Ponowne "nie" dla rozbudowy Międzyleskiego Szpitala Klinicznego
26 października 2023
Pieniądze są, pozwolenie na budowę - jest, zgody na rozbudowę Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie nie ma i raczej nie będzie. Ministerstwo Zdrowia odrzuciło protest dyrekcji szpitala w sprawie braku zgody na rozbudowę placówki. Dlaczego?
Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie to kluczowa placówka medyczna, która od wielu lat prowadzona jest przez samorząd województwa mazowieckiego. To szpital, który obsługuje blisko 300 tys. warszawiaków z takich dzielnic jak Wawer, Praga Południe, Rembertów czy Wesoła, ale także pacjentów z powiatu otwockiego, mińskiego czy wołomińskiego.
Szpital w Międzylesiu potrzebuje rozbudowy
Inwestycja miała polegać na budowie oddziału rehabilitacji ortopedycznej, rozbudowie oddziału neurologicznego i rehabilitacji neurologicznej oraz powiększeniu szpitalnego oddziału ratunkowego, w którym panują obecnie bardzo trudne warunki. I gdyby nie obowiązujące przepisy, samorząd Mazowsza jako właściciel szpitala, nie musiałby prosić ministra zdrowia o zgodę na jego rozbudowę, pomimo iż resort nie daje na nią nawet złotówki.
- Ta rozbudowa pozwoliłaby na stworzenie około stu dodatkowych łóżek, przede wszystkim łóżek neurologicznych, w tym udarowych i rehabilitacyjnych, czyli tak naprawdę tych, których dziś najbardziej brakuje w stolicy. Dodatkowo zwolnione w starym budynku szpitala przestrzenie pozwoliłyby dyrekcji na rozbudowę SOR-u, a tutaj o takiej potrzebie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Wszystko tak naprawdę jest zabezpieczone - są pieniądze, bo samorząd województwa mazowieckiego chce przeznaczyć na ten cel ponad 200 mln zł, szpital uzyskał też pozwolenie na budowę. Nie rozumiemy decyzji Ministerstwa Zdrowia - mówi rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska.
Międzyleski szpital ponownie bez zgody resortu zdrowia
Co ciekawe Ministerstwo Zdrowia zasadność rozbudowy szpitala w Wawrze oceniła na zero. Aby otrzymać pozytywną opinię ministerstwa, inwestycja musiałaby zebrać co najmniej 6200 punktów. Dyrekcja szpitala jeszcze w wakacje złożyła do resortu zdrowia protest od tej decyzji, jednak resort zdrowia kieruje się swoją logiką, powołując się na "zgodność inwestycji z dokumentami strategicznymi", jakimi są: wojewódzki plan transformacji dla województwa mazowieckiego (opracowany przez wojewodę mazowieckiego) oraz mapa potrzeb zdrowotnych na lata 2022-2026.
- Zgodność inwestycji z dokumentami strategicznymi stanowi podstawę do uzyskania pozytywnej oceny o celowości inwestycji - wyjaśnia biuro prasowe resortu zdrowia. Widocznie uznano, że rozbudowa międzyleskiej placówki nie wpisuje się w "mapę potrzeb zdrowotnych" dla mieszkańców z Warszawy. Podobnie zresztą postąpiono z Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim, dla którego samorząd Mazowsza zarezerwował 400 mln zł na rozbudowę, jednak brak zgody ministerstwa z tych samych powodów powoduje wstrzymanie tej inwestycji.
Czy nowy minister zdrowia szybko zmieni te decyzje? Przekonamy się za kilka miesięcy.
DB