Mieszkania i kino ratunkiem dla Gondoli?
30 sierpnia 2018
Właściciel legionowskiej Gondoli otrzymał wymagane zgody starosty legionowskiego i wojewody mazowieckiego na przebudowę galerii na obiekt handlowo-usługowy z czterosalowym kinem i częścią mieszkalną wielorodzinną.
O zamiarach właściciela odnośnie dobudowy części mieszkalnej do Galerii Gondola dowiedzieliśmy się na początku tego roku. Okazało się bowiem, że już 19 września minionego roku do starostwa legionowskiego wpłynął pierwszy wniosek inwestora o wydanie decyzji o pozwoleniu na przebudowę legionowskiej Gondoli. Wówczas też rozbudowa obiektu napotkała na pierwsze problemy, głównie związane z wieloma uchybieniami, w tym też na poziomie projektu, który przewidywał umieszczenie części mieszkalnej wielorodzinnej w typowym obiekcie handlowo-usługowym.
"Hybryda" galerii handlowej z częścią mieszkalną u wojewody
Łączenie galerii handlowej z mieszkaniami jest w Polsce nieczęsto spotykaną praktyką. Taki obiekt znajdziemy choćby na warszawskim Targówku. Tam bowiem funkcjonuje Galeria Renova - kameralne centrum handlowo-usługowe z 13 tys. m2 powierzchni najmu wraz z powierzchnią mieszkalną usytuowaną nad galerią handlową. Jednak w galerii Revova nikt nie zaplanował kina, w legionowskiej Gondoli są zaś takie plany. Pozwolenie ze starostwa na budowę tej "hybrydy" dość nieoczekiwanie zaskarżyło legionowskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne. Sprawa pozwolenia trafiła zatem do wojewody.
Co chcą budować?
- Wydaliśmy decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzieliliśmy pozwolenia na nadbudowę, przebudowę i rozbudowę budynku handlowo-usługowego z garażem podziemnym, w wyniku której powstanie budynek mieszkalny wielorodzinny z garażem i częścią usługową - informuje Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa starostwa.
Zgodnie z zatwierdzonym projektem powierzchnia handlu wyniesie blisko 2 tys. m2, usługowa nieco ponad 1,6 tys. m2, lokali mieszkalnych blisko 6,9 tys. m2, zaś powierzchnia garaży niespełna 4,3 tys. m2. Jasno z tego wynika, że właściciel Gondoli stawia zatem na mieszkaniówkę, skoro powierzchnia zabudowy mieszkalnej jest większa od łącznej powierzchni dobudowywanych lokali pod handel i usługi. - W budynku zaprojektowano także cztery sale kinowe, łącznie na 500 miejsc - przypomina Joanna Kajdanowicz.
Wojewoda pozwala
- 4 lipca wojewoda mazowiecki wydał decyzję utrzymującą w mocy decyzję starosty z 9 kwietnia 2018 r. W drodze analizy wojewoda uznał, że decyzja starosty legionowskiego zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na prace, w wyniku których powstanie budynek mieszkalny wielorodzinny z garażem i częścią usługową jest zgodna z przepisami prawa i utrzymał ją w mocy - informuje zespół prasowy wojewody. Zatem nie ma już formalnych przeszkód, żeby Gondola mogła się rozbudować.
Mieszkania ratunkiem dla Gondoli?
Kino w Gondoli miało powstać w dobudowanej części na działce położonej pomiędzy budynkiem ZUS a ulicą Jagiellońską, tuż przy ul. Słowackego. Wedle wcześniejszych zapowiedzi, drugie skrzydło Gondoli miało być dwukrotnie większe od już funkcjonującego przy ul. Piłsudskiego, a samej galerii miało przybyć ponad 40 dodatkowych lokali. Oba skrzydła centrum handlowego miały zostać połączone. Inwestor brał pod uwagę dwie opcje: łącznik dwupoziomowy lub hol biegnący tylko na pierwszym piętrze - przy butiku Kik. Rozpoczęcie budowy drugiej części galerii miało się rozpocząć już na początku 2017 roku. Jednak do tej pory na pustym placu za ZUS-em nic się nie dzieje. Obecne zamiary inwestora o przekształceniu typowego obiektu handlowo-usługowego w obiekt głównie mieszkalny, plus puste lokale w samej galerii, pomimo otwarcia jej ponad półtora roku temu, mogą sugerować, iż duża galeria handlowa w Legionowie nie ma racji bytu.
(DB)