REKLAMA

Misz@masz
  13 listopada 2024  

Wczesne objawy raka jelita grubego. Profesor: z całą mocą przestrzegam!

Wczesne objawy zdarzają się u zaledwie 5 - 10 proc. chorych z rakiem jelita grubego. Pozostałe 90-95 proc. najczęściej nie ma żadnych dolegliwości, nie odczuwa żadnego bólu - zauważa prof. Zoran Stojčev. Niedawno operowałem 70-letnią kobietę, z zawodu lekarkę rodzinną. Miała zaawansowany nowotwór jelita grubego, a wcześniej żadnych objawów. Dwa tygodnie temu zaczęła krwawić i dopiero to skłoniło ją, by się przebadać - opowiada lekarz w rozmowie z serwisem Medonet.

REKLAMA

W obliczu rosnącej liczby przypadków raka jelita grubego, niepokojące jest to, jak często choroba ta rozwija się niepostrzeżenie, bez wyraźnych sygnałów alarmowych. Profesor Zoran Stojčev, wybitny chirurg onkologiczny, w rozmowie z Medonetem podkreśla, że choć pewne wczesne objawy mogą się pojawić, takie jak kropelki krwi na bieliźnie czy w toalecie, to jednak w większości przypadków na wczesnym etapie nowotworu jelita symptomy te są rzadkością.

Wczesne sygnały - rzadkość, która może ratować życie

Profesor Stojčev alarmuje, że wczesne objawy raka jelita grubego są obecne jedynie u 5-10 proc. pacjentów. Pozostałe 90-95 proc. osób nie odczuwa żadnych dolegliwości, co prowadzi do późnego rozpoznania choroby, kiedy nowotwór jest już rozwinięty, a rokowania znacznie gorsze. Wspomina przykład lekarki rodzinnej, która mimo zaawansowanego nowotworu, nie doświadczała żadnych wcześniejszych objawów.

Objawy, które nie powinny być ignorowane

Zdaniem eksperta, każdy nietypowy symptom powinien wzbudzić naszą czujność. Nietypowe wzdęcia, nagłe zmiany w rytmie wypróżnień, złe samopoczucie czy nieuzasadnione chudnięcie to sygnały, które mogą wskazywać na konieczność konsultacji lekarskiej. Profesor zaznacza, że znajomość własnego ciała jest kluczem do wychwycenia "dziwnych" oznak - czytamy w serwisie Medonet.

Jak wykryć raka jelita grubego?

Prof. Stojčev wskazuje na kolonoskopię jako "złoty standard" w wykrywaniu raka jelita grubego na wczesnym etapie. Zaleca wykonanie tego badania każdej osobie po 50. roku życia, a w przypadku obciążeń genetycznych - już po 40. roku życia. Podkreśla także potencjał testów na krew utajoną, które mogą stanowić wartościowe narzędzie w ręce osób w grupie ryzyka.

Apel eksperta

W obliczu niepokojących statystyk cytowany przez Medonet ekspert apeluje o niezwłoczne działanie w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów oraz o regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych. Rak jelita grubego, choć często milczący w początkowych etapach, jest wyleczalny, gdy zostanie wykryty we wczesnym stadium.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni