Modułowy szpital rozwiązaniem dla Białołęki?
22 kwietnia 2015
Pod koniec marca odbyła się konferencja poświęcona budowie szpitala na Białołęce. Uczestnicy starali się odpowiedzieć na podstawowe pytania: Czy jest potrzebny? Jakiej powinien być wielkości? Gdzie powinien stanąć? Ile będzie kosztować?
Szpital modułowy
Inną koncepcję zaprezentował Zbigniew Cierpisz - radny Warszawy i lekarz, od dziewięciu lat zabiegający o utworzenie na Białołęce szpitala. Przedstawił koncepcję budowy Szpitala Chirurgii Jednego Dnia i Przychodni Wielospecjalistycznej w systemie modułowym. Podobna inwestycja została zrealizowana na Ursynowie przy ul. Kajakowej. "Ursynowskie Centrum Zabiegowe" zbudowano zaledwie w ciągu trzech miesięcy z 31 modułów w 90% wyposażonych w infrastrukturę techniczną. Szpital na Ursynowie to trzykondygnacyjny budynek z 14 stanowiskami łóżkowymi oraz dwiema salami operacyjnymi. Prace przygotowawcze trwały około pół roku, a koszt budowy wyniósł około 30 mln zł.
Na styczniowej sesji Rady Warszawy radny Zbigniew Cierpisz zgłosił poprawkę do budżetu miasta zawierającą konieczność wybudowania szpitala jednodniowego na Białołęce. Wniosek nie uzyskał poparcia rady, jednak zainteresowanie nim wyrazili urzędnicy miejscy, co budzi nadzieję na dalsze rozmowy.
Kilka słów o dostępności
Na konferencji radny Cierpisz zaprezentował bardzo ciekawe statystyki dotyczące sytuacji służby zdrowia w Warszawie. Ursynowskie centrum zbudowano zaledwie w ciągu trzech miesięcy z 31 modułów. To trzykondygnacyjny budynek z 14 stanowiskami łóżkowymi oraz dwiema salami operacyjnymi. Jak na tym tle wypada Białołęka? Na jedną placówkę lecznictwa otwartego (zarówno publiczną, jak i niepubliczną) w stolicy przypada 1601 osób, w Śródmieściu są to 704 osoby, zaś na Białołęce jedna przychodnia ma średnio aż 3737 pacjentów!
Gdzie?
Podczas konferencji padały różne propozycje lokalizacji przyszłego szpitala, z których szczególne zainteresowanie wzbudziło miejsce przy ul. Kupieckiej - obok hal przy ul. Marywilskiej 44. Jest to lokalizacja pomiędzy Tarchominem a wschodnią Białołęką, która po przedłużeniu Trasy Mostu Północnego będzie bardzo dobrze połączona komunikacją miejską z każdym rejonem dzielnicy.
Co dalej?
14 marca radni PiS złożyli projekt uchwały w sprawie utworzenia na terenie dzielnicy "Szpitala Chirurgii Jednego Dnia", w której jest wniosek o wszczęcie procedury zmierzającej do budowy szpitala. Uchwała będzie omawiana na najbliższej sesji rady dzielnicy Białołęka.
Piotr Oracz
radny dzielnicy Białołęka