REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Oświata

Największa podstawówka w Polsce. "Grzechem byłoby narzekać"
REKLAMA

źródło: www.sp356.eu


REKLAMA

Największa podstawówka w Polsce. "Grzechem byłoby narzekać"

Ponad 1500 uczniów od przedszkola do ósmej klasy, 150 nauczycieli, jeden dyrektor i czworo zastępców. Największa szkoła podstawowa w Polsce znajduje się przy Głębockiej w Warszawie.

REKLAMA

Szkoły w Warszawie przepełnione. Będzie mniej religii?
Szkoły w Warszawie przepełnione. Będzie mniej religii? We wrześniu do liceów i techników trafią jednocześnie absolwenci gimnazjów i podstawówek. Ratusz oczekuje pomocy ze strony... Kościoła katolickiego.
czytaj
Godzina 14:15. Przebijam się do szkoły przez rozkopaną ulicę Głębocką. Wchodzę do środka. Jest cicho, trwa lekcja. Przede mną schody, na nich przyklejone powitania w języku polskim, angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim. Na parterze kilku rodziców czeka na dzieci. Pytam ojca uczniów klasy pierwszej i siódmoklasisty - jak ocenia szkołę. - Jestem zadowolony, bo synowie są zadowoleni. Mają mnóstwo zajęć dodatkowych, dobrą opiekę. Niestety w szkole uczy się bardzo dużo dzieci. Zajęcia są prowadzone na dwie zmiany, chłopcy dwa razy w tygodniu wychodzą ze szkoły późnym popołudniem. Poza tym nie mam uwag. Są tu wspaniali nauczyciele - przyznaje.

Ponad 1500 dzieci

Szkoła Podstawowa nr 356 miała być przeznaczona dla klas 1-6 i została zaprojektowana na 800 uczniów. Ustawowy powrót do ośmioletnich szkół podstawowych wywrócił do góry nogami misternie przygotowany plan architekta. Dziś w budynku uczy się ponad 1500 dzieci. Gdyby nie system wypracowany w ostatnich pięciu latach przez doświadczoną kadrę nauczycielską, na chłopski rozum nie dałoby się tego opanować. Szkoła powstała w 2014 roku. W klasach uczy się mniej więcej po 24 uczniów. - Ósmoklasiści są w naszej szkole wyjątkowi - mówi Anna Krakowska, dyrektor szkoły. Otwarta, posługująca się piękną polszczyzną polonistka, z zacięciem historycznym.

- Wyjątkowość uczniów klas ósmych polega na tym, że od kilku lat są najstarszymi dziećmi w szkole. Dają innym przykład - opowiada dyrektor SP 356. W szkole prężnie działa wolontariat. Dzieci angażują się w różne akcje. - Naszych uczniów nie trzeba namawiać do pomagania innym. Dzięki temu co roku otrzymują wyróżnienia i nagrody w akcji organizowanej przez Fundację Świat Na Tak - przekonuje dyrektor Krakowska.

Z korytarza dobiega dźwięk szkolnego dzwonka. Wchodzą uczniowie: cztery dziewczynki i czterech chłopców. - W której jesteście klasie? - pytam. Chórem odpowiadają, że w 4Ł. Na pytanie, za co lubią swoją szkołę, zasypuje mnie litanią przykładów. - Ma fajną stołówkę, podwórko i boisko - mówi najodważniejszy uczeń. Dzieci zwracają uwagę na świetnie wyposażoną halę sportową, tablice multimedialne i dobre jedzenie. Potrafią też powiedzieć, co im się nie podoba. - Toaleta jest cała popisana i ciągle przybywa nowego graffiti. - Szkoła jest za duża. Nie podoba mi się to, że przychodzimy późno i późno z niej wychodzimy - zgodnie mówią uczniowie.

Nauka do późnego popołudnia

- To nasza główna bolączka - przyznaje Anna Krakowska. - Mamy 16 czwartych klas, 14 piątych i 5 szóstych. Do tego dochodzą klasy siódme i ósme. Bez oddziałów przedszkolnych uczymy 1430 dzieci - wylicza dyrektorka. - Udało nam się ułożyć plan w taki sposób, by lekcje zaczynały się o 8 rano, a kończyły najpóźniej o 18:15 - mówi gospodarz szkoły.

Nauka na drugą zmianę najbardziej dotyka młodsze klasy od 1 do 3 oraz 4 i 5. Nie może być inaczej, ponieważ ósme klasy mają po 36 godzin zajęć w tygodniu. Gdyby zaczynały naukę później, musiałyby uczyć się do północy. Trzeba pamiętać także o tym, że szkoła ma 39 sal lekcyjnych. Lekcje zaczynają się o 8:00, 11:50 i 13:00. Uczniowie przychodzą do szkoły dwa dni na pierwszą zmianę i trzy dni na drugą. Za rok odwrotnie, żeby było sprawiedliwe. Rodzice wiedzą, że nie może być inaczej. Na Zielonej Białołęce mieszkają głównie rodziny z dziećmi, a szkoła nr 356 jest szkołą rejonową, która ma obowiązek przyjąć każdego z najbliższej okolicy.

Drugim problemem, który ostatnio bezpośrednio dotyka uczniów, rodziców i nauczycieli jest remont ulicy Głębockiej. Bardzo uciążliwy. Rano tworzą się gigantyczne korki, a rozkopana ulica i chwilowy brak sygnalizacji świetlnej oraz przejść dla pieszych stanowią zagrożenie dla najmłodszych. Dyrektorka szkoły ma zapewnienie kierownika budowy, że w nowym roku szkolnym wszystko wróci do normy.

Jak opanować 1500 dzieci?

Zarządzanie dużą szkołą nie jest bułką z masłem. - Opanowanie 1500 uczniów jest misją niemożliwą dla jednej osoby, dlatego mam czterech wicedyrektorów - przyznaje dyrektorka szkoły. Uczniowie mają na koncie liczne sukcesy. Jest grupa uczniów ze średnią 6.0, są uczniowie wybitnie zdolni, jest wielu stypendystów i sportowców, którzy osiągają doskonałe wyniki. Uczniowie tańczą, śpiewają, świetnie mówią po angielsku, biorą udział w programach telewizyjnych np. "Baking off, Ale ciacho". Jedna z uczennic zadebiutuje w filmie. Lista marzeń kadry nauczycielskiej i rodziców jest długa: przydałoby się więcej sal lekcyjnych, nieco większa sala gimnastyczna, tereny rekreacyjne i park w pobliżu szkoły, żeby zasłużyć na miano Zielonej Białołęki. - Grzechem byłoby mówienie, że mamy złe warunki - mówi Anna Krakowska. - Nie będziemy dobudowywać sal, ani nowych boisk, bo nie ma na to pieniędzy i miejsca. Na terenie administrowanym przez szkołę jest sala widowiskowa Białołęckiego Ośrodka Kultury i przedszkole. Z resztą problemów dajemy sobie radę, a marzymy rozsądnie i realnie - dodaje pani dyrektor.

(AJ)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

06.03.2019 14:22 #Nowy lepszy świat
Oczywiście jest cudownie, wszyscy są zadowoleni, rodzice są zachwyceni. Lepiej być nie może. Zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez szkołę jest bez liku, dzieci twórczo spędzają czas w świetlicy, nauczyciele są otwarci, innowacyjni, pełni pomysłów. Najlepsze szkoła w mieście.
06.03.2019 14:51 #Monikka
Cudownie, artykuł napisany na zamówienie (dopisek "reklama" na górze artykułu) :-) PR jest bardzo ważny przed każdymi wyborami :-) I mnóstwo zajęć dodatkowych - tak, w 100% płatnych.
06.03.2019 15:01 #Rrrrr
Szkoda że to wszystko nie prawda dzieci nie mają zajęć dodatkowych jedynie płatne i tyle
06.03.2019 15:05 #rodzic356
#Nowy lepszy świat napisał(a) 06.03.2019 14:22

Oczywiście jest cudownie, wszyscy są zadowoleni, rodzice są zachwyceni. Lepiej być nie może. Zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez szkołę jest bez liku, dzieci twórczo spędzają czas w świetlicy, nauczyciele są otwarci, innowacyjni, pełni pomysłów. Najlepsze szkoła w mieście.
Odnoszę wrażenie, że moje dziecko uczęszcza do innej szkoły niż ta opisana w artykule. Co prawda zgadza się numer. Nawet liczba uczniów jest nieprawdziwa, bo w praktyce jest ich prawie 1600. Dyrekcja przyjmuje dzieci spoza rejonu, w szkole praktycznie nie ma bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych - choć w SP 112 czy SP 368 jest ich bardzo wiele (informacja na stronach www), w szkole jest wyłącznie jeden język obcy, choć okoliczne szkoły są w stanie zaoferować swoim uczniom nawet 4 języki obce w ramach zajęć. Wreszcie Dyrekcja nie współpracuje z Radą Rodziców, nie jest otwarta na większą część jej inicjatyw, nie wspiera też nauczycieli, którzy próbują robić coś ponad niezbędne minimum. Zastanawiam się nad zmianą szkoły dla swojego dziecka. Jeśli nic się nie zmieni to będziemy musieli podjąć tą trudną decyzję.
06.03.2019 15:11 #Rodzic 356
Nie wiem, kto pisał ten artykul, ale proponuje przejsc sie do szkoly ok 11.30 i12.30 kiedy w szkole sa dwie zmiany. Zajrzec do swietlicy, na stolowke. Prosze sie zapytac dyrekcji ile jest dzieci spoza rejonu i dlaczego.
I zajecia pozalekcyjne proponuje sie zapytac rodzicow a nie dyrekcji - prawie wszystkie platne. O planie zajec ulozonym pod koniec pazdziernika nawet nie warto wspominac. Zapytajcie rodzicow czy dyrekcja unie rozmawiac, bo akurat jesyna postawa dyrekcji, to chowac sie przed kazdym problemem lub konfliktem.
Zapytajcie sie czy dziennik elektroniczny jest prowadzony dobrze - u mojego dziecka plan zostal wprowadzony do dziennika po pol roku.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%

Ogłoszenia drobne

Kupię części
 Kupię stare motocykle-części 505-529-328

Usługi stolarskie
 Cześć, Aby pomóc Ci promować swoje działania lub przezwyciężyć trudności finansowe, udzielam niezawodnego i bezpłatnego kredytu bez protokołów od 5 000 do 1 000 000 euro dostępnych dla wszystkich zgodnie z Twoimi potrzebami przez okres 300 miesięcy. Odsetki wahają się od 2% do 4%. Zatwierdzenie jest szybkie i skuteczne ze 100% gwarancją. Skontaktuj się z adresem e-mail: leni.bolkova01@gmail.com, aby uzyskać więcej informacji. Zarejestruj swoją aplikację online, a za 48 godzin środki będą dostępne na Twoim koncie bez zbędnej zwłoki. E-mail: leni.bolkova01@gmail.comWhatsApp: +420608987486 Dziękuję Ci. Serdecznie. Lenka Bolkova

Turystyka
 Zapraszamy rodziny z dziećmi na ferie zimowe pełne atrakcji do Hotelu Star Dadaj Resort & Spa na Warmii i Mazurach. Przygotowaliśmy zimowe pakiety dla rodzin z dziećmi, które chcą odpocząć blisko natury oraz skorzystać z dobrodziejstw warmińskiej przyrody i pysznej kuchni regionalnej. Pakiety już od 140 zł/ os. Dzieci do 5 lat - Bezpłatnie! Od 5 do 10 lat - 50% ceny! https://stardadaj.pl/ferie-hotel-mazury/

Działkę budowlaną sprzedam
 Sprzedam plac o pow. 1724 m2 położony we wsi Łajski, gmina Wieliszew, ul. Nowodworska 84. Cena do uzgodnienia. Tel. 604-992-884. e-mail: korbat7@op.pl


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA