MPWiK: "Zlewnia nie będzie uciążliwa"
8 grudnia 2016
Nowoczesna, bezwonna, mało uciążliwa - według zapewnień MPWiK taka będzie zlewnia szamba w Choszczówce.
Po naszym wtorkowym artykule o planach budowy przy skrzyżowaniu ulic Czajki i Czystej Wody zlewni ścieków mieszkańcy Białołęki błyskawicznie zwarli szyki. Po Internecie krąży już
Zlewnia szamba w Choszczówce? "Nie chcemy fabryki smrodu"
Jest Czysta Woda, będzie druga Odlewnicza. MPWiK zamierza zbudować obok Czajki zlewnię ścieków dla szambiarek.
com/nie_dla_budowy_zlewni_ciekow_w_okolicach_czajki_w_choszczowce' target='_blank'>petycja, a w najbliższych dniach powstać ma społeczny komitet protestacyjny. Co na to Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji?
- Inwestycja jest związana z koniecznością wdrożenia nowoczesnego, ekologicznego systemu przyjmowania i kontroli jakości ścieków dowożonych - mówi Roman Bugaj, rzecznik MPWiK. - Budowa nowoczesnego i w pełni hermetycznego punktu zlewnego umożliwi likwidację dwóch stacji zlewnych, takich jak przy ul. Odlewniczej 6 i Jagiellońskiej 65, które są powodem skarg społeczności lokalnej. Chciałbym podkreślić, że stacja przy Odlewniczej nie jest naszą własnością. Jest prowadzona przez prywatnego przedsiębiorcę, a MPWiK jest jedynie odbiorcą ścieków wprowadzanych do tej stacji poprzez sieć kanalizacyjną.
Rzecznik zapewnia, że decyzja o budowie obok Czajki zapadła po analizie wielu wariantów. MPWiK brało pod uwagę m.in. układ komunikacyjny terenu, skutki oddziaływania na otoczenie, kwestie własności terenu i istniejącą infrastrukturę.
- Projektowana instalacja spełnia najnowocześniejsze standardy techniczne, gwarantujące brak uciążliwości zapachowej dla okolicy, a obiekt będzie wyposażony w rozbudowane systemy nadzoru i kontroli - zapewnia Bugaj. - Zastosujemy inny system zrzutu, który nie ma nic wspólnego z rozwiązaniem stosowanym np. na ul. Odlewniczej. Obiekt przy Odlewniczej to zadaszona studnia kanalizacyjna, do której nieczystości zrzucane są przez stojący w pobliżu wóz asenizacyjny. W sąsiedztwie Czajki planowany jest obiekt zamknięty, zhermetyzowany, wyposażony w układ dezodoryzacji powietrza, automatycznie zamykany i wyposażony w rozwiązania techniczne uniemożliwiające wydostawanie się na zewnątrz zapachów.
Stanowiska zrzutu nieczystości będą znajdować się w zamkniętej hali z podciśnieniem, powietrze odciągane z obiektu będzie kierowane do układu dezodoryzacji, stanowiska zrzutowe będą zamykane opadającymi szybko wrotami, koła szambiarek myte i dezynfekowane automatycznie przed wyjazdem za wrota - MPWiK wylicza rozwiązania mające sprawić, że mieszkańcy Białołęki nie odczują sąsiedztwa zrzutni.
Szambiarki teoretycznie mają docierać do instalacji bezimienną ulicą, łączącą ulice Modlińską i Czajki, równoległą do Przylesia. To droga techniczna, którą MPWiK wybudowało jako dojazd do oczyszczalni ścieków. Na terenie zlewni ścieków powstaną miejsca postojowe dla szambiarek, by nie parkowały one na okolicznych ulicach.
- Zdajemy sobie sprawę, że temat gospodarki odpadami ma prawo wzbudzać kontrowersje, w szczególności społeczności zamieszkujących sąsiedztwo takich instalacji - mówi Bugaj. - Nasze dotychczasowe relacje ze społecznością Białołęki są przedmiotem pozytywnych doświadczeń obu stron w przedmiocie pracy rady społecznej rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków Czajka. Opierając się na nich jesteśmy przekonani, że są one dobrą podstawą do oparcia konstruktywnych rozmów z władzami dzielnicy oraz mieszkańcami.
(dg)
.