REKLAMA

Targówek

kultura »

 

Multicentrum nie powstanie?

  13 września 2011

alt='Multicentrum nie powstanie?'

Zarząd RSM "Praga" po raz kolejny proponuje miastu zbudowanie centrum kulturalno- edukacyjnego przy ul. Trockiej. Władze stolicy, mimo wcześniejszych zapewnień, nie wydają się jednak zainteresowane pomysłem. Na pismo wysłane przez spółdzielnię 12 lipca do prezydent Hanny Gronkiewicz- Waltz nadal nie ma odpowiedzi.

REKLAMA

- Zarząd Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Praga" ponawia propozycję realizacji wspólnego przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami na parterze i garażami podziemnymi oraz centrum kulturalno- edukacyjnego na nieruchomości położonej przy ul. Trockiej - tak zaczyna się list wysłany 12 lipca przez spółdzielnię do prezydent Hanny Gronkiewicz- Waltz.

Wilk syty i owca cała

O tereny przy ul. Trockiej spółdzielnia toczy spór z miastem już od wielu lat. Władze spółdzielni wpadły jednak na pomysł, jak zakończyć go z pożytkiem dla mieszkańców dzielnicy.
W centrum znalazłyby się m.in. biblioteka, czytelnia, wypożyczalnia płyt, kawiarenka internetowa, sala kinowa, teatralna, wystawowa, gimnastyczna i dźwiękoszczelna sala do rozładowania agresji i stresu.
Spółdzielnia zaproponowała, że wybuduje za własne pieniądze centrum kulturalno-edukacyjne na wzór Mediateki, która powstała niedawno na Bielanach, a w zamian miasto przekaże jej na własność sporną działkę. Tam miałyby też stanąć budynki mieszkalne, które planuje wybudować spółdzielnia. Propozycja budziła żywe zainteresowanie wśród przedstawicieli władz miasta. Dariusz Klimaszewski, były radny Warszawy, który od początku pilotuje sprawę, uważa, że jego wybudowanie jest dla dzielnicy wyjątkową szansą, bo miasto szybko nie znajdzie pieniędzy na wybudowanie tak nowoczesnego obiektu.

Kup bilet

Propozycja (nie) do odrzucenia?

Propozycja spółdzielni spodobała się miejskim urzędnikom, dlatego RSM "Praga" poczyniła już pewne kroki w sprawie budowy. W 2007 roku opracowała wstępną koncepcję omawianego przedsięwzięcia i wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Opracowała także i przesłała urzędnikom projekt umowy w sprawie wspólnej realizacji budownictwa mieszkaniowego, rozszerzonego o budowę centrum kulturalno-edukacyjnego. - Niestety, deklaracje urzędników miejskich nie przełożyły się na konkretne działania i dalsze czynności zmuszeni byliśmy wstrzymać z uwagi na brak umowy lub chociaż wstępnego porozumienia regulującego wzajemne prawa i obowiązki - żali się zarząd spółdzielni.

REKLAMA

Stracone pieniądze

- Skutkiem powyższego stracona została szansa na budowę mieszkań finansowanych przy wsparciu preferencyjnego kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, których część spółdzielnia miała postawić do dyspozycji urzędu dzielnicy Targówek. Spółdzielnia w dalszym ciągu podtrzymuje swoją deklarację w tym zakresie, jednakże brak możliwości pozyskania tanich kredytów spowoduje, że mieszkania te mogą być nieco droższe. Nie tak drogie jak budowane w systemie deweloperskim, gdyż część z planowanych mieszkań posiadałaby status lokatorski, realizowany z zachowaniem zasady "non profit". Część mieszkań spółdzielnia przeznaczyłaby na sprzedaż, a część zysków ze sprzedaży zasiliłaby budowę wspomnianego wyżej centrum kulturalno- edukacyjnego - zaznaczają władze spółdzielni.

REKLAMA

Kulturalna pustynia

W piśmie do pani prezydent spółdzielnia podkreśla jak ważne jest dla dzielnicy nowe centrum kulturalne. - Przy projektowaniu osiedli w latach 70. i 80. na Targówku Mieszkaniowym uwzględniono jedynie podstawowe potrzeby mieszkańców, takie jak np. szkoły, przedszkola, przychodnie oraz handel i usługi. Dziś potrzeby te znacznie wzrosły. Spełnieniem tych oczekiwań może stać się wspólnie wybudowane centrum kulturalne, w którym znajdą się m.in.: biblioteka, czytelnia, wypożyczalnia płyt, kawiarenka internetowa, sala kinowa, teatralna, wystawowa, gimnastyczna i dźwiękoszczelna sala do rozładowania agresji i stresu. Poza tym w obiekcie przewidziano różnego rodzaju pracownie tematyczne wyposażone w najwyższej generacji sprzęt - argumentuje prezes spółdzielni Andrzej Półrolniczak.

Co dalej?

Władze spółdzielni są zdania, że uda im się w końcu zrealizować swój pomysł.

- Jesteśmy przekonani, że dzięki Pani zaangażowaniu jest duża szansa na przyspieszenie budowy mieszkań dla mniej zamożnych członków spółdzielni oraz realizacji tak ważnego dla mieszkańców dzielnicy Targówek centrum kulturalno-edukacyjnego - zaapelowali do Hanny Gronkiewicz- Waltz.

Dariusz Klimaszewski też jest dobrej myśli. - Co prawda, do tej pory nie ma odpowiedzi na pismo, ale trochę czasu jeszcze jest. Będę przygotowywał akcję wysyłania listów do pani prezydent. Mieszkańcy będą się podpisywać i wysyłać do niej listy w tej sprawie - zapowiada.

Marzena Zemlich

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# ree

25.02.2012 10:20

Ciekawe, ile warta jest ta sporna działka. Bo być może miastu bardziej opłaca się ją po prostu sprzedać, a zarząd RSM Praga tylko pod przykrywką działalności pro publico bono chce położyć łapy na wartościowym gruncie...

# Mieszka

14.03.2012 14:28

Działka jest warta tak ok 1000-1200zł za m2 a jest tego 10000m2:)
ale ja to jestem za tym by powstał tutaj prawdziwy plac zabaw z częścią dla maluchów, nastolatków z pochylnią dla rolkarzy i deskorolkarzy, jakieś boisko do kosza lub np. bieżnia na około placu do biegania a także część a la siłownia, a nawet basen by się tutaj zmieścił tak jak jest to w innych dzielnicach np. na Żoliborzu, Tarchominie a oni się tutaj kłócą czy wybudować czy nie Multicentrum a miedzy słowami słychać że razem z tym mają powstać bloki o takiej wysokości żeby się to centrum zwróciło,
więcej na forum

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni