Metro coraz bliżej. Będzie płatne parkowanie?
26 lutego 2019
Centrum miasta przesuwa się na zachód, ale granicą strefy płatnego parkowania pozostaje Towarowa.
Dlaczego obok wieżowca po jednej stronie ulicy można zostawić samochód za darmo, ale po drugiej kosztuje to 3 zł/h? W miarę zabudowywania kolejnych poprzemysłowych terenów środek ciężkości Warszawy przesuwa się w głąb Woli. W tym roku pojawi się kolejny czynnik ściągający auta: metro.
- Otwarcie stacji Płocka, Młynów oraz Księcia Janusza zasadniczo zmieni sytuację komunikacyjną w tej części miasta - uważa burmistrz Krzysztof Strzałkowski.
"Parkingów nie brakuje". Co z garażem pod Chłodną?
Prezydent miasta uważa, że problemy z parkowaniem w centrum wcale nie wynikają z braku miejsc. Jednocześnie samorząd pracuje nad parkingiem, na którym urządzenie jednego miejsca ma kosztować ponad 100 tys. zł.
- Transport publiczny stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla mieszkańców, a to pozwoli na podjęcie działań, które zmniejszą napływ samochodów na Wolę i dalej do centrum. Chcemy postawić na preferencje dla mieszkańców i grzecznie zachęcać "przybyszów" do przesiadki do komunikacji miejskiej. Dlatego chcemy, aby Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego obejmowała teren do al. Prymasa Tysiąclecia, jak również wyspowo okolice stacji Księcia Janusza.
- Często jest tak, że mieszkańcy Woli wracając z pracy nie mają gdzie zaparkować, bo ich podwórka i ulice są zastawiane przez samochody, pozostawione przez pracowników okolicznych biur - dodaje radny Dariusz Puścian. - Kierując się zasadą, że najważniejsi są nasi mieszkańcy, chcemy, aby funkcjonowanie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego było maksymalnie wydłużone. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli spokojnie wrócić z pracy bez zastanawiania się, czy będą mieli pod swoim domem miejsce, aby zaparkować.
Wolski ratusz zaproponował Zarządowi Dróg Miejskich, aby parkowanie było płatne od 8:00 do 20:00. Burmistrz Strzałkowski chciałby też, żeby mieszkańcy dzielnicy mieli zapewniony abonament na jeden samochód za darmo (według aktualnych stawek kosztuje on zaledwie 30 zł rocznie).
(dg)
.