REKLAMA

Białołęka

społeczeństwo »

 

Mieszkanki Białołęki zasłużone dla Warszawy

  28 października 2020

alt='Mieszkanki Białołęki zasłużone dla Warszawy'
Od lewej: Maria Stasiak, Bożena Smoczyńska, Joanna Lubbe

Rada Warszawy wyróżnia honorową odznaką Joannę Lubbe, Marię Stasiak i Bożenę Smoczyńską. To wybitne kobiety białołęckiej oświaty, które zastały ją drewnianą, a zostawiły murowaną.

REKLAMA

Dzień Edukacji minął w tym roku nietypowo. Zazwyczaj pełen spotkań, podziękowań i wzruszeń, w czasach pandemii wiązał się z niepewnością, co przyniesie kolejny dzień. Dla Białołęki był wyjątkowy także z innych powodów. To był Dzień Edukacji bez Joanny Lubbe, naczelniczki wydziału oświaty i wychowania, Marii Stasiak, kierowniczki tegoż wydziału oraz Bożeny Smoczyńskiej, dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 31. Panie przeszły w tym roku na emeryturę, a ich dokonania zostały uhonorowane wyróżnieniem "Zasłużony dla m.st. Warszawy".

Joanna Lubbe

Emerytowana naczelniczka wydziału oświaty o najdłuższym stażu na tym stanowisku. Jest inżynierem urządzeń sanitarnych, nauczycielem matematyki, specjalistą zamówień publicznych i samorządowcem. Od 1989 roku swoje życie zawodowe związała się z białołęcką oświatą. Pełniła funkcję społecznego członka zarządu gminy Warszawa-Białołęka, była gminną radną.

Przez 31 lat brała udział w pracach na rzecz rozwoju oświaty na terenie Białołęki, stając się jednym z najbardziej skutecznych urzędników w historii dzielnicy. Jej umiejętności dyplomatyczne pozwoliły łagodzić spory, łączyły środowiska dyrektorów, rodziców, urzędników - wskazując na dobro ucznia w pierwszej kolejności.

Organizowała wynajem lokali - tam gdzie miasto nie miało swoich placówek. W ten sposób powstawały nowe miejsca w przedszkolach, szkołach i uniknięto nauki w szkołach na trzecią zmianę. Uczestniczyła w organizacji i budowie nowych placówek oświatowych na Białołęce, współorganizowała konkursy na stanowiska dyrektorów, dbając o wysoką jakość nauczania i budowania relacji. Efekty tego można zauważyć śledząc wyniki nauczania podstawowego, gdzie placówki oświatowe na Białołęce kształtują się na najwyższym poziomie w Warszawie.

Kup bilet

Maria Stasiak

Emerytowana kierowniczka wydziału oświaty. Przez ponad 30 lat brała udział w pracach na rzecz rozwoju oświaty na terenie Białołęki współtworząc zespół, który jako pierwszy w Warszawie i na największą skalę w stolicy rozpisywał konkursy na publiczne miejsca w niepublicznych placówkach, zapewniając opiekę przedszkolną dla rekordowej liczby młodych warszawiaków.

Parafrazując polskie przysłowie, Joanna Lubbe i Maria Stasiak wraz z zespołem - w dziecinie oświaty zastały Białołękę drewnianą, a zostawiły murowaną. Na początku ich działalności było bowiem siedem małych, w większości wiejskich szkół i dwa przedszkola. Natomiast w roku 2020 jest 17 dużych szkół podstawowych, często z filiami, pracujących na dwie zmiany, dwa licea, 14 przedszkoli publicznych i 21 niepublicznych na prawach publicznych. Liczba dzieci w szkołach wynosi ponad 15 tysięcy.

REKLAMA

Bożena Smoczyńska

Bożena Smoczyńska przepracowała w oświacie 38 lat, w tym 22 lata na stanowisku dyrektora Szkoły Podstawowej nr 31, położonej na granicy z Nieporętem.

Przekształciła małą wiejską szkołę, liczącą 26 uczniów w roku 1999/2000, w placówkę, do której w roku 2020 uczęszcza 1189 uczniów oraz jest zatrudnionych 118 nauczycieli, 35 pracowników niepedagogicznych. Szkoła miała jeden z najlepszych wyników nauczania na Białołęce, a co za tym idzie - także w całej Warszawie. Panią dyrektor cechowała komunikatywność również wobec pracowników i rodziców oraz otwartość na nowe pomysły, wszelkie akcje charytatywne, współpracę z różnymi podmiotami.

REKLAMA

Szkoły to więcej niż nauczanie

Na rozległym białołęckim terenie szkoły od zawsze pełniły rolę, nie tylko edukacyjną czy społeczną, ale realizowały także zadania w zakresie animacji kultury. Są miejscem wydarzeń kulturalnych, integracji rodziców z dziećmi, spotkań piknikowych, imprez wpierających nauczanie. Miejscami aktywności lokalnej skupiającymi społeczność. Potrzeba wyróżnienia zasług trzech pań dla Warszawy to inicjatywa wdzięcznych uczniów, rodziców, nauczycieli i samorządowców.

Agnieszka Borowska
radna Warszawy

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Pytam dla kolegi

28.10.2020 14:46

Droga pani radna. Czy nauka na 2 zmiany to powód do chwały czy wręcz przeciwnie?

# TakaJa

30.10.2020 08:31

Co takiego nadzwyczajnego zrobiły Panie z wydziału? To co opisujecie to ich zwykły obowiązek.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni