Lokalne biznesy ucierpiały najbardziej. "Moje obroty spadły o 70%"
7 grudnia 2020
- Gdy wszyscy objęci jesteśmy obostrzeniami, gdy ludzie tracą pracę i liczą każdą złotówkę, cierpią też lokalni przedsiębiorcy. Dlatego zachęcamy do korzystania z ich usług - apeluje do mieszkańców burmistrz Grzegorz Pietruczuk. Bielański ratusz stworzył mapę lokalnych przedsiębiorców, do której codziennie dopisywane są nowe punkty.
- Dzięki naszej pomocy nie tylko zachowają pracę, ale zostaną z nami na dłużej. W dotarciu do lokalnych sklepików oraz zakładów rzemieślniczych i usługowych pomoże specjalnie przygotowana mapa, która jest aktualizowana - przekonuje na Facebooku burmistrz Grzegorz Pietruczuk.
"Szkoda, żeby upadł"
Mieszkańcy chętnie wskazują kolejne punkty do umieszczenia na mapie. - "Świeżarnia u Michałów" - malutki sklepik ukryty w osiedlu pomiędzy Sokratesa a Nocznickiego. W środku zawsze uśmiechnięta od ucha do ucha obsługa - zazwyczaj właściciele. Przywożą do swojego sklepiku przepyszne jabłka, śliwki, pomidory, wędliny, kiełbasy, miody od polskich rolników, lokalnych dostawców... Na tym osiedlu rośnie olbrzymia konkurencja w postaci sieciówek, które niestety przejmują klientów sklepiku. Bardzo mi przykro, że ich działalność, w którą włożyli naprawdę bardzo dużo pracy, może zostać zakończona - podpowiada pani Paulina.
- A ja polecam nasz "Nastula Club Bielany". Od 20 lat dzielnie walczymy z sieciówkami, ale kolejne zamknięcia siłowni i klubów fitness sprawiają, że jest nam coraz trudniej... Jesteśmy klubem rodzinnym i mamy ofertę zajęć dla mieszkańców od drugiego roku życia do seniora,. Oprócz kameralnej siłowni proponujemy wiele sportów walki dla dzieci i dorosłych. Zapraszam - reklamuje pani Joanna.
Dziesiątki lokalnych działalności
- Sklep "Tasiemka" przy ul. Kasprowicza 16. Duży wybór ciepłej odzieży i artykułów pasmanteryjnych. Super obsługa - komentuje pani Małgorzata. Inni mieszkańcy polecali zaś: sklep z odzieżą dziecięcą "Kropka" przy Conrada 15, księgarnię z kawiarnią "Dlaczemu" przy Lekkiej 3, pizzerię "Gruby Benek" przy Lekkiej 3, sklep z artykułami szkolnymi i biurowymi "Krater" przy Kochanowskiego 1, kawiarnię "Cafe per tutti" przy Petofiego 3, "Kuki Ciastka" przy Sokratesa 11, pasmanterię "Szyty świat" przy Sokratesa 13, cukiernię "Kilian Piotr" (Wrzeciono 48), polecony został też zegarmistrz Ludomir Mitrowski przyjmujący przy Doryckiej 6, pracownia zegarmistrzowska Mirosława Paszóskiego przy Marymonckiej 75, sklep z ekożywnością "Rolnik ekologiczny" przy Żeromskiego 64, pralnia na Barcickiej 1, sklep ze zdrową żywnością "Jadłostacja" przy Kasprowicza 48, serwis samochodowy Batex-Pol Żuchowscy przy Arkuszowej 145, kawiarnia "Słodki karmel" przy Conrada 8, księgarnia "Baczyńskiego" przy Żeromskiego 81, poprawki krawieckie "Monika" przy Marymonckiej 67, usługi krawieckie "U Kasi" przy Kasprowicza 72, czy "Cafe Czarna Mańka" przy Sokratesa 13.
"Ruch w moim sklepie jest niemal zerowy"
To nie są pracownicy zagranicznych koncernów. Od lat prowadzą swoje punkty w różnych częściach Bielan. Wielu z nich jest nie tylko przedsiębiorcami, ale też naszymi sąsiadami.
- Gdybym wyszedł przed swoją firmę, to nie miałbym czasu pracować. Znam tu wiele osób, z każdym wymieniam "dzień dobry" i kilka zdań. W końcu jestem tu ponad 25 lat - powiedział w wywiadzie dla gazety samorządowej Andrzej Alchimowicz, właściciel zakładu szklarskiego przy ulicy Kochanowskiego 1 na Piaskach. A takich ludzi jak pan Andrzej jest wielu. - Ruch w moim sklepie jest niemal zerowy. Moje obroty spadły o około 70%. Ponieważ nauka i praca przeniosła się do domu, nie ma zapotrzebowania na zeszyty, ołówki czy gumki do ścierania. Czasem ktoś kupi blok rysunkowy albo farby dla dzieci, ale tak naprawdę utrzymuję się dzięki stałym klientom, ponieważ mam materiały specjalistyczne, które nie są dostępne gdzie indziej - opisuje swoją trudną sytuację Julian Sawicki, właściciel sklepu papierniczego "Krater". Pełną mapę bielańskich przedsiębiorców znajdziemy tu.
(DB)