REKLAMA

Targówek

Która rzeźba jest Waszą ulubioną?

 

"Mieszczanie" staną w parku Bródnowskim

  15 września 2017

alt='"Mieszczanie" staną w parku Bródnowskim'
Fot. Rafał Żwirek

30 września park Bródnowski wzbogaci ci się o nową atrakcję. Wykonany z brązu, ważący blisko dwie tony pomnik autorstwa kilkudziesięciu artystów stanie na stałe w Parku Rzeźby. To rzeźbiarski autoportret współczesnych mieszkańców Bródna.

REKLAMA

"Mieszczanie z Bródna" to praca zbiorowa kilkudziesięciu artystów. Będzie to rzeźba, odlew w brązie ważący blisko 2 tony. Pomnik stanowi rzeźbiarski autoportret współczesnych mieszkańców Bródna, a formy poszczególnych figur powstały podczas warsztatów. Wzięli w nich udział: seniorzy z Domu Kultury "Lira", urzędnicy, mieszkańcy ośrodka dla cudzoziemców, parafianie kościoła pw. św. Marii Magdaleny, dzieci z pracowni ceramiki "Umbra", młodzież, użytkownicy siłowni i biegacze z inicjatywy Park Run oraz aktywiści prowadzący Domek Herbaciany.

Pomysłodawcą powstania pomnika jest Paweł Althamer, który zainspirował się słynną rzeźbą "Mieszczanie z Calais" Augusta Rodina, honorującą bohaterskich mieszkańców tego miasta.

- Dodam, że wykonane w zeszłym roku przez mieszkańców projekty figur powstały z nietrwałych materiałów, jak np. wiklina, materiały biurowe, części elektroniczne a nawet chleb. Według ich projektów wykonany został model umożliwiający wykonanie odlewu, ale zachowujący detale z oryginałów - przekonuje Zofia Czartoryska z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dzięki realizacji odlewu w partnerstwie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, koszt dzieła zamknął się w kwocie 100 tys. zł.

Dotychczasowe projekty

Historia Parku Rzeźby na Bródnie rozpoczęła się w 2009 roku rzeźbą-ogrodem "Raj", która powstała we współpracy z mieszkańcami Bródna, m.in. z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 285. Zakątek w parku Bródnowskim stworzony został z różnych gatunków drzew i krzewów i każdego roku zmienia swój kształt. Rok później w jednym ze stawów została zainstalowana "Sylwia", fontanna parkowa w postaci wężowłosej kobiety leżącej na wodzie. W 2011 r. do Parku Rzeźby dołączyła Taguna, drewniana wiata o grubym dachu, będąca wiernym odtworzeniem miejsca spotkań dla plemienia Dogonów z Mali, z którego pochodzi współautor konstrukcji.

Jedną z najsłynniejszych i najbardziej charakterystycznych pozostaje jednak ceglany napis "Bródno", wznoszący się od pięciu lat na parkowym pagórku, równie rozpoznawalne są "Krata" Moniki Sosnowskiej, czyli zainstalowana bezpośrednio na ziemi kula "ulepiona" z prętów zbrojeniowych, Domek Herbaciany oraz drewniana rzeźba, monumentalny, złoty "Anioł" stojący na straży ogrodu "Raju".

W zeszłym roku Park Rzeźby wzbogacił się o drabinki gimnastyczne Nika Kosmasa, w tym dołączą "Mieszczanie". Która rzeźba jest Waszą ulubioną?

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# julian

18.09.2017 14:49

Ta "rzeźba" to jakaś kpina. Nie chcemy tego szkaradztwa w naszej dzielnicy. Nie zaśmiecajcie naszego parku wypocinami miernych pseudo artystów. Przez te śmieci Althamera niedługo w parku nie będzie gdzie pospacerować czy usiąść, niech kupi sobie działkę na wsi i stawia na polu co mu się żywnie podoba.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024