Wyjazd do sanatorium za granicę w ramach NFZ. Jakie są warunki
W obliczu długich kolejek do polskich sanatoriów oraz ograniczonej oferty terapeutycznej, coraz więcej Polaków może rozważyć możliwość leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju. Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że Narodowy Fundusz Zdrowia otwiera drogę do kuracji zagranicznej, pokrywając koszty pobytu w ramach świadczeń gwarantowanych.
Zainteresowani tą formą leczenia powinni zacząć od zapoznania się z formalnościami. Proces aplikacyjny wymaga od pacjentów złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, które można pobrać ze strony internetowej NFZ. Wśród nich znajduje się dokumentacja medyczna, która powinna być przetłumaczona na język obcy, jeżeli dotyczy to leczenia poza Polską. Ważną informacją jest fakt, iż tłumaczenie nie wymaga pieczęci tłumacza przysięgłego.
Wnioski o sfinansowanie pobytu w zagranicznym sanatorium można składać zarówno tradycyjnie - w formie papierowej, jak i elektronicznie. W przypadku opcji cyfrowej, wszystkie dokumenty muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Decydując się na taką formę leczenia, pacjenci muszą spełnić określone kryteria. NFZ nie podaje ich wprost, ale sugeruje, że rozważenie takiej opcji jest wskazane w przypadku, gdy krajowe ośrodki nie oferują potrzebnej terapii lub gdy czas oczekiwania na leczenie w Polsce jest zbyt długi.
Źródło: onet.pl