REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Mieszkanie+ przy Modlińskiej. 1100 państwowych mieszkań

REKLAMA

Mieszkanie+ przy Modlińskiej. 1100 państwowych mieszkań

Kilkanaście bloków i budynek usługowy - tak będzie się prezentować osiedle, na budowę którego zrzucą się podatnicy.

REKLAMA

28 października Mirosław Barszcz, prezes państwowej spółki PFR Nieruchomości, ujawnił nowe szczegóły na temat planowanej przy Modlińskiej inwestycji. Pomiędzy Płochocińską a Ekspresową w latach 2022-2024 ma powstać 12 bloków i budynek usługowy. Łącznie na terenie o powierzchni 7,7 ha znajdzie się 1097 "mieszkań plus", głównie dwu- i trzypokojowych.

- Program proponuje mieszkania na wynajem lub na wynajem z opcją dojścia do własności - czytamy na stronie rządowego programu. Gdyby prywatny deweloper kupił ziemię i ogłosił inwestycję niezgodną z obowiązującym studium uwarunkowań przestrzennych spodziewając się przychylności samorządu, wybuchłby skandal. Gdy to samo robi państwo, przechodzi się nad tym do porządku dziennego.- O szczegółowych kryteriach przyznania mieszkania i najmu decydują samorządy. Przy tworzeniu kryteriów, może być brana pod uwagę liczba dzieci lub umiarkowany poziom dochodów przyszłych najemców.

Ratusz zmieni plany?

Jeszcze niedawno teren przy Modlińskiej należał do państwowej firmy farmaceutycznej Polfa Tarchomin, która bezskutecznie próbowała go sprzedać. Jak zapewnia prezes Jarosław Król, pieniądze z transakcji z PFR Nieruchomościami zostaną przeznaczone na dalszy rozwój fabryki. Nie wiemy, za jaką kwotę Polfa Tarchomin sprzedała grunt. Choć obie strony umowy są państwowymi firmami, obowiązuje tajemnica handlowa.

Co ciekawe, inwestycja jest częściowo niezgodna z obowiązującym studium uwarunkowań przestrzennych Warszawy, w którym zapisano m.in. wielkopowierzchniowy obiekt handlowy na rogu Modlińskiej i Płochocińskiej. Spółka PFR Nieruchomości się tym nie przejmuje, licząc na to, że warszawski ratusz wkrótce zmieni plany i da zielone światło, by budowa mogła ruszyć najpóźniej w czerwcu 2022 roku.

To zadziwiająca sytuacja. Gdyby prywatny deweloper kupił ziemię i ogłosił inwestycję niezgodną z obowiązującym studium uwarunkowań przestrzennych spodziewając się przychylności samorządu, wybuchłby skandal. Gdy to samo robi państwo, przechodzi się nad tym do porządku dziennego.

Burmistrz: "Potrzebujemy szkoły i przychodni"

Sam prezes Barszcz powiedział na konferencji prasowej, że dzielnica rozwija się w dużym tempie i że od 2016 roku przybyło w niej prawie 8 tys. mieszkań. Co z infrastrukturą dla "mieszkańców plus"? Spółka PFR Nieruchomości odsyła w tej sprawie do warszawskiego ratusza, który na razie milczy na temat inwestycji przy Modlińskiej. Z kolei Urząd Dzielnicy Białołęka, który będzie bezpośrednio odpowiedzialny za budowę szkół i przedszkoli dla mieszkańców nowego osiedla, dowiedział się o planach na Mieszkanie Plus z... zaproszenia na konferencję prasową.

- Nie mamy nic przeciwko budowie mieszkań dla potrzebujących osób, ale warunkiem realizacji tej inwestycji powinna być budowa wraz z osiedlem mieszkaniowym pełnej infrastruktury technicznej i społecznej - uważa burmistrz Grzegorz Kuca. - Oprócz mediów i dróg niezbędna jest budowa placówek oświatowych, przychodni, terenów zielonych. Założeniem programu Mieszkanie Plus jest "w sposób szczególny poprawiać sytuację młodych rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci". Dlatego trzeba założyć, że każda z 1100 rodzin, która zamieszka w tej lokalizacji, będzie miała co najmniej jedno dziecko w wieku szkolnym. Oznacza to, że na dzień dobry powinna tam powstać ogromna szkoła dla 1100 dzieci, minimum dwa przedszkola i żłobek. Przypominam, że sytuacja na Białołęce poprawia się na chwilę po oddaniu do użytku nowego obiektu, ale przy tym tempie inwestycji deweloperskich, w ciągu 2-3 lat dwuzmianowy system powraca. Dlatego nie wyobrażam sobie, aby tak ogromne osiedle powstało bez kompleksowego zabezpieczenia potrzeb przyszłych mieszkańców. Pozwolenie na budowę powinno być uzależnione od spełnienia tych warunków - podsumowuje burmistrz.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka


28.10.2019 14:17 #mieszkaniecJ
Zamiast budować kolejne osiedla najpierw trzeba zbudować infrastrukturę: drogi, mosty, połączenia komunikacji publicznej, a także szpital, przychodnię, szkoły, żłobki!

Modlińska pęka w szwach.
28.10.2019 14:33 #Mirosław Barszcz
Kolejna ściema z tym Mieszkanie+ z tego będzie... Jeśli nie uwzględnia się miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, nie planuje budować szkół, przedszkoli oraz infrastruktury dla 1100 rodzin to jak można nazwać to realnym planem?
28.10.2019 17:33 drugastrona
No pięknie. Państwo wybuduje ogromne osiedle bez infrastruktury, a ludzie będą się denerwować na miasto/dzielnicę, że nie ma szkół i przedszkoli. Już widzę te zbulwersowane komentarze, że trzeba zagłosować na innych radnych, bo dzieci się nie mieszczą do szkół :D
28.10.2019 22:35 #Trzeciastrona
drugastrona napisał 28.10.2019 17:33

No pięknie. Państwo wybuduje ogromne osiedle bez infrastruktury, a ludzie będą się denerwować na miasto/dzielnicę, że nie ma szkół i przedszkoli. Już widzę te zbulwersowane komentarze, że trzeba zagłosować na innych radnych, bo dzieci się nie mieszczą do szkół :D
Proszę się nie martwić o posadkę i diety. Od wielu lat sa tego rodzaju komentarze, bo przecież to nie pierwsze osiedle budują. Tylko inwestor inny. I CO? I nic! Proszę spać spokojnie.
29.10.2019 07:58 #Larsuniqish
No i co zielona Białołęka przestaje być zielona i spokojna bo najlepiej wpierniczyc kupę betonu.No tak tylko kasa się liczy.Juz się cieszę jak ludzkość się sama zniszczy.
29.10.2019 14:01 drugastrona
#Trzeciastrona napisał(a) 28.10.2019 22:35

Proszę się nie martwić o posadkę i diety. Od wielu lat sa tego rodzaju komentarze, bo przecież to nie pierwsze osiedle budują. Tylko inwestor inny. I CO? I nic! Proszę spać spokojnie.
Tylko inwestor inny. Właśnie to jest klucz. Buduje państwo, a będą jęki na radnych, ewentualnie tzw. "Czaskoskiego", chociaż nic z tym nie ma wspólnego. Tak samo było, kiedy Trasę AK, zbudowaną przez państwo, zalało po burzy, a ludzie jęczeli na tzw. "Hanke". Boleję nad marnym poziomem wiedzy o życiu i gospodarce społeczeństwa, a nie nad posadkami radnych i ich dietami.
29.10.2019 15:47 Matka_Sławka_z_Gdańska
Tak. Buduje państwo i nic tutejszym radnym do tego, a tym bardziej jaka ich wina? Że rzecz się tu dzieje? Idąc dalej, do innego wątku, tego o Winnicy, to wyczytamy, że Tramwaje Warszawskie na nową pętlę wpuszcza 2., a jeżeli chodzi o 17, to jeszcze nie wiadomo. A wiadomo, jakie jest stanowisko radnych w tej sprawie? O ile jakieś jest? Jeszcze inny przykład, to maszt telekomunikacyjny. Za przeproszeniem, wziął i stanął.Jak w "ruskim cyrku".... gdzie? A kilometr, może dwa od ratusza.

Nie można mieć do ludzi pretensji, że jakość lokalnego życia oceniają przez pryzmat samorządu...A jeżeli taka pretensje się ma, to moze lepiej powiedzieć wprost:

A na co mi taki samorząd!? Po co trwonić na to publiczne środki?

Bolejesz, jak czyta Matka, nad ogólnym, marny poziomem wiedzy o życiu gospodarczym? A ciekawe nad czym bolał ten obrotowy samorządowiec, co go dzisiaj skuli? Też był tą społeczną niewiedzą przejęty, że zapłakał, czy może myśl o pierwszej nocy pod celą powodowała, że mu łezka na lico podeszła?

Co do jednego zgoda. Nie ma się co kompromitować i pisać "Czaskowski" skoro nazywa się Trzaskowski, prawda...? Co do tego zgoda!
wpis modyfikowany 5 razy, 30.10.2019 10:24 
30.10.2019 08:53 #Trzeciastrona
drugastrona napisał 29.10.2019 14:01

[Tylko inwestor inny. Właśnie to jest klucz. Buduje państwo, a będą jęki na radnych, ewentualnie tzw. "Czaskoskiego", chociaż nic z tym nie ma wspólnego. Tak samo było, kiedy Trasę AK, zbudowaną przez państwo, zalało po burzy, a ludzie jęczeli na tzw. "Hanke". Boleję nad marnym poziomem wiedzy o życiu i gospodarce społeczeństwa, a nie nad posadkami radnych i ich dietami.
Nie obrażaj ludzi. Mieszkańcy Białołęki mają prawo być wkurzeni na to co się od wielu, wielu lat dzieje w tej dzielnicy i nie są to żadne "jęki". Pierwszymi za to odpowiedzialnymi są radni oraz władze samorządowe. Nie ma co odwracać kota ogonem.
30.10.2019 15:06 drugastrona
#Trzeciastrona napisał(a) 30.10.2019 08:53

Nie obrażaj ludzi. Mieszkańcy Białołęki mają prawo być wkurzeni na to co się od wielu, wielu lat dzieje w tej dzielnicy i nie są to żadne "jęki". Pierwszymi za to odpowiedzialnymi są radni oraz władze samorządowe. Nie ma co odwracać kota ogonem.
Nikogo nie obrażam. Stwierdzenie faktu to nie obraza. Twój post zresztą potwierdza to, co napisałem. Nie jesteś w stanie ogarnąć, że nie wszystko co się dzieje w "dzielnicy" wynika z działania czy zaniechania władz dzielnicy. Myślisz, że radni czy miasto zbudowało Most Północny? Błąd. Został wybudowany przez państwo, a konkretnie GDDKiA. Za wycinkę drzew nad Kanałkiem pod gazociąg nie odpowiadają radni, ale państwo. Zresztą, za modernizację EC Żerań też. Za Czajkę odpowiada miasto, a nie radni dzielnicy. Linię tramwajową budują jednostki ogólnomiejskie - nie dzielnicowe. Za trasy tramwajów też nie odpowiadają radni. Za budowę mieszkań+ odpowiada państwo. Nawet za budowę szkół i przedszkoli (finansowanie) nie odpowiadają radni - a miasto. To nie jest odwracanie kota ogonem - to tylko fakty.
30.10.2019 15:36 #Trzeciastrona
drugastrona napisał 30.10.2019 15:06

Nikogo nie obrażam. Stwierdzenie faktu to nie obraza. Twój post zresztą potwierdza to, co napisałem. Nie jesteś w stanie ogarnąć, że nie wszystko co się dzieje w "dzielnicy" wynika z działania czy zaniechania władz dzielnicy. Myślisz, że radni czy miasto zbudowało Most Północny? Błąd. Został wybudowany przez państwo, a konkretnie GDDKiA. Za wycinkę drzew nad Kanałkiem pod gazociąg nie odpowiadają radni, ale państwo. Zresztą, za modernizację EC Żerań też. Za Czajkę odpowiada miasto, a nie radni dzielnicy. Linię tramwajową budują jednostki ogólnomiejskie - nie dzielnicowe. Za trasy tramwajów też nie odpowiadają radni. Za budowę mieszkań+ odpowiada państwo. Nawet za budowę szkół i przedszkoli (finansowanie) nie odpowiadają radni - a miasto. To nie jest odwracanie kota ogonem - to tylko fakty.
Człowieku, skoro dla Ciebie deprecjonowanie ludzi przez pisanie, że jęczą, to nie obraza; skoro dla Ciebie jakieś Twe projekcje na temat przyszłych zachowań ludzi to fakt!, a nie jakieś przypuszczenia; skoro Twoim zdaniem w sumie za to co dzieje się na Białołęce nie odpowiadają radni i władze samorządowe tylko Oni, to ... nie będę więcej z Tobą polemizował na ten temat. Nie jesteś w mojej kategorii. Ścigaj się z własną głupotą - wówczas będziesz czuł, że Ty "ogarniasz".
30.10.2019 15:52 Matka_Sławka_z_Gdańska
No, tak! @drugastrona.....?

Ale to już nie jest kot odwrócony ogonem, a kot lezący na grzbiecie i pokazujący tzw. "słabiznę"....

Czyli? "Wielkanoc"!?
wpis modyfikowany 4 razy, 31.10.2019 10:30 

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA

Najnowsze wydanie

© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA