REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Modułowy szpital rozwiązaniem dla Białołęki?

  22 kwietnia 2015

alt='Modułowy szpital rozwiązaniem dla Białołęki?'

Pod koniec marca odbyła się konferencja poświęcona budowie szpitala na Białołęce. Uczestnicy starali się odpowiedzieć na podstawowe pytania: Czy jest potrzebny? Jakiej powinien być wielkości? Gdzie powinien stanąć? Ile będzie kosztować?

REKLAMA

Podczas spotkania została zaprezentowana koncepcja szpitala zgłoszona przez Inicjatywę Mieszkańców Białołęki, która zakłada wybudowanie dużej placówki miejskiej, szczebla powiatowego, na ok. 150-200 łóżek. Koszt inwestycyjny "jednego łóżka" oszacowano na ok. milion złotych - czyli całe przedsięwzięcie kosztowałoby 150-200 mln zł. Do tego doszłyby jeszcze wydatki związane z zakupem działki.

Szpital modułowy

Inną koncepcję zaprezentował Zbigniew Cierpisz - radny Warszawy i lekarz, od dziewięciu lat zabiegający o utworzenie na Białołęce szpitala. Przedstawił koncepcję budowy Szpitala Chirurgii Jednego Dnia i Przychodni Wielospecjalistycznej w systemie modułowym. Podobna inwestycja została zrealizowana na Ursynowie przy ul. Kajakowej. "Ursynowskie Centrum Zabiegowe" zbudowano zaledwie w ciągu trzech miesięcy z 31 modułów w 90% wyposażonych w infrastrukturę techniczną. Szpital na Ursynowie to trzykondygnacyjny budynek z 14 stanowiskami łóżkowymi oraz dwiema salami operacyjnymi. Prace przygotowawcze trwały około pół roku, a koszt budowy wyniósł około 30 mln zł.

Na styczniowej sesji Rady Warszawy radny Zbigniew Cierpisz zgłosił poprawkę do budżetu miasta zawierającą konieczność wybudowania szpitala jednodniowego na Białołęce. Wniosek nie uzyskał poparcia rady, jednak zainteresowanie nim wyrazili urzędnicy miejscy, co budzi nadzieję na dalsze rozmowy.

Kup bilet

Kilka słów o dostępności

Na konferencji radny Cierpisz zaprezentował bardzo ciekawe statystyki dotyczące sytuacji służby zdrowia w Warszawie. Ursynowskie centrum zbudowano zaledwie w ciągu trzech miesięcy z 31 modułów. To trzykondygnacyjny budynek z 14 stanowiskami łóżkowymi oraz dwiema salami operacyjnymi. Jak na tym tle wypada Białołęka? Na jedną placówkę lecznictwa otwartego (zarówno publiczną, jak i niepubliczną) w stolicy przypada 1601 osób, w Śródmieściu są to 704 osoby, zaś na Białołęce jedna przychodnia ma średnio aż 3737 pacjentów!

REKLAMA

Gdzie?

Podczas konferencji padały różne propozycje lokalizacji przyszłego szpitala, z których szczególne zainteresowanie wzbudziło miejsce przy ul. Kupieckiej - obok hal przy ul. Marywilskiej 44. Jest to lokalizacja pomiędzy Tarchominem a wschodnią Białołęką, która po przedłużeniu Trasy Mostu Północnego będzie bardzo dobrze połączona komunikacją miejską z każdym rejonem dzielnicy.

REKLAMA

Co dalej?

14 marca radni PiS złożyli projekt uchwały w sprawie utworzenia na terenie dzielnicy "Szpitala Chirurgii Jednego Dnia", w której jest wniosek o wszczęcie procedury zmierzającej do budowy szpitala. Uchwała będzie omawiana na najbliższej sesji rady dzielnicy Białołęka.

Piotr Oracz
radny dzielnicy Białołęka

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Andrzej_S

22.04.2015 14:11

Białołęka jest dużą dzielnicą, a będzie jeszcze większa. Powinna mieć porządny szpital, ta propozycja jest moim zdaniem zbyt skromna.

# pragmatyk

22.04.2015 14:28

#Andrzej_S napisał(a) 22.04.2015 14:11
Białołęka jest dużą dzielnicą, a będzie jeszcze większa. Powinna mieć porządny szpital, ta propozycja jest moim zdaniem zbyt skromna.

Na razie mamy w rejonie Białołęki dwa szpitale - Bielański i Bródnowski. Raczej należy się skupić na ich modernizacji (w tym zwiększeniu liczby łóżek), doposażeniu w nowoczesny sprzęt, podnoszeniu kwalifikacji personelu i zadbaniu, żeby lekarze nie wyjeżdżali na Zachód. Stawianie kolejnego wielkiego budynku za kilkaset milionów ani trochę nie poprawi poziomu opieki szpitalnej w okolicy. Wręcz przeciwnie - paradoksalnie może doprowadzić do pogorszenia.

# dzeki2002

23.04.2015 08:19

Budowa przy skrzyżowaniu ul. Marywilskiej i Trasy Mostu Północnego uważam za świetny pomysł. Szpital powinien zapewnić kompleksową opiekę medyczną przy wykorzystaniu nowoczesnej aparatury, z szybkim dojazdem dla wszystkich mieszkańców Białołęki, odpowiednią ilością miejsc parkingowych, z jednoosobowymi salami z WC. Minimum 500 łóżek.

REKLAMA

# Komentator

23.04.2015 09:42

Trzeba być zupełnym ignorantem żeby składać tego typu propozycje. Na Białołęce są większe potrzeby niż wydawanie kilkuset milionów na zbędny szpital, który będzie miał ograniczony kontrakt z NFZ z uwagi na pobliskie szpitale na Bielanach i na Bródnie !
Za te środki można zbudować kilka szkół i mnóstwo dróg, a nawet basen, który jest o wiele bardziej potrzebny dla mieszkańców.
Takich bzdur można by się spodziewać po radnych z IMB i nowych radnych "pistoletach od Kamińskiego" z PIS-u, a nie od radnego, który został wybrany już czwarty raz.
Jednym zdaniem polityczny populizm i bicie piany w samorządzie zamiast konstruktywnej współpracy. Poważny błąd Oracza ponieważ teraz to już nic go nie odróżnia od reszty populistycznego PIS-u.

# Color

23.04.2015 10:43

To że szpital jest potrzebny jest powszechnie wiadome i udowodnione podpisami zebranymi przez IMB. Szpital duży zabezpiecza w pełni potrzeby medyczne. Powstają nowe miejsca pracy i działalność gospodarcza około -szpitalna. Szpital jednego dnia, jako rozwiązanie doraźne jest do zaakceptowania, ale przy możliwości dalszej jego rozbudowy. Radni IMB, PO i PiS powinni wspólnie coś zrobić w sprawie szpitala. Wśród osób popierających szpital są zarówno i tacy, którzy popierają PO, IMB i PiS. Ta sprawa powinna połączyć samorządowców.
więcej na forum

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni