REKLAMA

Misz@masz
  7 listopada 2024  

11 listopada dniem pracującym? Wyjaśniamy, w jakim przypadku trzeba iść do pracy

11 listopada to data głęboko zakorzeniona w świadomości Polaków jako moment refleksji i narodowej dumy. Jest to również dzień, w którym, zgodnie z prawem, pracownicy powinni odpoczywać od codziennych obowiązków zawodowych. Niemniej jednak, polskie prawo pracy przewiduje określone wyjątki od tej reguły.

REKLAMA

Kodeks pracy, będący podstawowym aktem regulującym stosunki pracy w Polsce, określa sytuacje, w których praca w dni świąteczne, w tym 11 listopada, jest dopuszczalna. Do tych wyjątków zalicza się przede wszystkim działania o charakterze ratowniczym, które mają na celu ochronę życia lub zdrowia ludzkiego oraz prace zmianowe, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być przerwane.

Zgodnie z art. 151(10) Kodeksu pracy, pracownik, który zostaje zobowiązany do pracy w dni ustawowo wolne, takie jak 11 listopada, ma prawo do otrzymania innego dnia wolnego w ramach okresu rozliczeniowego. W sytuacji, gdy taka zamiana dni pracy nie jest możliwa, pracodawca zobligowany jest do wypłacenia pracownikowi dodatku wynoszącego 100% stawki za każdą godzinę pracy.

Warto podkreślić, że praca w święta nie jest zjawiskiem opcjonalnym i pracodawca nie może wymagać od pracownika świadczenia pracy w takie dni bez spełnienia ściśle określonych warunków. Dni świąteczne takie jak Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Wielkanoc, Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Wszystkich Świętych oraz Boże Narodzenie, podlegają tym samym regulacjom co Dzień Niepodległości.

konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;

pracy w ruchu ciągłym;

pracy zmianowej;

przy niezbędnych remontach;

pracy w transporcie i w komunikacji;

pracy w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych;

przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób;

w rolnictwie i hodowli;

przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Chodzi w szczególności o pracę w zakładach świadczących usługi dla ludności, gastronomii, zakładach hotelarskich oraz jednostkach gospodarki komunalnej.

pracy w zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych czy jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.

Źródło: onet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni