REKLAMA

Wola

komunikacja »

 

Linia zastępcza Z-5 nie ma sensu, ale zostaje

  14 maja 2024

alt='Linia zastępcza Z-5 nie ma sensu, ale zostaje'
źródło: Warszawski Transport Publiczny

Linia zastępcza Z-5, która na co dzień przewozi głównie powietrze z Odolan w kierunku stacji metra - zamiast wydłużenia jej do ronda Daszyńskiego lub pełnej likwidacji i zastąpienia 105-tką, jeździ z ograniczoną częstotliwością. Zarząd Transportu Miejskiego upiera się przy czymś, co nie zdaje egzaminu. Słusznie?

REKLAMA

- Piszę w sprawie linii Z-5, która na Odolanach zastąpiła linię 255, dość popularną, szczególnie w stronę ronda Daszyńskiego - napisała mieszkanka do ZTM-u i dodała, że obecnie linia ta nie ma sensu, bo jeżdżą nią maksymalnie dwie osoby.

ZTM odpowiada

ZTM odpowiedział, że przyczyną zawieszenia kursowania linii 255 było rozpoczęcie kolejnego etapu przebudowy ulicy Jana Kazimierza, w wyniku której autobusy mogą kursować tą ulicą wyłącznie w jednym kierunku - od ul. Ordona w stronę ul. Hubalczyków.

"Taka organizacja ruchu powoduje, że autobusy jadące od pętli Cmentarz Wolski do ronda Daszyńskiego na całej trasie dublowałyby linie tramwajowe 10 i 11, które po otwarciu trasy tramwajowej na ul. Kasprzaka zapewniają szybkie połączenie w tej relacji. Tym samym linia autobusowa kursująca na takiej trasie spełniałaby swoją funkcję wyłącznie w jednym kierunku. Ponadto byłaby ona narażona na dodatkowe opóźnienia spowodowane utrudnieniami w ruchu, występującymi m.in. w rejonie ronda Tybetu albo na skręcie w lewo z ul. Kasprzaka (od strony centrum) w ulicę Ordona. Mając na uwadze te uwarunkowania, podjęliśmy decyzję o czasowym zawieszeniu kursowania linii 255 oraz uruchomieniu linii zastępczej Z-5, której zadaniem jest umożliwienie dojazdu z ul. Jana Kazimierza do przystanku Fort Wola, gdzie istnieje możliwość przesiadki do autobusów i tramwajów kursujących w kierunku ronda Daszyńskiego. Z kolei pasażerowie zainteresowani dojazdem od strony centrum w rejon ulicy Jana Kazimierza mogą przesiąść się z tramwajów i autobusów do linii Z-5 na przystanku Ordona-WSA. Taka organizacja komunikacji miejskiej w omawianym rejonie będzie obowiązywała do czasu przywrócenia na ul. Jana Kazimierza możliwości przejazdu autobusów w obu kierunkach" - argumentuje ZTM.

Wstąp do księgarni

Z-5 wozi powietrze

- Ta odpowiedź nie odnosi się do moich uwag, że teraz tą linią nikt prawie nie jeździ. Zaproponowałam, żeby ją wydłużyć do ronda Daszyńskiego albo zlikwidować i dać więcej kursów na linii 105 - wyznaje mieszkanka, która takie działania określa mianem "marnotrawstwa publicznych pieniędzy". Trudno nie przyznać jej racji. Zapytaliśmy zatem ZTM, czy sprawdzane było ilu obecnie pasażerów korzysta z linii Z-5 (najlepiej w godzinach szczytu) i czy nie lepiej byłoby wydłużyć kursowanie tej linii do ronda Daszyńskiego albo ją zlikwidować i dać więcej kursów na linii 105?

REKLAMA

Z-5 na Odolanach zostaje, jednak rzadziej

Jak się okazuje ZTM analizował "napełnienie autobusów" Z-5 w okresie od 16 marca do 7 kwietnia. W tym czasie z Z-5 skorzystało łącznie 4187 pasażerów. Liczba wydaje się duża, ale to pozory.

- Maksymalne napełnienie nie przekroczyło dziewięciu osób w pojeździe - przyznaje rzecznik ZTM Tomasz Kunert i dodaje, że podstawowym środkiem przemieszczenia się z tamtej okolicy do metra są tramwaje, którymi można dojechać do dwóch stacji - Rondo Daszyńskiego lub Płocka.

- Dzięki temu pasażerowie mają wybór, z której stacji chcą skorzystać. Do metra dojeżdża także autobus 105, którego rozkład jazdy jest dostosowany do zainteresowania pasażerów tą linią i nie planujemy jego zmiany - po otwarciu połączenia tramwajowego liczba pasażerów w 105 zmniejszyła się. Z-5 pełni funkcję autobusu dowozowego do głównych ciągów komunikacyjnych, jakimi są ulice Wolska i Kasprzaka. Jest to jedyna możliwość wyjazdu z osiedli przy ul. Jana Kazimierza transportem publicznym. Dlatego też linia nie zostanie zlikwidowana - dodaje Kunert. ZTM jednak ograniczył jej częstotliwość. Od 6 maja autobusy tej linii jeżdżą rzadziej - co 20 minut "w szczycie" i co 30 poza nim.

DB

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break