteka na Berensona będzie pierwszą w okolicy. Stąd moje zdziwienie. Nie chciałem nikogo obrazić, a jeśli ktoś się poczuł dotknięty, no cóż.

Organizatorzy gdzieś wyjechali? Przepraszam, chyba mieli prawo?
Darczyńcy nie mieli problemu ze skontaktowaniem się z biblioteką. Do mnie zgłosiło się kilkanaście osób (w tym media), do księży też ktoś jeździł, bo w artykule podane były informacje o osobach odpowiedzialnych za tę biblioteczkę. Kto chciał, znalazł, kto nie pomyślał, niepotrzebnie pofatygował się do MB.

Widzę, że bardzo Moją Białołękę uwiera to, że ktoś inny coś robi w okolicy i jest skuteczny i ciężko się pod to podpiąć.

Dobrze, że radni robią co do nich należy. Chwała im za to. W końcu powstaje coś, co powinno być już od kilku lat.

Nie każdy ma ciśnienie na szkło i wszędzie, gdzie tylko się da, publikuje swoje imię i nazwisko :)

Pozdrawiam Panie Czyżyk
08.03.2012 12:08 #Bialoleka-Jest-Jedna
Przepraszam osoby, które kontaktowały się z Moją Białołęka za niefortunne sformułowanie. Nie wiedzieć czemu w artykule odnośnie biblioteki drukowanym w Gazecie Wyborczej pojawił się wątek placu zabaw przy Mańkowskiej organizowanego przez Moją Białołękę. Informacja ta zmyliła osoby chcące przekazać książki bibliotece.
08.03.2012 23:26 #Białołęccok
Wyjaśnijcie o co chodzi.
08.03.2012 23:26 #Bia%u0142o%u0142%u0119ccok
Wyjaśnijcie o co chodzi
REKLAMA
09.03.2012 10:32 #Bialoleka-Jest-Jedna
W artykule była informacja, że bibliotekę organizują p. Grabowscy i księża z Ostródzkiej, a my (Białołęka Jest Jedna) im pomagamy. Nie wiedzieć czemu dziennikarz rozpisał się w tym samym miejscu o sukcesach Mojej Białołęki, która z tą biblioteką nie ma nic wspólnego.
Część (nie wiem, jak duża) mieszkańców najwyraźniej źle zrozumiała czy przeoczyła informacje o właściwych organizatorach i skontaktowała się z Moją Białołęką. MB przekierowała te osoby we właściwie miejsce.
09.03.2012 15:50 #Białołęccok
Aha. Dzięki.
09.03.2012 22:23 #pifpaf
Zniektórych wpisów widać, że faktycznie brakuje biblioteki we wschodniej Białołęce i szkół również. No w końcu zostało wyjaśnione ale droga do mety była wyboista.
09.03.2012 23:03 #Białołęccok
#pifpaf napisał(a) 09.03.2012 22:23

Zniektórych
Jak widać w twojej okolicy też nie jest najlepiej.
12.03.2012 21:55 #babcia
a mnie się marzy drodzy Panowie i drogie Panie, żeby Białołeka (chociaż ta wschodnia)była rzeczywiście jedna!
Zupełnie nie rozumiem jak organizacje takie jak Zielona Białołęka, Moja Białołęka czy Białołeka Jest Jedna nie pomagały sobie lub chociaż nie wspierały w różnych akcjach. Ludzie obudźcie się...
przed nami remont mostu TT, kanalizacja na Głębockiej. Targówek nie chce tramwaju w Wincentego, metro na Bemowo a nie do CH Targówek (chociaż tylko tutaj).
Marywilską wyrzucili z planu, Płochocinskiej nie zrobią, TOGU i TMP na wschodniej Białołece jeszcze nie planują a Wy się kłocicie, kto komu podbiera akcję książki??? Kto ma lepszą prasę????
Ja już jestem babcią, a wy młodzi nie martwicie się o swoje dzieci ???
Białołęko obudź się!!!!!!!!!!!!!
13.03.2012 11:36 #Winnica
Może nie mają dzieci???
13.03.2012 13:58 #Dorota
No nareszcie na Zielonej Białołęce będzie Biblioteka Multimedialna.
13.03.2012 14:21 #Bialoleka-Jest-Jedna
Babciu i Winnico, a mnie się właśnie wydaje, że te wszystkie białołęckie (i nie tylko) stowarzyszenia i inicjatywy są właśnie dlatego, że mamy dzieci i chcielibyśmy, żeby im było lepiej. Dzięki działalności MB, BJJ, ZB i innych okolica się zmienia na lepsze. I to jest najważniejsze.
07.05.2012 10:47 platformers
I co z tą biblioteką?
17.05.2012 13:16 #Derbianin
Uważaj, Czyżyk, bo Ci żyłka pęknie. Nie mam nic wspólnego z BJJ, a już tym bardziej z p. Bezradną.
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA