REKLAMA

Misz@masz
  27 sierpnia 2024  

Znaki, że brakuje ci "pierwiastka życia". Pierwszy objaw to ciągłe zmęczenie

Magnez, często określany mianem "pierwiastka życia", odgrywa fundamentalną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Jego niedobór, zwany hipomagnezemią, może prowadzić do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego lekarze coraz częściej zalecają suplementację oraz wzbogacenie diety o produkty bogate w ten makroelement. Medonet przypomina, jakie są symptomy niedoboru magnezu.

REKLAMA

Znaczenie magnezu dla organizmu

Magnez, będący jednym z kluczowych makroelementów, jest nieodzowny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dorosłego człowieka. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi od 200 do 300 mg, niezależnie od płci. Możemy go dostarczać poprzez odpowiednią dietę lub suplementy.

Dlaczego magnez jest tak ważny?

Jak czytamy w serwisie Medonet, magnez jest niezbędny dla prawidłowej budowy kości i zębów, a także odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Regularna suplementacja magnezu może poprawić koncentrację, pamięć oraz ogólne samopoczucie. Ponadto magnez uczestniczy w trawieniu węglowodanów, białek i tłuszczów, a także wspomaga przyswajanie innych witamin, takich jak witamina D.

Osoby cierpiące na astmę również doceniają działanie magnezu, który rozszerza drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie. Stosowane w tej grupie pacjentów inhalatory zawierające siarczan magnezu są skutecznym środkiem w leczeniu tej dolegliwości.

Objawy niedoboru magnezu

Niedobór magnezu może manifestować się różnorodnymi objawami, które często mylimy ze zwykłym zmęczeniem czy stresem. Brak energii, problemy ze snem, a także zmniejszona siła mięśniowa mogą wynikać z hipomagnezemii.

Zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, jest jednym z pierwszych sygnałów niedoboru magnezu. Co więcej, magnez wpływa na poziom potasu w mięśniach, a jego niedobór może prowadzić do zmniejszenia siły mięśniowej.

Przewlekłe zmęczenie i osłabienie mięśni

Niedobór magnezu jest również jednym z czynników ryzyka osteoporozy, gdyż obniża poziom wapnia we krwi, co prowadzi do osłabienia kości i częstych złamań. Badania na zwierzętach, cytowane przez portal Healthline, wskazują, że hipomagnezemia może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, co z kolei zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - informuje Medonet.

Osteoporoza

Kołatania serca i nieregularne bicie serca to kolejne symptomy niskiego poziomu magnezu, często mylone z objawami przewlekłego stresu. Przerwy między uderzeniami serca mogą być niebezpieczne i w skrajnych przypadkach prowadzić do niewydolności serca.

Problemy z ciśnieniem krwi

Niedobór magnezu może również wpływać na nasze zdrowie psychiczne, prowadząc do apatii, braku emocji, a nawet depresji i stanów lękowych.

Problemy z psychiką

Przed rozpoczęciem suplementacji magnezu warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie preparaty i przeanalizuje naszą dietę. Często wystarczy wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w magnez, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie i poprawić ogólny stan zdrowia.

migreny i zawroty głowy;

skurcze nóg;

nieustające zmęczenie;

huśtawki nastroju i nadmierna nerwowość;

słabe włosy i paznokcie;

drganie powiek;

drżenie rąk;

brak energii i osłabienie

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024