REKLAMA

Misz@masz
  8 kwietnia 2025  

Poniedziałek Wielkanocny. Czy katolicy mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej?

Poniedziałek Wielkanocny jest w Polsce dniem wolnym od pracy i ma duże znaczenie w polskiej tradycji świątecznych. Dzień ten nie figuruje jednak na liście kościelnych świąt nakazanych. Oznacza to, że katolicy nie muszę tego dnia iść na mszę świętą, choć Kościół zachęca wiernych do uczestnictwa w odbywających się tego dnia nabożeństwach i uroczystościach - czytamy w Onecie.

REKLAMA

Mimo że katolicy nie mają obowiązku udziału we mszy świętej w Poniedziałek Wielkanocny, biskupi zachęcają do świętowania tego dnia w kościołach. W 2025 r. Poniedziałek Wielkanocny przypada 21 kwietnia i tradycyjnie tego dnia obchodzony jest również śmigus-dyngus, podczas którego zgodnie z polską tradycją polewamy się wodą.

Ponieważ Poniedziałek Wielkanocny nie jest świętem nakazanym, wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa tego dnia w liturgii. Jak wyjaśnia Onet, obowiązek ten dotyczy jedynie niedziel oraz następujących uroczystości:

- Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok (1 stycznia);

- Objawienia Pańskiego, znanego jako Święto Trzech Króli (6 stycznia);

- Wniebowstąpienia Pańskiego - obchodzonego w VII Niedzielę Wielkanocy;

- Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Bożego Ciała;

- Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia);

- Wszystkich Świętych (1 listopada);

- Bożego Narodzenia (25 grudnia).

Mimo braku formalnego obowiązku biskupi zachęcają wiernych do udziału w nabożeństwie w Wielkanocny Poniedziałek, nawet jeżeli nie jest to formalnie wymagane. W "Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych" z 2003 r. katolicy zostali zaproszeni do udziału tego dnia w mszy, jednocześnie sugerując duchownym dostosowanie godzin nabożeństw, aby ułatwić parafianom obecność na Eucharystii.

W tym roku Wielkanoc przypada wyjątkowo późno, bo dopiero 20 kwietnia. Wielkanoc jest najważniejszym świętem w kalendarzu katolickim, upamiętniającym mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Kulminacyjnym momentem obchodów jest Triduum Paschalne. Wierni uczestniczą w nabożeństwach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, celebrując misterium paschalne.

Źródło: onet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni