Majówka nad kanałem Bródnowskim
27 kwietnia 2007
Przyzwyczailiśmy się już do corocznego długiego weekendu majowego. W tym roku kalendarz jest wyjątkowo przychylny. Wystarczy, że weźmie się tylko trzy dni urlopu, a możemy wypoczywać ponad tydzień. I znów kto może, wyjedzie daleko od spalin i huku miasta podziwiać piękno polskiego krajobrazu.
Autorka jest radną Targówka. Została wybrana z lokalnego komitetu "Mieszkańcy Bródna-Targówka-Zacisza" |
I jeszcze tylko woda by się przydała... A prze-cież taka woda jest u nas w dzielnicy - kanał Bród-nowski. Czyż nie cudnie byłoby w piękny słoneczny dzień móc pospacerować lub pojeździć rowerem wzdłuż jego brzegu? Zmęczywszy się móc odpocząć na ławeczce w cieniu drzewa i patrzeć np. na motyle, przeczytać książkę czy uciąć pogawędkę o niczym z innym spacerowiczem. Patrząc na obecny stan ka-nałku można by rzec, że to nierealne marzenia. A jednak nie, bo...
Jeszcze przed świętami wielkanocnymi rada dzielnicy z wielkim entuzjazmem poparła projekt uchwały w sprawie włączenia do Programu Rewitalizacji Doliny Wisły w rejonie Warszawy terenów kanału Bródnowskiego, kanału Żerańskiego oraz Portu Żerańskiego. Projekt ten wykracza poza naszą dzielnicę i w dużej mierze jest zasługą mozolnej pracy wiceburmistrza Wacława Kowalskiego, popartej jego doświadczeniem i znawstwem tematu.
Tak więc, jak z entuzjazmem referował burmistrz, w najbliższych latach za-niedbany kanał Bródnowski zostanie odmulony i stanie się miejscem rekreacji i wy-poczynku. Wzdłuż niego wykonane zostaną ścieżki rowerowe i spacerowe, miejsca do odpoczynku, oświetlenie, odpowiednio zaaranżowana zieleń itd. Nad wodą ma powstać 10 drewnianych mostków, które na pewno upodobają sobie zakochani na romantyczne spotkania przy blasku księżyca. Być może uda się nawet zorganizo-wać spływy kajakami do kanału Żerańskiego.
Kanał Żerański, po uzyskaniu miana drogi wodnej, umożliwiałby odbywanie rejsów na Zalew Zegrzyński, jeziora mazurskie oraz po Bugu i Narwi. Poza tym na nowo powstałym torze kajakowym można by organizować zawody nawet o cha-rakterze międzynarodowym. Port Żerański po rewitalizacji przeznaczony zostanie natomiast pod Warszawski Port Turystyki i Sportów Wodnych i wyposażony będzie w odpowiednią infrastrukturę portową: punkty poboru wody, oddawania odpadów, stacje paliw, sklepy z artykułami żeglarskimi, bazę naprawczą dla jednostek pły-wających itp.
Wierząc w powodzenie i szybką realizację projektu (dodam, że sfinansowany ma być ze środków europejskich w ramach "Programu dla Wisły 2020") jestem przekonana, że spotka się on z poparciem mieszkańców i być może już w najbliż-szych latach popularną majówkę rozpoczynać będziemy nad kanałkiem Bródnow-skim.
Iwona Wujastyk
i.wujastyk@wp.pl