Tak ciało alarmuje o raku trzustki. Zwróć uwagę na kolor moczu
Prawidłowy mocz ma zabarwienie słomkowo-żółte. Kiedy zmienia kolor, warto zastanowić się, jaka może być tego przyczyna. Czasami winowajcą może być to, co zjedliśmy wcześniej albo przyjmowane suplementy witaminowe. Zdarza się jednak, że nietypowe zabarwienie moczu jest objawem choroby, np. raka trzustki - informuje serwis Medonet.
Na raka trzustki co roku zapada ok. 3,5 tys. Polaków. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Bardziej narażone są również osoby z obciążeniami genetycznymi, palące papierosy oraz cierpiące na przewlekłe zapalenie trzustki. Niestety, jest to nowotwór, który przez lata może rozwijać się bez rozpoznania, ponieważ nie daje specyficznych objawów. To właśnie dlatego zwykle diagnozowany jest w zaawansowanym stadium, kiedy dochodzi do przerzutów, a sam guz jest już nieoperacyjny. To z kolei wiąże się ze słabym rokowaniem - zaledwie 5 proc. pacjentów ma szanse przeżyć 5 lat od usłyszenia diagnozy.
Wczesne objawy raka trzustki: ciemny mocz
Jak czytamy w serwisie Medonet, jednym z wczesnych objawów raka trzustki jest ciemne zabarwienie moczu, choć niewiele osób kojarzy ze sobą te dwie sprawy. Trudno się temu dziwić, ponieważ trzustka znajduje się wysoko w jamie brzusznej, a jej zadaniem jest produkowanie hormonów regulujących poziom cukru we krwi. Jak podkreślają specjaliści, jeśli pacjent zauważa u siebie coraz ciemniejsze zabarwienie moczu, powinien zgłosić to swojemu lekarzowi. To może być istotna wskazówka rozpoczynająca odpowiednią diagnostykę, która może pomóc wykryć nowotwór we wczesnej fazie.
Objaw ten związany jest ze wzrostem poziomu bilirubiny we krwi na skutek żółtaczki. Poza brązowym zabarwieniem moczu jej skutkiem jest też zażółcenie skóry i gałek ocznych. Oczywiście mocz nie staje się brązowy od razu. Początkowo jego słomkowo-żółty kolor robi się nieco ciemniejszy, a z czasem osiąga brązowe zabarwienie - czytamy w serwisie Medonet.
Inne symptomy raka trzustki
Nowotwór trzustki kojarzy się przede wszystkim z bólem i utratą masy ciała, ale są to objawy późne. Wcześniejsze można pomylić z problemami trawiennymi, a należą do nich: niestrawność, wzdęcia, nudności, utrata apetytu i zmiany w rytmie wypróżnień. Diagnostyka raka trzustki dodatkowo utrudniona jest przez to, że objawy są zależne od rozmiaru i miejsca występowania guza. Ponadto symptomy tego nowotworu mogą pojawiać się i czasowo zanikać.
Inne możliwe objawy raka trzustki:
niechęć do jedzenia;
dyskomfort w jamie brzusznej;
szybkie uczucie wypełnienia żołądka;
mdłości;
osłabienie;
ból pleców promieniujący do łopatek;
swędzenie skóry;
odbarwione stolce
Niespecyficzne objawy mogą pomóc lekarzom w diagnozowaniu raka trzustki, pod warunkiem że pacjenci zwrócą uwagę na zmiany w swoim organizmie i zgłoszą je specjalistom. Wczesne rozpoznanie może znacząco poprawić rokowania i zwiększyć szanse na skuteczne leczenie.
Jak przypomina serwis Medonet, wczesne wykrycie raka trzustki jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Zwracajmy uwagę na sygnały wysyłane przez nasz organizm i nie bagatelizujmy nawet pozornie błahych objawów. Ciemny mocz może być jednym z nich, a jego zignorowanie może kosztować nas zdrowie, a nawet życie.
Źródło: www.medonet.pl