Modlińska: cztery pasy "na legalu"? Można dostać mandat za nieuwagę
31 maja 2019
Tę arterię zna na pamięć każdy kierowca. Odpowiedź na pytanie "ile jest pasów ruchu?" może być jednak problemem.
Modlińska, północny odcinek ulicy między Sprawną a Pomorską. W godzinach popołudniowego szczytu samochody jadące w stronę Legionowa stoją w korku na trzech pasach. Następnego dnia rano auta będą stać na jezdni w stronę Pragi. Na ilu pasach? Zgodnie z oznakowaniem - na trzech, w praktyce - na czterech.
"Ruch lokalny"
Prawy pas Modlińskiej jest w tym miejscu tak szeroki, że z powodzeniem mieszczą się na nim dwa samochody osobowe. To relikt z czasów, gdy w okolicy były pola uprawne a skrajem drogi jeździły traktory i kombajny. Jeden z mieszkańców proponuje, by podzielić pas na dwa.
- Pozwoli to wydzielić skrajny prawy buspas, będący jednocześnie pasem do zjazdu z Modlińskiej, oraz drugi od prawej pas do jazdy na wprost - czytamy w opisie projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. - Zwiększy to bezpieczeństwo i poprawi płynność ruchu.
- Pas ruchu lokalnego jest szeroki, nie można jednak wyznaczyć dwóch pasów o szerokości, która byłaby zgodna z przepisami dla tej klasy drogi - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.
Modlińska jest drogą klasy GP, czyli główną o przyspieszonym ruchu. Oznacza to, że każdy pas musi mieć 3,5 metra szerokości i nie da się wyznaczyć czwartego bez przebudowy ulicy.
Taka tradycja
Jeszcze kilkanaście lat temu prawy pas był oznakowany jako "ruch lokalny" za pomocą tablic z białym tłem, podczas gdy środkowy i lewy miały zielone oznakowanie jako część drogi krajowej. Później znaki ujednolicono, ale linia ciągła została. Zgodnie z taryfikatorem za jej przejechanie należy się mandat w wysokości 100 zł.
Na Modlińskiej rządzi jednak nie prawo, lecz obyczaj, bo kierowcy zachowują się tak, jakby mieli do czynienia z linią przerywaną. Przejeżdżają przez nią w godzinach szczytu, próbując przecisnąć się na drugą stronę jezdni. Przejeżdżają i poza szczytem, kiedy Modlińska jest pusta. Czy możliwe jest zastąpienie linii ciągłej przerywaną? Dowiemy się niedługo, ponieważ zostanie to zgłoszone do budżetu obywatelskiego.
(dg)