Dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę? Oto, co mówi Kodeks pracy
W 2025 r. majówka rozpoczyna się w czwartek 1 maja, a święto 3 maja przypada w sobotę. Wielu pracowników zastanawia się, czy w takiej sytuacji przysługuje im dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w dniu wolnym od pracy. W tej kwestii obowiązki pracodawców dokładnie określa Kodeks pracy - przypomina Onet.
W związku z tym, że w tym roku 3 maja wypada w sobotę, pojawia się pytanie o prawo do dodatkowego dnia wolnego. Przepisy jasno określają, jak powinni postąpić pracodawcy w takiej sytuacji - zgodnie z prawem, jeśli święto przypada w dzień inny niż niedziela, czas pracy zatrudnionych powinien zostać zmniejszony o osiem godzin, co oznacza dodatkowy dzień wolny.
Gdy święto wypada w dniu takim, jak wtorek, sprawa jest prosta - pracownicy nie muszą wtedy przychodzić do pracy, jednak gdy przypada ono w sobotę, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. W takich przypadkach zatrudnieni mają prawo do dodatkowego dnia wolnego, który mogą wykorzystać w innym terminie.
Warto pamiętać, że prawo do takiego wolnego przysługuje proporcjonalnie do wymiaru etatu. Dla pracowników na pełen etat oznacza to osiem godzin wolnego, natomiast dla osób zatrudnionych na pół etatu - cztery godziny. Istotne jest też, że dodatkowy dzień wolny otrzymują tylko ci, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy. Jeśli ktoś zgodnie z grafikiem pracuje także w soboty, to w dniu święta po prostu nie przyjdzie do pracy i nie musi odbierać wolnego w innym terminie - tłumaczy Onet.
Decyzja o tym, kiedy pracownik wykorzysta dodatkowy dzień wolny, należy do pracodawcy. Choć nie ma obowiązku konsultowania tego z zatrudnionymi, może uwzględnić ich preferencje. Poszczególni pracownicy mogą odbierać wolne w różnych terminach. Ważne jest jednak, by zgodnie z art. 130 § 3 Kodeksu pracy, dzień ten został wykorzystany w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto. Nie ma znaczenia, czy wolne zostanie udzielone przed czy po danym święcie.
Źródło: onet.pl