Czy herbatki ziołowe są zdrowe? Lista skutków ubocznych jest długa
Herbaty ziołowe od lat uchodzą za remedium na różne dolegliwości, ale nie wszystkie z nich są tak bezpieczne, jak sugerują ich producenci. Wśród dostępnych na polskim rynku mieszanek znalazły się produkty, które w innych krajach zostały zakazane z powodu ich szkodliwego wpływu na zdrowie, jak chociażby te zawierające senes - czytamy w Onet Kobieta.
Nieszkodliwy wygląd opakowań i sugestywne hasła reklamowe, takie jak "oczyszczanie organizmu" czy "wspomaganie odchudzania", maskują potencjalne zagrożenia produktów na bazie senesu. Jak podają eksperci, są to silne środki przeczyszczające przeznaczone wyłącznie do krótkotrwałego stosowania i to pod ścisłym nadzorem medycznym.
Roślina ta, pochodząca z rodziny bobowatych, wykazuje mocne właściwości przeczyszczające. W Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii wprowadzono zakaz sprzedaży tego rodzaju produktów. Decyzje te były odpowiedzią na liczne przypadki uszkodzenia wątroby i trwałych zaburzeń funkcji jelit u osób nadmiernie spożywających preparaty senesowe.
Lekarze ostrzegają, że choć senes to składnik naturalny, jego częste stosowanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wskazują na możliwość osłabienia naturalnych funkcji przewodu pokarmowego, co prowadzi do uzależnienia od środków przeczyszczających. "Regularne użycie takich mieszanek może skutkować przewlekłymi zaparciami oraz trwałymi uszkodzeniami jelit" - podkreślają specjaliści.
Lista skutków ubocznych herbat z dodatkiem senesu jest zatrważająco długa. Często skutkują one bolesnymi biegunkami, odwodnieniem organizmu, niedoborem elektrolitów oraz witamin, co może prowadzić m.in. do spadków ciśnienia i zaburzeń rytmu serca. Kobiety w ciąży i w trakcie menstruacji są szczególnie narażone na działanie tego zioła. W czasie ciąży senes może wywołać skurcze macicy i prowadzić do poważnych komplikacji, w tym poronienia.
Pomimo tych zagrożeń herbaty ziołowe z senesem pozostają dostępne na polskim rynku bez recepty. W przeciwieństwie do niektórych krajów, na opakowaniach takich produktów często brakuje jednoznacznych ostrzeżeń dotyczących potencjalnych skutków ubocznych - co sprawia, że wielu konsumentów nie jest świadomych ryzyka, jakie wiąże się z ich stosowaniem.
Źródło: kobieta.onet.pl