Polacy podzieleni w sprawie dymisji Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Sondaż
Afera związana z Krajowym Planem Odbudowy wywołała falę kontrowersji i pytań o dalszy los minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Jak wskazuje najnowszy sondaż SW Research dla Onetu, Polacy mają podzielone opinie na temat jej ewentualnej dymisji.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 12-13 sierpnia 2025 r. metodą wywiadu internetowego na próbie 801 dorosłych Polaków. Ankietowani odpowiadali na pytanie: "Czy uważa Pan/Pani, że Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, której ministerstwo odpowiada za KPO, powinna stracić stanowisko?".
42,5 proc. respondentów opowiedziało się za dymisją minister funduszy i polityki regionalnej. Decyzję o pozostawieniu jej na stanowisku poparło natomiast 12,6 proc. ankietowanych. Największą grupę, bo aż 44,9 proc., stanowiły osoby, które nie mają jednoznacznego zdania w tej sprawie. Jak wynika z sondażu, szczególnie dużą liczbę niezdecydowanych odnotowano wśród mieszkańców największych miast oraz wśród osób o niskich dochodach, gdzie opcję "nie wiem" wybrało ponad 50 proc. badanych - czytamy w Onecie.
Najmniej niezdecydowanych (36,7 proc.) stanowili mieszkańcy miast o populacji od 200 do 499 tys. osób. Co ciekawe, Pełczyńska-Nałęcz cieszy się najlepszym poparciem wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym, z czego 20,8 proc. nie chce jej dymisji. Mimo wszystko, w żadnej grupie społecznej zwolennicy jej pozostania na stanowisku nie przeważają nad osobami opowiadającymi się za jej odwołaniem.
Źródło: mat. prasowe