REKLAMA

Legionowo

różne »

 

Mężowie biją, a ich żony milczą

  6 marca 2012

alt='Mężowie biją, a ich żony milczą'

Ofiary przemocy domowej żyją w milczeniu przez lata. Czasem musi dojść do tragedii, aby domownicy zrozumieli, że sprawę bicia czy upokarzania trzeba zgłosić. W Legionowie w każdym miesiącu do prokuratury przychodzi kilka pokrzywdzonych kobiet. Jedne zeznają i chcą kary dla męża, inne po kilku dniach wycofują zeznania. W lutym odnotowano osiem zgłoszeń, tylko dwie osoby sąd ukarał aresztem.

REKLAMA

43-letni Mariusz O. z Legionowa nad rodziną znęcał się od 2010 roku. Jego żona zdecydowała się szukać pomocy dopiero, gdy mąż stracił nad sobą kontrolę po zwolnieniu z pracy. Coraz częściej nadużywał alkoholu, a potem ubliżał żonie, bił pięściami, czasem kopał i próbował dusić. Przemoc dotyczyła także dwóch synów, którzy próbowali bronić matkę. Podczas zatrzymania mężczyzna miał prawie 2 promile alkoholu we krwi, a przy okazji interwencji rzucił się na policjanta. Sąd skazał Mariusza O. na trzy miesiące aresztu.

Kolejny przykład w Wieliszewie. 65-letni Kazimierz K. w październiku ub. roku został zatrzymany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad rodziną. Wówczas dotkliwie pobita małżonka trafiła do szpitala, a mężczyzna na dwa miesiące do aresztu. Po powrocie męża rodzinny dramat rozpoczął się na nowo. W efekcie 65-latek ponownie trafił za kratki. Spędzi tam najbliższe dwa miesiące.

Takie przykłady niestety można mnożyć, co potwierdzają policyjne i prokuratorskie statystyki.

Zgłoszeń coraz więcej

- W każdym miesiącu mamy ponad 10 podobnych zgłoszeń. W lutym było ich osiem, z czego dwa zakończyły się tymczasowym aresztem. Podczas Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zgłosiły się do nas cztery osoby, z czego dwie złożyły zawiadomienie o przestępstwie. Świadomość pokrzywdzonych jest dużo większa, zgłasza się więcej osób niż kilka lat temu - ocenia Ireneusz Ważny, prokurator rejonowy w Legionowie.

Zapraszamy na zakupy

Co może sąd?

Najpierw przesłuchiwana jest najbliższa rodzina, czyli z reguły żona i dzieci. Gdy dowody są obciążające, prokuratura występuje do sądu o tymczasowe aresztowanie. Z reguły sąd wymierza karę dwu-, trzymiesięcznego aresztu. Zdarzają się również przypadki, że sąd orzeka nakaz opuszczenia mieszkania.

Stosowanie za każdym razem nakazu opuszczenia domu jako kary dla sprawców przemocy domowej wiązałoby się z dużą liczbą bezdomnych.
Gdyby taki wyrok otrzymał 65-latek z Wieliszewa, jego żona z pewnością uniknęłaby kolejnego pobicia. Ale według urzędników, stosowanie za każdym razem takiego środka wiązałoby się z dużą liczbą bezdomnych. W takich przypadkach nie ma złotego środka. - Każdy reaguje inaczej. Jeden po wyjściu z aresztu zrozumie, że popełnił błąd, a drugiego to nic nie nauczy. Poza tym osoba, która wyjdzie z aresztu ma przydzielonego kuratora. Kurator odwiedza rodzinę i nadzoruje sytuację, gdy tylko coś jest nie tak, wyrok w zawieszeniu zostaje odwieszony - tłumaczy prokurator.

REKLAMA

Zeznają, ale się wycofują

Kobiety boją się zgłaszać sprawy znęcania, bo często jest tak, że mąż, który pije i bije, jest jedynym żywicielem rodziny, a one nie pracują i wychowują nawet kilkoro dzieci. Gdy mąż trafi do aresztu, kobiety pozostają bez środków do życia, a na pomoc państwa nie bardzo mogą liczyć. W lutym do legionowskiej prokuratury zgłosiła się pokrzywdzona, która często była ofiarą przemocy męża. Kobieta złożyła zeznania obciążające małżonka, a ten trafił za kratki. - Po trzech dniach kobieta zmieniła zdanie. Nie chciała zeznawać, nie chciała też, aby zeznawały dzieci. Po wycofaniu zeznań automatycznie musieliśmy wypuścić jej męża z aresztu. Nie możemy karać kogoś, jeśli nie mamy zeznań. Owszem zdarza się, że zeznaje rodzina lub sąsiedzi i wtedy żona nie musi, ale są to sporadyczne przypadki. Z reguły nikt w sprawy rodzinne nie chce się mieszać - tłumaczy prokurator Ważny.

REKLAMA

Gdzie szukać pomocy?

Przede wszystkim na policji i w prokuraturze, ale pokrzywdzonym pomaga również samorząd. Legionowski ratusz oferuje bezpłatne porady prawne z zakresu prawa rodzinnego w ramach doraźnej pomocy psychospołecznej w Legionowskim Stowarzyszeniu Amicus, mieszczącym się przy ulicy Orląt Lwowskich 8. Pomoc można uzyskać w każdy wtorek od godz. 17.00 do 19.00, a w parafii wojskowo-cywilnej w każdy drugi piątek miesiąca w godzinach 15.00-19.00 oraz w Centrum Profilaktyki, gdzie udzielane są porady prawne w zakresie prawa rodzinnego w każdą ostatnią sobotę miesiąca w godzinach 9.00-13.00. - Centrum Profilaktyki mieści się przy alei 3-go Maja 24. Tam działa również Punkt Konsultacyjny Przemoc w Rodzinie - w każdą środę i piątek od 16.00 do 19.00 - informuje Tamara Mytkowska, rzeczniczka urzędu miasta. Ponadto Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie posiada także mieszkania kontraktowe dla ofiar przemocy.

Ewelina Kurzak

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Leosiaa

18.10.2020 07:45

To rzeczywiście problem i należy na takie sytuacje reagować. Kobiety i dzieci nie mogą żyć w ciągłym stresie i zastraszaniu.Mogło by jednak do takich sytuacji nie dochodzić, gdyby panowie zwrócili się o pomoc do właściwych specjaqlistów - psychologów czy psychiatrów.Wszelką pomoc zdrowia psychicznego świadczy klinika Psychomedic - https://psychomedic.pl/ .Empatyczni lekarze, są na prawdę w stanie pomóc, trzeba chcieć tylko pomóc sobie samemu. Klinika w samej tylko Warszawie ma siedem placówek. Obsługa na najwyższym poziomie.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break