REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Białołęka

budżet obywatelski

Mieszkańcy Białołęki chcą murali. Gdzie i o jakiej tematyce?

  23 czerwca 2022

Mieszkańcy Białołęki chcą murali. Gdzie i o jakiej tematyce?
źródło: bo.um.warszawa.pl

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego pojawiły się aż cztery propozycje stworzenia murali. Gdzie miałyby powstać i co mają przedstawiać?

REKLAMA

W ostatnim czasie moda na murale zawładnęła Białołęką. W ubiegłym roku powstało ich kilka a kolejne zostały zaprezentowane w budżecie obywatelskim.

REKLAMA

Powstają murale

W pobliżu skrzyżowania Światowida z Myśliborską ścianę jednego z bloków pokrył okazały mural.

Jego hasłem przewodnim jest "Radosna Strona Miasta". Grafika prezentuje Białołękę jako dzielnicę radosną, przyjazną mieszkańcom, przystosowaną do potrzeb osób prowadzących aktywny tryb życia i chcących w pełni korzystać z uroków mieszkania w Warszawie. Zdaniem właściciela bloku, RSM "Praga", malowidło jest ekologiczne, gdyż dziennie metr kwadratowy czyści tyle powietrza, co średniej wielkości drzewo, co daje efekt 300 drzew.

Wiosną ubiegłego roku dzieci z podstawówki nr 112 przy Berensona przywitał Plastuś na ścianie do budynku. Mural nawiązuje do głównego bohatera utworu patronki szkoły, Marii Kownackiej.

W ramach poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego pojawiły się też dwie propozycje malowideł zwierząt na trzech ścianach Szkoły Podstawowej nr 356 przy Głębockiej 66 oraz muralu upamiętniającego otrzymanie nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk, który miał powstać na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 344 przy ul. Erazma z Zakroczymia 15. Obie propozycje nie zyskały jednak uznania mieszkańców w ubiegłorocznym głosowaniu.

REKLAMA

Co tym razem proponują mieszkańcy?

Powracają do ubiegłorocznego pomysłu zwierząt na murach podstawówki przy Głębockiej. Koszt stworzenia muralu to 60 tys. zł. Kolejnym projektem dla szkół jest stworzenie murali z patronami w sześciu placówkach. Za 290 tys. zł mieliby pojawić się na budynkach: SP nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (ul. Kobiałka 49), SP nr 118 im. Przyjaciół Mazowsza (ul. Leszczynowa 5), SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 342 im. Jana Marcina Szancera (ul. Strumykowa 21a oraz na filii przy ul. Topolowej 15), SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 344 im. Powstania Warszawskiego (ul. Erazma z Zakroczymia 15), SP nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego (ul. Głębocka 66 oraz na filii przy ul. Stanisława Chudoby 4) i SP nr 365 im. Wojciecha Zawadzkiego (ul. Płużnicka 4).

Mural Zawadzkiego z pewnością wzbudzi kontrowersje i na nowo ożywi dyskusję o ciążących na patronie szkoły zarzutach pedofilskich, zgłoszonych kilka lat temu przez byłe uczennice białołęckiego nauczyciela i bibliotekarza.

- Wykonanie muralu ma służyć promocji patronów placówek oświatowych, szerzyć edukację oraz uatrakcyjnić przestrzeń publiczną. Ta artystyczna inicjatywa ma również dostarczyć niezapomnianych wrażeń estetycznych oraz ubogacić walory przestrzenne dzielnicy - twierdzi była radna dzielnicy Lucyna Wnuszyńska.

REKLAMA

Murale pod mostem

Michał Salamon proponuje za 50 tys. zł przyozdobienie od strony tarchomińskiej trzech filarów mostu Skłodowskiej-Curie zwierzętami zamieszkującymi tereny nadwiślańskie. - Filary nie wyglądają estetycznie, ponieważ są zamazane i pomalowane graffiti. Dzięki temu okolica zyska interesujące elementy ozdobne i może twórczość artystyczna, w postaci murali, "zabezpieczy" filary przed ewentualnymi zniszczeniami - wyjaśnia autor.

Radny Filip Pelc proponuje z kolei stworzenie dwóch murali pod wiaduktem samego mostu oraz ośmiu na jego filarach. - Murale przedstawiające drzewa i dziki, związane nieodłącznie z Białołęką mogą stać się nowym ciekawym elementem wiaduktów przy zjeździe z mostu i byłyby atrakcją dla rodzinnych wycieczek. Dzięki temu okolica zyska interesujące elementy ozdobne - argumentuje zasadność wydania 206 tys. zł autor projektu.

Propozycje murali przeszły pozytywnie ocenę formalno-prawną i do 30 czerwca można na nie głosować w tegorocznym budżecie obywatelskim.

(db)

.

Komentarze (2)

# xas

24.06.2022 16:45

murale, tak będą widocznym obrazem i reklamą dla tej dzielnicy jak i całej Warszaway zresztą, a za tą "reklamą" szara rzeczywistość. Może w przypadku szkół, doposażyć każdą placówkę szkolną, nie muralem tylko innym bardziej wymiernym i pożytecznym dla społeczności elemenetnem. Chociażby przeznaczyć te kwoty na niezbędne naprawy infrastruktury, chociażby walącego się ogrodzenia. Bo jak takie ogrodzenie wygląda potem nawet na tle najbardziej wymalowanego muralu. No tak to jest przecież budżet obywatelski,, zapomniałem, tu nie realizuje sie potrzeb, tylko "wybiera" pomysły zgłoszone i głosowane.

# Tdujbf

25.06.2022 19:03

Białołęka to nie Warszawa.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA