REKLAMA

Mokotów

zabytki »

 

Co z czołgami z Sadyby? Zaskakujące plany Muzeum Wojska Polskiego

  27 maja 2021

alt='Co z czołgami z Sadyby? Zaskakujące plany Muzeum Wojska Polskiego'
źródło: Wikimedia Commons / Hubert Śmietanka

Im bardziej zaawansowana jest budowa Muzeum Wojska Polskiego na Żoliborzu, tym więcej wątpliwości będzie budzić obecność w forcie Czerniaków plenerowej wystawy sprzętu militarnego.

REKLAMA

Przejeżdżając Powsińską nie sposób nie zauważyć plenerowej wystawy samolotów, czołgów i innych pojazdów wojskowych, znajdującą się w zabytkowym forcie Czerniaków (zwanym też fortem Sadyba). To Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej - oddział Muzeum Wojska Polskiego, którego główna siedziba rośnie na żoliborskiej Cytadeli.

Samoloty na Sadybie

Ulica Powsińska dzieli fort z czasów Imperium Rosyjskiego na dwie części: mniejszą zajmuje park, większą - wspomniane muzeum. Eksponaty przybyły na Sadybę w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, w miarę pozbywania się przez Wojsko Polskie przestarzałego sprzętu.

W Muzeum Polskiej Techniki Wojskiej można zobaczyć m.in. sowiecki czołg T-34 z czasów II wojny światowej, sowiecki myśliwiec MiG-21, armaty przeciwpancerne czy haubice. To spora atrakcja dla miłośników historii wojskowości, ale także dla dzieci.

Kup bilet

Muzeum Wojska Polskiego w budowie

Co stanie się z prezentowanymi na Sadybie eksponatami, gdy na Żoliborzu ukończona zostanie nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego? Choć zgromadzenie wszystkich zasobów Muzeum na Cytadeli wydaje się najlepszym rozwiązaniem, a potencjalnie na Sadybie w umocnieniach z czasów Imperium Rosyjskiego mogłyby powstać bary i restauracje (jak na Służewie), to okazuje się, że plany muzealników są zupełnie inne.

- Nie jest planowana sprzedaż terenu zajmowanego przez Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej - mówi Sebastian Warlikowski, rzecznik Muzeum Wojska Polskiego. - Nie ma także planów likwidacji ekspozycji plenerowej, choć pewna część, relatywnie niewielka znajdzie się na terenie przyszłej siedziby na terenie Cytadeli.

(dg)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuMokotów

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe