Bezpłatne szczepienia przeciwko błonicy. Komu przysługują?
Błonica, znana też jako dyfteryt, krup lub dławiec, to groźna choroba zakaźna, na którą najskuteczniejszym sposobem ochrony są szczepienia. W Polsce obowiązkowe i bezpłatne szczepienia przeciw tej chorobie obejmują dzieci i młodzież do 19. roku życia. Od 15 października 2024 r. za darmo zaszczepić się mogą także kobiety ciężarne, które przyjmują preparat "3 w 1", chroniący jednocześnie przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi - tłumaczy Onet.
Szczepionki przeciw błonicy są dostępne w różnych formach, w tym jako preparaty skojarzone DTP/DTaP lub, w szczególnych przypadkach, jako szczepionki DT albo monowalentna szczepionka D. Eksperci zaznaczają, że skuteczność szczepienia przeciw błonicy maleje z czasem, dlatego dorośli powinni pamiętać o podawaniu dawek przypominających co 10 lat, szczególnie, jeśli podróżują do krajów, gdzie choroba występuje endemicznie, lub mają kontakt z osobami z takich regionów.
Błonica wywoływana jest przez bakterie zwane maczugowcami błonicy. Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą kropelkową albo poprzez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem. Zdarza się także - choć są to rzadkie przypadki - że do infekcji dochodzi w wyniku kontaktu z zakażonymi zwierzętami - czytamy w Onecie.
Pierwsze objawy choroby pojawiają się zazwyczaj w gardle, na migdałkach czy w krtani, choć mogą występować również w nosie, na spojówkach lub narządach płciowych. Bakterie wnikające do organizmu powodują martwicę tkanek, co objawia się szaroczarnymi nalotami, krwawiącymi przy próbie ich oderwania.
Szczepienia przeciwko błonicy oferowane w Polsce uznawane są za bezpieczne i skuteczne - podkreśla rządowy serwis szczepienia.info.
Źródło: onet.pl