REKLAMA

Bemowo

Miasto moje, a w nim

 

Najkrótsza uliczka na Bemowie? Poznajcie Kołczana i historię Górc

  13 listopada 2015

alt='Najkrótsza uliczka na Bemowie? Poznajcie Kołczana i historię Górc'

Jest tak krótka, że jej nazwa nie mieści się na planie Warszawy. Oto Kołczana - chyba najkrótsza ulica stołecznego Bemowa. Zanim jednak się pojawiła na mapie, nosiła zupełnie inną nazwę i sąsiadowała ze... stawem!

REKLAMA

Ulica Kołczana ma kilka metrów długości, kawałek chodnika, dom o numerze policyjnym 17 i nawet jedną latarnię. Wysoki numer parterowego domu wskazuje, że kiedyś była to dość długa ulica. Bo była. I nosiła inną nazwę.

Tramwaj i bieda-domki Do budowy domów w Górcach najczęściej posłużyły cegły pochodzące ze zburzonej Warszawy i inne materiały zdobywane w każdy możliwy sposób. Powstało więc wiele murowanych parterowych i piętrowych czy wręcz drewnianych domków, budowanych najczęściej przez dawnych mieszkańców pobliskich zburzonych dzielnic Warszawy.

Kiedyś nie było tych wszystkich bloków, sklepów, budynków użyteczności publicznej. Górce były podwarszawską miejscowością, która co prawda aspirowała do stołeczności, ale niezmiennie daleko jej było do Marymontu, Powązek czy nawet Jelonek. To była rolnicza wieś - żyło się tu z uprawy warzyw. Przed wojną i zaraz po niej mieszkańcy pracowali w gospodarstwie C. Ulrich przy Górczewskiej, albo mieli własne szklarnie. Ostatnie zostały rozebrane pod budowę trasy ekspresowej przez Bemowo. Jeszcze w latach pięćdziesiątych było to daleko od Warszawy, ale jednak w jej administracyjnym obrębie. Ulicą Dywizjonu 303 turkotały wagoniki tramwaju linii 20, która jako ostatnia linia tramwajowa zachowała jeden tor i mijanki. Tak linię tramwajową na Szosie Fortecznej (dziś ul. Dywizjonu 303) zapamiętał Jerzy Kasprzycki, który jechał do Boernerowa jeszcze przed Powstaniem Warszawskim. "Osiedle to znajdowało się jeszcze wtedy daleko poza granicami Warszawy, ale dojeżdżało się tam sprawnie tramwajem linii bodaj 22-B z placu Teatralnego. Już sama podróż była emocjonującym przeżyciem. Po minięciu pętli na końcu ulicy Obozowej tramwaj wtaczał się na jednotorowy szlak z mijankami, ułożony jak na kolei na podwyższeniu, usypanym z kamiennego grysu. Również turkot przypominał odgłosy kolejowe, bo szyny rozdzielał odstęp większy niż w mieście. Kończyło się ono wówczas zdecydowanie wcześniej niż dzisiaj: tylko do wysokości ulicy Elekcyjnej (dziś Erazma Ciołka) sięgała zwarta zabudowa, dalej na południe dopiero widoczne na horyzoncie szklarnie zakładów ogrodniczych Ulrycha przerywały nieśmiałą zieleń zagonów truskawek, drzew i krzewów owocowych, o tej porze zaledwie rozchylających zawiązki liści. Potem tramwaj przejeżdżał obok bezładnego skupiska bieda-domków w Górcach i Maryninie, mijał w pobliskich Grotach stare forty porosyjskie i skręcał dość ostro na północ w kierunku wyraźnie zarysowanych nad młodym lasem ażurowych wież" - wspominał Kasprzycki na łamach "Życia Warszawy". Ażurowe wieże to nic innego jak maszty transatlantyckiej stacji nadawczej, które dały Polsce łączność radiową z Ameryką.

Kup bilet

Domy z materiałów rozbiórkowych

Górce roku 1958 roku były małą osadą. Ot, zaledwie parę ulic: Żeńców, Siodlarska i jej przedłużenie Dzierżawna, Zaborowska, Gromadzka, Dębicka, Szlifierska, Kluczborska oraz Radlińska. Do momentu przyłączenia wsi do Warszawy ulica Szlifierska nazywała się Bałtycka, Dębicka - Zakopiańska a Kluczborska - Kaszubska. Od północy biegła Dywizjonu 303 z linią tramwajową, zaś od południa - Górczewska z autobusem linii 109 mającym pętlę przy Osiedlu Przyjaźń. Ulice były gruntowe, względnie wyłożone sześciokątną kostką - trylinką. Oświetlenia ulic nie było, a zabudowę stanowiły pół wiejskie, pół przedmiejskie domy. "W tamtym okresie, tak jak i w latach późniejszych, dostęp do materiałów budowlanych był bardzo utrudniony. Uzyskanie przydziału nawet z pobliskich cegielni przez osobę prywatną graniczyło z cudem. Dlatego do budowy domów w Górcach najczęściej posłużyły cegły pochodzące ze zburzonej Warszawy i inne materiały zdobywane w każdy możliwy sposób. Powstało więc wiele murowanych parterowych i piętrowych czy wręcz drewnianych domków, budowanych najczęściej przez dawnych mieszkańców pobliskich zburzonych dzielnic Warszawy. Architektura powstających domków nie była na pewno wyszukana, ale pozwoliła na szybkie znalezienie dachu nad głową dla uchodźców" - wspominał Janusz Andziak na łamach Cyfrowego Archiwum Bemowa.

REKLAMA

Staw źródłem Rudawki

W północnej części osiedla, między Dębicką a Wieśniaczą znajdował się staw. Ulice mają tu lekko ukośny bieg, ponieważ wytyczono je wzdłuż brzegu zbiornika. Tu swój początek miała zresztą Rudawka - potok płynący przez Powązki, Słodowiec i Marymont, po którym dziś prawie nie ma śladu. Lata sześćdziesiąte przyniosły kolejną zmianę nazw ulic. Gromadzka stała się częścią Zaborowskiej, Dzierżawną przemianowano na Siodlarską a Radlińską na Kołczana. Do dziś zachował się tu tylko jeden domek, pod numerem 17, ale na ogrodzeniu wciąż wisi tabliczka z czasów Gomułki. Po stawie nie ma śladu - zajmują go ogródki działkowe i gołębniki. Starych Górc też już nie ma - większość domów najpierw zastąpiły bloki, a to, co ocalało, zostało zniszczone podczas budowy alei Obrońców Grodna.

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze (12)

# kelt

13.11.2015 10:15

Chcecie zobaczyć najbrzydszą uliczkę Bemowa? idźcie na Szobera rewir szanownego radnego Gręziaka

# stachu

13.11.2015 10:38

Przynudzasz już.

# kelt

13.11.2015 12:07

zwracam uwagę na ważne sprawy, no ale, jak ktoś ma to gdzieś to nic nie poradzę

REKLAMA

# stachu

13.11.2015 12:09

Piszesz o tej Szobera pod każdym artykułem o Bemowie. Jesteś nudny, niewiarygodny i żałosny. I na dodatek pewnie jesteś członkiem PO.

# kelt

13.11.2015 17:18

haha, niewiarygodny ? To przejdź się na tą ulicę zobacz, jaka jest estetyczna, jakie ładne chodniki, krawężniki. Nie jestem za Peło, więc twoje takie gadanie bezpodstawne ulatuje gdzieś w kosmos

# stachu

13.11.2015 17:21

To się wyprowadź do Wilanowa. Albo kup puszkę farby i zamaluj bohomazy. I przestań wypisywać o tej Szobera bo jesteś NUDNY!

REKLAMA

# dhsfh

13.11.2015 20:09

O przepraszam, zostało jeszcze parę domków na starej Górczewskiej!

# Górce

14.11.2015 00:38

To ja w takim razie zapraszam na ul.Marynin, gdzie nie ma chodników, nawierzchni ....

# kelt

14.11.2015 02:41

Stachu ja nigdy nie przestanę, zaczne zwoływać grupę robocza która bedzie analizowała cała pracę radnych, którzy zadeklarowali, ze coś zrobią dla tej cześci Jelonek
Nie bój nie zapomnimy będziemy przypominac o nieróbstwie kłamstwach pseudo radnych
o dyzmach tego osiedla

REKLAMA

# stachu

14.11.2015 18:12

To męcz radnych a nie trollujesz, wypisując pod artykułami swoje nudne komentarze o tej ulicy. Idź do radnego i mu to powiedz a nie wyżywasz się stukając w klawiaturę.

# Viola

17.11.2015 07:26

HGW zapowiedziała budowę trasy NS i S7 w latach 2021-2030 i pewnie przy tej okazji powstanie chodnik i droga na Maryninie.Ma tam być wybudowany jeden z większych węzłów drogowych w Polsce,który połączy trzy trasy-istniejącą al.Obrońców Grodna,trasę NS i wylotówkę na Gdańsk

# wiem

17.11.2015 12:24

Viola nie fanzol, trasami szybkiego ruchu od a do z zajmuje się GDDKiA. I tu jest całe nieszczęście, anonimowi urzędnicy tzw. gdaki / jak tam proces p.D - miłośnika Kossaków? / fundują nam paraliż decyzyjny co do terenów na Bemowie na wiele lat. Potem mam zdziwienie, że pod oknami funkcjonuje nam tor wyścigowy dla tir-ów jako część trasy Lizbona - Władywostok. Miasto ma g.... do gadania. Kasą dzielą dużo wyżej. Aby nie było głupich komentarzy - decyzję o trasie S8 klepnięto bezmyślnie i woluntarystycznie za prezydentury stołecznej L.Kaczyńskiego.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024