REKLAMA

Bielany

różne »

 

Matematyczny mistrz świata ze szkoły na Piaskach

  20 września 2013

alt='Matematyczny mistrz świata ze szkoły na Piaskach'

Wielki sukces Konrada Czarneckiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 289 z klasy Vd. Chłopiec został właśnie mistrzem świata w XXVII Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych.

REKLAMA

Zawody odbyły się jak zawsze w Paryżu. A Konrad był tam nie po raz pierwszy. W poprzedniej edycji tych samych zawodów zajął bowiem drugie miejsce! Wcześniej był laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny, Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny, Konkursu Matematycznego Torus. Zajął czwarte miejsce w finale krajowym eliminacji do XXVII Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych.

Skąd takie zdolności?

- Mam dwóch synów. Starszy brat Konrada, Damian, ma podobne zdolności, także wygrywa konkursy - opowiada Aleksander Czarnecki. - Obaj byli mistrzami Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych na poziomie krajowym.

Zdolni rodzice, zdolne dzieci. Mama chłopców jest absolwentką ekonomii, tata - Politechniki Warszawskiej. Przedmioty ścisłe są więc mocną stroną całej rodziny. I nie jest to bynajmniej efekt samych treningów (choć jedną z ulubionych rozrywek chłopców jest rozwiązywanie łamigłówek oraz zagadek logicznych i matematycznych). Konrad zrozumiał, czym są liczby ujemne dzięki podróży windą. Oglądał cyfry narysowane przy guzikach i sam zaczął się dopytywać, jaka byłaby cyfra, gdybyśmy pojechali do piwnicy - wspomina ojciec. Zadania rozwiązywane przez chłopców na Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych nie wymagają wcale typowej wiedzy matematycznej, ale raczej umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości i inteligencji. - Niektóre pytania są bardzo podchwytliwe. Poza tym jednym z kryteriów oceny końcowej jest czas wykonania zadań - opowiada Aleksander Czarnecki.

Kiedy Konrad ujawnił swój talent? Już jako kilkuletnie dziecko zadziwiał rodziców nieprzeciętną umiejętnością konceptualizacji zagadnień matematycznych. - Konrad zrozumiał, czym są liczby ujemne dzięki podróży windą. Oglądał cyfry narysowane przy guzikach i sam zaczął się dopytywać, jaka byłaby cyfra, gdybyśmy pojechali do piwnicy - wspomina ojciec. - Kiedyś też zaczął dopytywać się o działanie komputerów. Tłumaczyłem mu, jak przełożyć system dziesiątkowy na dwójkowy. Nie tylko pojął w mig, ale sam doszedł do tego, jak przełożyć to na system dwudziestkowy. I zrobił to bezbłędnie!

Zapraszamy na zakupy

Jednak piłka nożna

Zarówno szkoła, jak i rodzice wspierają talent chłopców. Damian uczy się dzisiaj w klasie matematycznej liceum, Konrad rozwija talent na szkolnym kółku matematycznym. Prawdopodobnie rozpocznie wkrótce indywidualny program nauki. Choć obaj chłopcy sięgają w wolnym czasie po czasopisma z łamigłówkami, mają też inne pasje, typowe dla większości dzieci i nastolatków. Damian jest wielkim fanem gier komputerowych, z kolei Konrad lubi czytać książki lub po prostu bawić się z kolegami. Na pytanie, kim zostanie w przyszłości, najczęściej odpowiada, że... piłkarzem!

- Czasem myślę, że w naszych wyjazdach na zawody do Paryża największą atrakcją dla Konrada jest możliwość odwiedzenia paryskiego stadionu - śmieje się tata. - Konrad jest też wielkim fanem Bayernu Monachium. Staramy się wspierać zdolności chłopców, jednak to oni sami zadecydują, kim zostaną w przyszłości - mówi Aleksander Czarnecki.

Katarzyna Zawadzka

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy