Modlin nadal aktualny
24 marca 2006
- No i klapa. A miało być tak pięknie. Nowe miejsca pracy, nowe wyzwania - napisał do "Echa" mieszkaniec Legionowa. A wszystko w związku z artykułem, jaki niedawno wydrukowała "Gazeta Wyborcza".
W Modlinie niemal na pewno nie będzie realizowana koncepcja dużego portu lotniczego. Hiszpańscy doradcy rządu nie wybrali Modlina. - Ostateczne rekomen-dacje przekażemy Ministerstwu Transportu i Budownictwa na początku kwietnia - zapowiedział Krzysztof Kapis, szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Lotnisko narodowe powstanie niemal na pewno między Łodzią a Warszawą. W grę wchodzą: Mszczo-nów, Baranów koło Grodziska Mazowieckiego, Babsk koło Rawy Mazowieckiej.
- Nic mi nie wiadomo, aby prace zmierzające do wybudowania lotniska cywilnego w Modlinie zostały przerwane - informuje Tomasz Biernacki z Agencji Mienia Wojskowego, właściciela terenu. - Od roku zajmuje się tym przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze.
Powołano spółkę Port Lotniczy Modlin, której docelowymi udziałowcami mają być Polskie Porty Lotnicze (47%), Agencja Mienia Wojskowego (27%), samorząd województwa mazowieckiego (25%), samorząd Nowego Dworu Mazowieckiego (1%).
- Celem działania spółki jest zbudowanie i prowadzenie lotniska cywilnego dla tanich linii i czarterów - informuje Grzegorz Okoński, rzecznik prasowy spółki Port Lotniczy Modlin. - Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnych terminach realizacji. Port lotniczy to nie jest namiot na pasie startowym. W takim przedsię-wzięciu nie ma miejsca na prowizorkę.
Poza tym Modlin jest elementem szerszej koncepcji i wiele jeszcze zależy od decyzji Ministerstwa Transportu i Budownictwa, które jest kreatorem i koordy-natorem wszelkich działań dotyczących budowy lotnisk.
- Jak zapadnie ostateczna decyzja, potrzebujemy roku od chwili wprowadzenia maszyn na budowę - mówi Grzegorz Okoński. - Nie wykluczam, że w przyszłym roku lotnisko zacznie działać.
oko