REKLAMA

Misz@masz
  12 września 2024  

Udar mózgu dotyka coraz młodszych ludzi. Pierwsze objawy wyglądają niewinnie

Udar mózgu, choć często kojarzony z późniejszymi etapami życia, z coraz większą częstotliwością dotyka również młode pokolenie. Specjaliści alarmują, że nie istnieje dolna granica wieku, która uchroniłaby przed tym poważnym schorzeniem. Prof. Charlotte Cordonnier, autorytet w dziedzinie leczenia udarów, podkreśla, że aż 25 proc. przypadków udaru dotyka osób poniżej sześćdziesiątki. Zmieniający się tryb życia, siedzący tryb pracy i niezdrowe nawyki żywieniowe zwiększają ryzyko wystąpienia udaru wśród młodych dorosłych - informuje serwis Medonet.

REKLAMA

Nadciśnienie - czterokrotnie zwiększa ryzyko udaru

Eksperci wskazują na nadciśnienie tętnicze jako głównego winowajcę w kontekście ryzyka udarów mózgu. Jego obniżenie o 10/5 mm Hg może zredukować ryzyko udaru o 30 proc. Otyłość, cukrzyca i zanieczyszczenie powietrza to kolejne czynniki, które nie pozostają bez wpływu na wzrost liczby udarów.

Profilaktyka - zmiana stylu życia może uratować życie

jak przypomina serwis Medonet, aż 90 proc. udarów mózgu można zapobiec przez odpowiednie działania profilaktyczne. Specjaliści zalecają rezygnację z palenia i alkoholu, ograniczenie spożycia soli, a także regularne badania kontrolne, które pozwolą monitorować poziom cholesterolu, cukru i ciśnienia krwi. Regularna aktywność fizyczna, nawet kilkunastominutowa dziennie, może okazać się kluczem do zdrowia.

Symptomy udaru - wczesne rozpoznanie to połowa sukcesu

Prof. Cordonnier wskazuje na trzy główne sygnały ostrzegawcze: pogorszenie zdolności motorycznych, problemy z mówieniem oraz nagłe zaburzenia wzroku. Każdy z tych objawów wymaga błyskawicznej reakcji i konsultacji lekarskiej.

Zdrowy sen - nieoceniony w profilaktyce

Badania przeprowadzone przez zespół Jean-Philippe Empany z Inserm w Paryżu wskazują, że odpowiednia ilość snu może znacząco obniżyć ryzyko udaru mózgu. Zalecane jest unikanie bezsenności i dbanie o regularny tryb snu.

Statystyki - zatrważające dane NFZ

Udar mózgu to trzecia najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Raport NFZ za 2022 rok ujawnia, że co roku odnotowujemy 80-90 tys. przypadków udaru, a co szósta minuta w naszym kraju ktoś doznaje tego schorzenia. Zwiększona częstotliwość udarów w młodszych grupach wiekowych wskazuje na konieczność zintensyfikowanej edukacji i profilaktyki.

- Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, pozwalające na wczesne wykrycie tych schorzeń oraz ich leczenie. Młode osoby, u których wystąpi udar, często od wielu lat nie były u lekarza, nie miały badania EKG czy UKG, czy nawet badań krwi. Przyczyną z pewnością nie jest tu brak dostępności do takich badań, ale raczej brak dbałości o swoje zdrowie, czy bagatelizowanie występujących objawów - komentuje w rozmowie z Medonetem dr hab. n.med. Przemysław Nowakowski.- Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, pozwalające na wczesne wykrycie tych schorzeń oraz ich leczenie. Młode osoby, u których wystąpi udar, często od wielu lat nie były u lekarza, nie miały badania EKG czy UKG, czy nawet badań krwi. Przyczyną z pewnością nie jest tu brak dostępności do takich badań, ale raczej brak dbałości o swoje zdrowie, czy bagatelizowanie występujących objawów - komentuje w rozmowie z Medonetem dr hab. n.med. Przemysław Nowakowski.

Wnioski - zdrowy styl życia i profilaktyka kluczem do uniknięcia udaru

Jak informuje Medonet, zespół, którym kieruje Jean-Philippe Empany, dyrektor badawczy Inserm w Paryżu, zbadał ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (ostry zespół wieńcowy lub udar mózgu) w odniesieniu do pięciu elementów snu. Są to: liczba przesypianych godzin, chronotyp (bycie skowronkiem lub sową), częstotliwość występowania bezsenności, częstotliwość występowania nadmiernej senności w ciągu dnia oraz doświadczanie bezdechów sennych.

Zachowanie zdrowego stylu życia, unikanie używek, zbilansowana dieta, regularne ćwiczenia oraz dbałość o odpowiednią ilość snu to podstawowe kroki, które każdy z nas może podjąć, aby zminimalizować ryzyko udaru mózgu. W obliczu alarmujących danych statystycznych, profilaktyka zdrowotna wydaje się być nie tylko indywidualną odpowiedzialnością, ale i wyzwaniem dla zdrowia publicznego - czytamy w serwisie Medonet.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA