Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli otwarte. Jak wygląda? [GALERIA ZDJĘĆ]
29 września 2023
Największe w Polsce i jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie zostało właśnie otwarte. Nowa siedziba Muzeum Historii Polski na warszawskim Żoliborzu ma ponad 44 tys. m2 powierzchni i składa się z sześciu kondygnacji. Co się w nim znajduje i jak wygląda?
W Muzeum Historii Polski na 8,7 tys. m2 przestrzeni wystawowej pomieści się kilka tysięcy eksponatów ukazujących ponad 1000-letnią historię naszego kraju. Konstrukcja o szerokości 100 i długości 200 metrów została wykonana tak, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa zarówno zwiedzającym, jak i przechowywanym tu zbiorom.
Co z czołgami z Sadyby? Zaskakujące plany Muzeum Wojska Polskiego
Im bardziej zaawansowana jest budowa Muzeum Wojska Polskiego na Żoliborzu, tym więcej wątpliwości będzie budzić obecność w forcie Czerniaków plenerowej wystawy sprzętu militarnego.
Co zobaczymy w Muzeum Historii Polski?
Jak informuje wykonawca inwestycji (firma Budimex) w pracach trwających 63 miesiące zaangażowanych było średnio każdego dnia ośmiuset ludzi. Wartość kontraktu to ponad 700 mln zł. Według prognoz muzealników, mieszczące się w samym sercu Warszawy muzeum ma rocznie odwiedzać ok. pół miliona osób. Poza multimedialną wystawą stałą (7,3 tys. m2) oraz czasową (1,4 tys. m2), do dyspozycji gości jest audytorium na ok. 600 osób oraz sala kinowa na 150 miejsc. Dwukondygnacyjny garaż pomieści blisko 700 samochodów. To nie wszystkie prace, jakie wykonał generalny wykonawca. Budimex zagospodarował ponad 30 hektarów przestrzeni zielonej, która została przygotowana tak, aby spełniać funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe, z których mogą korzystać także mieszkańcy stolicy. Budynek posiada taras na dachu. Roztacza się z niego rozległy widok na Warszawę w każdym kierunku.
Budowa od samego początku była niezwykle wymagająca. - Z uwagi na to, że Cytadela Warszawska od zawsze była terenem wojskowym, na którym składowano broń, musieliśmy zapewnić odpowiedni nadzór saperski oraz archeologiczny. Niektóre znalezione podczas prac przedmioty zasiliły zbiory muzeum, zaś niewybuchy zostały rozbrojone - mówi prezes Budimexu Artur Popko.
Muzeum na warszawskiej Cytadeli super bezpieczne
Z uwagi na to, że miejsce to jest niezwykle ważne dla polskiego dziedzictwa narodowego, składowane eksponaty muszą być odpowiednio zabezpieczone. To dlatego konstrukcja budynku jest odporna na nawet najbardziej ekstremalne zagrożenia. Nad bezpieczeństwem zwiedzających oraz kilku tysięcy zabytków i obiektów muzealnych czuwa m.in. system monitoringu konstrukcji, który jest wyposażony w inteligentny moduł odpowiedzialny za przewidywanie wystąpienia możliwych awarii oraz ich automatycznego zgłaszania służbom technicznym. Przed pożarem obiekt będzie chronić nowoczesna instalacja, przetwarzająca wodę w mgłę wodną. Budynek posiada też nowoczesną instalację wentylacji mechanicznej. Zapewnia ona mikroklimat, dzięki któremu możliwe jest zachowanie wymaganych parametrów dla wystaw czy też magazynowanych dóbr historycznych. Specjalne przegrody i podziemny bunkier mają chronić eksponaty przed ewentualnymi zniszczeniami.
Muzeum Historii Polski na Żoliborzu: coś więcej niż muzeum
Obiekt posiada też innowacyjne rozwiązania akustyczne zapewniające najwyższą jakość dźwięku. W sali kinowo-teatralnej została zastosowana konstrukcja "pudełka w pudełku" - jej bryła jest całkowicie oddzielona od pozostałej konstrukcji budynku, co zapewnia wyjątkowe wyciszenie oraz akustykę. Dzięki specjalnej konstrukcji w sali widowiskowej, bez nagłośnienia, będą mogły odbywać się konferencje i wykłady, seanse wideo, spektakle, a nawet koncerty.
- Innowacyjne zastosowanie paneli dźwiękowych sprawia, że jest to obecnie jedna z lepiej akustycznie wyposażonych sal w Polsce i Europie - tłumaczy Artur Popko. Muzeum Historii Polski to jednak coś więcej niż tylko muzeum. Funkcjonalność tego obiektu wykracza poza tradycyjne funkcje tego typu placówek. Powstały tu bowiem nie tylko pracownie konserwatorskie, laboratoria, magazyny, przestrzenie biurowe dla pracowników, ale i restauracje, kawiarnie, sala kinowa, widowiskowa oraz biblioteka, zaś teren wokół budynku został wykonany tak, żeby przywrócić go mieszkańcom i włączyć na stałe do tętniącej życiem stolicy.
Muzeum Historii Polski - godziny otwarcia
Główne wejście do muzeum mieści się od strony placu Gwardii, nieopodal nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Wygląd tej przestrzeni nie jest przypadkowy, ponieważ układ budynków oraz placu został tak zaplanowany przez architektów, aby odwzorować układ koszar Gwardii Koronnej z końca XVIII wieku. Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski trwa od 29 września do 1 października. W pierwsze dwa dni wystawa jest dostępna bezpłatnie dla zwiedzających od godz. 13:00 do 19:00. W niedzielę 1 października od 10:00 do 18:00. Od 4 października do 10 listopada br. muzeum będzie dostępne za symboliczną złotówkę i otwarte: w środy i czwartki od 10:00 do 18:00, w piątki i niedziele od 10:00 do 19:00, a w soboty od 10:00 do 20:00. W niedziele i święta państwowe wstęp wolny.
JR
.