Medal dla nauczycielki z Zacisza
24 stycznia 2019
Nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 84 im. Waleriana Łukasińskiego zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie "Nauczyciel na Medal 2018".
Celem plebiscytu, organizowanego pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego, jest nagrodzenie najbardziej charyzmatycznych i kreatywnych nauczycieli, którzy nie tylko doskonale przekazują wiedzę, lecz także cieszą się sympatią, autorytetem i szacunkiem uczniów - nauczycieli z pasją. Edyta Janczewska z podstawówki na Targówku zajęła w tym prestiżowym konkursie pierwsze miejsce w kategorii wczesnoszkolnej
- Czy nagroda w plebiscycie "Nauczyciel na medal 2018" mocno Panią zaskoczyła?
- Zdecydowanie tak, głównie dlatego, że nie planowałam wziąć w nim udziału. Gdy zakwalifikowałam się do drugiego etapu konkursu, byłam naprawdę wzruszona, jak ogromne było zaangażowanie rodziców, którzy tak samo jak ja przeżywali każdy dzień przed ogłoszeniem końcowych wyników.
- Jak bardzo wymagające jest nauczanie na etapie wczesnoszkolnym w porównaniu np. do nauczyciela klas podstawowych?
- Edukacja wczesnoszkolna obejmuje klasy 1-3. Myślę, że nie powinno się w żaden sposób porównywać pracy na kolejnych etapach edukacji. Każdy z nich wymaga ogromnego zaangażowania i wysiłku ze strony nauczyciela, ale i uczniów. Każdy etap to inny poziom rozwoju psychofizycznego ucznia.
- Z jakimi problemami w swojej pracy się Pani spotyka?
- Kluczowe jest zawiązanie relacji między nauczycielem a uczniem, to wymaga czasu i na tym się skupiam. Jednak jest to niezbędny element we współpracy, by tak zwane "problemy" występowały jak najrzadziej.
- Laureaci zostali nie tylko wyróżnieni, otrzymali Medale Marszałka Województwa Mazowieckiego, ale też atrakcyjne nagrody - wśród nich studia podyplomowe, wyjazdy do SPA i zagraniczne wycieczki. Gdyby miała dokończyć Pani zdanie: Nagrodę tę odbieram jako...
- ... wyraz uznania za moją pracę. Wygrana jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, dzięki takim nagrodom umacnia się poczucie, że inni doceniają wysiłek, ciężką pracę, codziennie stawiane małe kroki, by w przyszłości móc powiedzieć, iż osiągnęło się to, do czego przez całe życie dążyłam.
- Czego można Pani zatem życzyć w tym nowym, 2019 roku?
- By wciąż było mi dane spotykać na swojej drodze, tak jak do tej pory, osoby przepełnione radością i zarażające pozytywną energią - jako zastrzyk motywacji do działania na każdy kolejny dzień.
- Dziękuję za rozmowę.
(DB)