Magistrat online
27 stycznia 2006
Do 16 sierpnia bieżącego roku urzędy skarbowe, gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie muszą dostosować infrastrukturę w taki sposób, by umożliwić obywatelom wymianę dokumentów z administracją w formie elektronicznej.
Od strony praktycznej, uruchomienie "elektronicznego urzędu" skróci czas załatwiania urzędowych formalności. Interesujący nas wydział czy magistrat dzięki internetowym aplikacjom, będzie dostępny dla nas 24 godziny na dobę. Wystarczy, że korzystając z komputera w domu czy pracy, wypełnimy udostępnione w witrynie internetowej danego urzędu aktywne formularze, złożymy certyfikowany podpis elektroniczny i odeślemy wirtualnie do urzędu. System będzie monitorował przepływ dokumentów wewnątrz urzędu, umożliwi to petentowi zlokalizowanie każdego opóźnienia oraz "namierzenie urzędnika", który przetrzymuje dokumenty. W chwili obecnej praktyczną realizacją takiej usługi jest elektroniczny przekaz dokumentów do ZUS. Jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym już funkcjonuje ustawa o podpisie elektronicznym, jest Szczecin. W jego witrynie internetowej, w każdej chwili istnieje możliwość załatwienia wszelkich urzędowych formalności.
Mieszkańcy Legionowa muszą poczekać jeszcze około dwóch lat, do końca budowy Centrum Administracyjno-Informacyjnego, które w praktyce dostosuje infrastrukturę informatyczną miasta do ustawowych wymogów. Miejscy urzędnicy do tego momentu muszą opanować umiejętność posługiwania się podpisem elektronicznym, umieć odpowiednio katalogować i archiwizować dokumenty. Aktualnie istnieje jedynie możliwość wysłania e-mailem listów do UM, jednak są one traktowane jak zwykła korespondencja. W listopadzie 2005 roku rada miasta podjęła uchwałę w sprawie wzorów deklaracji i informacji podatkowych w podatku od nieruchomości, rolnym i leśnym. Formularze te można pobrać ze strony miasta, jednak po ich wypełnieniu należy je fizycznie dostarczyć do siedziby urzędu. Zanim pismo trafi na właściwe biurko, trzeba pokonać wiele pokoi i urzędniczych przyzwyczajeń.
Przez biurokratyczne reguły traci się cenny czas, choć mówi się, że czas to pieniądz. W obliczu faktów pozostaje zaopatrzyć się w certyfikat i cierpliwie czekać na urząd, który umożliwi mieszkańcom Legionowa korzystanie z elektronicznych usług online. Trzeba tylko pamiętać, że całkowity koszt budowy CAI z salą widowiskową, to kwota 23 milionów złotych, co stanowi wydatek około 460 złotych na jednego mieszkańca, i że miasto będzie obciążone długiem jeszcze przez pięć kadencji samorządu, bo spłata ogromnego kredytu przewidywana jest do 2027 roku.
Agata Zaklika (PO)
radna Legionowa
Na udogodnienia mieszkańcy Legionowa muszą poczekać jeszcze około dwóch lat, do końca budowy Centrum Administracyjno-Informacyjnego. Centrum kosztuje 23 miliony złotych.