Czy na Wielkanoc trzeba udać się do spowiedzi?
Wielkanoc jest najważniejszym czasem w kalendarzu katolików, w którym w sposób szczególny wierni skłaniani są do przemyśleń duchowych. Zgodnie z trzecim przykazaniem kościelnym, każdy katolik powinien przynajmniej raz w roku, właśnie w okresie wielkanocnym, przyjąć komunię świętą. Onet tłumaczy, czy oznacza to również obowiązek spowiedzi w tym okresie.
Kościół precyzuje, że spowiedź nie zawsze jest konieczna w trakcie Wielkanocy, ale aby przyjąć komunię na święta, wierny musi być w stanie łaski uświęcającej. Oznacza to, że jeśli ktoś wyspowiadał się przed rozpoczęciem świątecznego okresu i nie popełnił grzechu ciężkiego, nie musi po raz kolejny stawać przed konfesjonałem.
Sytuacja zmienia się jednak w przypadku osób, które dopuściły się poważnego wykroczenia - w stanie grzechu ciężkiego przyjęcie komunii w Wielkanoc byłoby świętokradztwem. Taki akt sam w sobie traktowany jest jako kolejny grzech ciężki - tłumaczy Onet.
W tegorocznym kalendarzu Wielkanoc przypada wyjątkowo późno, bo 21 kwietnia, co daje wiernym więcej czasu na refleksję i przygotowanie. Niedzielę wielkanocną poprzedzają obchody Triduum Paschalnego - szczególny czas modlitwy i przeżycia misterium paschalnego, które rozciąga się na Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę. Wierni licznie uczestniczą w nabożeństwach i procesjach, celebrując mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Źródło: onet.pl