REKLAMA

Wawer

zdrowie »

 

Ponowne "nie" dla rozbudowy Międzyleskiego Szpitala Klinicznego

  26 października 2023

alt='Ponowne "nie" dla rozbudowy Międzyleskiego Szpitala Klinicznego'
DB

Pieniądze są, pozwolenie na budowę - jest, zgody na rozbudowę Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie nie ma i raczej nie będzie. Ministerstwo Zdrowia odrzuciło protest dyrekcji szpitala w sprawie braku zgody na rozbudowę placówki. Dlaczego?

REKLAMA

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie to kluczowa placówka medyczna, która od wielu lat prowadzona jest przez samorząd województwa mazowieckiego. To szpital, który obsługuje blisko 300 tys. warszawiaków z takich dzielnic jak Wawer, Praga Południe, Rembertów czy Wesoła, ale także pacjentów z powiatu otwockiego, mińskiego czy wołomińskiego.

Szpital w Międzylesiu potrzebuje rozbudowy

Inwestycja miała polegać na budowie oddziału rehabilitacji ortopedycznej, rozbudowie oddziału neurologicznego i rehabilitacji neurologicznej oraz powiększeniu szpitalnego oddziału ratunkowego, w którym panują obecnie bardzo trudne warunki. I gdyby nie obowiązujące przepisy, samorząd Mazowsza jako właściciel szpitala, nie musiałby prosić ministra zdrowia o zgodę na jego rozbudowę, pomimo iż resort nie daje na nią nawet złotówki.

- Ta rozbudowa pozwoliłaby na stworzenie około stu dodatkowych łóżek, przede wszystkim łóżek neurologicznych, w tym udarowych i rehabilitacyjnych, czyli tak naprawdę tych, których dziś najbardziej brakuje w stolicy. Dodatkowo zwolnione w starym budynku szpitala przestrzenie pozwoliłyby dyrekcji na rozbudowę SOR-u, a tutaj o takiej potrzebie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Wszystko tak naprawdę jest zabezpieczone - są pieniądze, bo samorząd województwa mazowieckiego chce przeznaczyć na ten cel ponad 200 mln zł, szpital uzyskał też pozwolenie na budowę. Nie rozumiemy decyzji Ministerstwa Zdrowia - mówi rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Międzyleski szpital ponownie bez zgody resortu zdrowia

Co ciekawe Ministerstwo Zdrowia zasadność rozbudowy szpitala w Wawrze oceniła na zero. Aby otrzymać pozytywną opinię ministerstwa, inwestycja musiałaby zebrać co najmniej 6200 punktów. Dyrekcja szpitala jeszcze w wakacje złożyła do resortu zdrowia protest od tej decyzji, jednak resort zdrowia kieruje się swoją logiką, powołując się na "zgodność inwestycji z dokumentami strategicznymi", jakimi są: wojewódzki plan transformacji dla województwa mazowieckiego (opracowany przez wojewodę mazowieckiego) oraz mapa potrzeb zdrowotnych na lata 2022-2026.

- Zgodność inwestycji z dokumentami strategicznymi stanowi podstawę do uzyskania pozytywnej oceny o celowości inwestycji - wyjaśnia biuro prasowe resortu zdrowia. Widocznie uznano, że rozbudowa międzyleskiej placówki nie wpisuje się w "mapę potrzeb zdrowotnych" dla mieszkańców z Warszawy. Podobnie zresztą postąpiono z Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim, dla którego samorząd Mazowsza zarezerwował 400 mln zł na rozbudowę, jednak brak zgody ministerstwa z tych samych powodów powoduje wstrzymanie tej inwestycji.

Czy nowy minister zdrowia szybko zmieni te decyzje? Przekonamy się za kilka miesięcy.

DB

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy