REKLAMA

Targówek

oświata »

 

Modułowe przedszkola na Bródnie

  20 listopada 2009

Przy dwóch podstawówkach na Bródnie - kosztem 4,3 mln złotych - powstają tzw. modułowe przedszkola. Mają być gotowe jeszcze w tym roku. Do każdego z nich będzie chodzić 75 dzieci.

REKLAMA

To początek długofalowego przedsięwzięcia, które ma powiększyć liczbę miejsc przedszkolnych na Targówku. Placówki powstają przy Szkole Podstawowej nr 275 (ul. Hieronima 2) oraz przy Szkole Podstawowej nr 285 (ul. Turmoncka 20). W każ-dej znajdą się po trzy oddziały. Koszt budowy jednego modułu - 2,15 mln zł, zaś przedszkola tradycyjnego z sześcioma oddziałami przedszkolnymi - około 14 mln zł.

- Przed przystąpieniem do realizacji projektu przedszkoli modułowych rozpa-trywane były cztery lokalizacje na Bródnie i Targówku Mieszkaniowym - wyjaśnia Janusz Janik, wiceburmistrz dzielnicy. - Na obu osiedlach liczba dzieci, których ro-dzice ubiegają się o przyjęcie ich pociech do przedszkoli, przewyższa liczbę miejsc, jakimi dysponują przedszkola i oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych. W związku z tym, iż moduły dobudowuje się do istniejących obiektów, po analizie wielu uwarunkowań m.in. terenu, architektury, mediów, wybrane zostały lokalizacje przy Hieronima i Turmonckiej.

Jak zapowiada wiceburmistrz Janik, w przyszłym roku władze Targówka chcia-łyby, w leasingu na dziesięć lat, wybudować kolejne dwa przedszkola modułowe. Muszą na to zezwolić władze Warszawy. Typowane są lokalizacje przy SP nr 277 na ul. Suwalskiej 29 oraz Przedszkole nr 94 na ul. Smoleńskiej 64.

Oddziały przedszkolne

Przedszkola modułowe nie są samodzielnymi jednostkami organizacyjnymi. To od-działy przedszkolne przy szkołach podstawowych i - zgodnie ze statutem szkoły - wchodzą w ich skład.

Jednak, co ważne, dobudowane przedszkola będą korzystać w niewielkim stop-niu z zaplecza szkół - w tych konkretnych przypadkach - ze stołówki. Wszystko inne znajdować się będzie wewnątrz zestawów modułowych. Istotne jest również, że przedszkola będą miały niezależne wejścia, choć dodatkowo do szkoły będzie prowadzić z nich łącznik.

Warto dodać, że budowane moduły nie kolidują z projektowanymi przy szko-łach boiskami, ponieważ w ostatecznym kształcie boiska jeszcze nie powstały. Taka inwestycja przewidziana jest w ramach programu budowy boisk szkolnych na tere-nie przyszkolnym, który pozostanie wolny po postawienia modułu przedszkolnego.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Elektroniczny nabór

Przyjęcia (zapisy) do modułowych przedszkoli odbędą się zgodnie z zasadami elektronicznego naboru, które od dwóch lat obowiązują we wszystkich dzielnicach Warszawy. Do końca bieżącego roku szkolnego nastąpi jedynie poprawa obecnych warunków nauczania w szkołach podstawowych. Nowy nabór do modułowych przedszkoli odbędzie się we wrześniu 2010 roku.

Dla przypomnienia, w roku szkolnym 2009/2010 w dzielnicy Targówek wszys-tkie dzieci sześcioletnie trafiły do szkół podstawowych, dzięki czemu można było przyjąć więcej dzieci młodszych do przedszkoli - 350. Jednak pogorszyło to warunki nauki dla dzieci młodszych w szkołach podstawowych - powstało więcej klas, ko-nieczne są zajęcia na zmiany.

- Przyjęcie 150 dzieci do przedszkoli modułowych poprawi sytuację w szkołach w odniesieniu do dzieci najmłodszych z klas I oraz "O", a także dodatkowo zwolni miejsca w przedszkolach - podkreśla wiceburmistrz Janik.

Dwa przedszkola poprawią sytuację na Targówku, ale nie rozwiążą wszystkich problemów. W 22 miejskich przedszkolach w dzielnicy jest 2,7 tys. miejsc. W tym roku nie starczyło miejsc dla 750 dzieci. Czy ta budowa to pierwszy krok ku temu, by dla każdego dziecka w wieku przedszkolnym było miejsce?

Jolanta Zientek-Varga

REKLAMA

Nasz komentarz

Od dawna piszemy w "Echu", że najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie dofi-nansowania dla przedszkoli niepublicznych przy jednoczesnym zagwarantowaniu rodzicom opłat maksymalnych na poziomie placówek publicznych. Wolny rynek świetnie sobie z przedszkolami da radę - trzeba tylko stworzyć system finansowa-nia, aby przedszkola publiczne nie zostały sprowadzone do rangi opieki społecznej, jak na sąsiedniej Białołęce, gdzie jest 1300 miejsc w publicznych placówkach a dzieci ponad 5 tysięcy. A coraz więcej maluchów z drugiej strony Trasy Toruńskiej jest zameldowanych na Targówku - bo tu łatwiej o przedszkole i normalną szkołę. Zresztą od "zalania" Targówka dziećmi z Białołęki nie ma odwrotu. W najbliższych latach żadne moduły, ani leasingi nie pomogą. Tylko wolny rynek uratuje nasze dzieci, tylko dlaczego władze samorządowe nie chcą ratować kieszeni rodziców?

Bartek Wołek

System prefabrykowanych przedszkoli modułowych MODul Public firmy Moduł Sy-stem umożliwia szybki montaż na placu budowy fabrycznie wykonanych modułów. Wyposażone są one w niezbędne instalacje, ściany działowe, okna, drzwi, podłogi, kompletnie wyposażone łazienki itp. Prace wykończeniowe obejmują podłączenie do mediów oraz aranżacje wnętrz zgodnie z wymaganiami projektu.

Przedszkole modułowe jest wyposażone w sanitariaty, przestrzeń do swobod-nej organizacji zabaw, sale do wypoczynku. Atutem technologii modułowej jest łatwość rozbudowy.

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# batek

04.04.2015 15:50

Wszystko jest aranżowane teraz w nowoczesnym stylu i raczej nie ma zaskoczenia - taka kolei rzeczy, i większość tego co widzę w opisach na http://beautifulhouse.pl/ również utrzymana jest w podobnym klimacie. To dobry kierunek, ale sądzę że za kilka lat przyjdą kolejne zmiany.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni