Poznaj romantyzm tanecznego lotu modeli lotniczych
23 lutego 2024
Bemowskie Centrum Kultury wraz z Aeromodelklubem Artbem zapraszają na Mistrzostwa Polski Halowych Modeli Akrobacyjnych - F3P Warsaw Challenge.
Za wyjątkiem kręgu pasjonatów, mało kto wie, że Polscy modelarze należą do światowej czołówki. Od wielu lat odnoszą sukcesy w konkurencjach modeli kosmicznych i lotniczych. Zdobyli łącznie 389 medali na najważniejszych zawodach modelarskich: Światowych Igrzyskach Lotniczych, Mistrzostwach Świata i Europy oraz klasyfikacji końcowej Pucharów Świata: 201 indywidualnych (67 złotych, 69 srebrnych i 65 brązowych) oraz 188 drużynowo (51 złotych, 63 srebrnych i 74 brązowych).
Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?
OC w Warszawie kosztuje znacznie więcej niż w mniejszych miejscowościach. Różnica jest naprawdę spora - nawet kilkaset złotych w skali roku! Gdzie tkwi źródło tych dysproporcji? Jakie czynniki determinują wysokość składek OC w stolicy? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach wyższych składek OC w stolicy.
Modelarze pod dachem
Do niedawna modelarze z bemowskiego lotniska ciężko znosili zimową przerwę (listopad-marzec). Pojawił się pomysł latania w zamkniętych pomieszczeniach.
- To kapitalne rozwiązanie pozwala doskonalić kunszt pilotażu i świetnie się relaksować. Z biegiem czasu latanie rekreacyjne w halach sportowych zamieniło się w sportową rywalizację i z takiego latania "zrodziły się" aż... mistrzostwa świata halowych modeli akrobacyjnych - mówi Bogdan Wierzba, który prowadzi Aeromodelklub "Artbem" w Bemowskim Centrum Kultury.
F3P Warsaw Challenge
Zadaniem pilota w akrobacji precyzyjnej (halowej) jest zademonstrowanie wiązanki 11 figur w ściśle określonej kolejności. Lot obserwują sędziowie i oceniają w skali 10-punktowej.
Na zawodach prawie zawsze rozgrywana jest również druga konkurencja, tzn. freestyle do muzyki (F3P-AFM). - Potrafią to robić najlepsi z najlepszych - mówi Bogdan Wierzba. - Freestyle w największym skrócie, to dowolny układ manewrów, według choreografii i do muzyki wybranej przez zawodnika. Piloci demonstrują swoje umiejętności, "wpisując" różne manewry do własnego podkładu muzycznego. Taki lot trwa dwie minuty. Sędziowie mają dość trudne zadanie. Oceniają kilka elementów jednocześnie: precyzję i dokładność, złożoność, harmonię z muzyką, wykorzystanie strefy lotów i efekty specjalne. Mogą to być np. zmienny skok śmigła, serpentyny doczepione do skrzydeł, które muszą być zrzucone w czasie lotu, konfetti, światła itp. - wylicza Wierzba.
Najbliższe zawody F3P Warsaw Challenge - Mistrzostwa Polski Halowych Modeli Akrobacyjnych odbędą się w dniach 2-3 marca w hali Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Trojdena 2C. Wstęp wolny.
(kg)
.