REKLAMA

Targówek

oświata »

 

Liceum stuknęła 90-tka. Najsłynniejsza szkoła Targówka

  19 listopada 2018

alt='Liceum stuknęła 90-tka. Najsłynniejsza szkoła Targówka'
źródło: liceum13.edu.pl

Choć może trudno w to uwierzyć, ale XIII Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie jest tylko o 10 lat młodsze od niepodległej Polski. Co zrozumiałe, dziewięćdziesiąte urodziny ogólniaka nauczyciele, absolwenci i licealiści obchodzili z pompą. A jaka będzie przyszłość najsłynniejszej na Targówku szkoły?

REKLAMA

Jak można przeczytać na stronie internetowej szkoły, w 1928 roku powstało na Bródnie V Męskie Gimnazjum. Opiekował się nim, wywodzący się z Legionów Piłsudskiego, 36. Pułk Piechoty. Z tego względu szkoła obrała sobie za patrona właśnie żołnierza - młodego bohatera I wojny światowej i wojny polsko-ukraińskiej - płk. Leopolda Lisa-Kulę.

Złote czasy

Trzy lata po rozpoczęciu działalności Szkoła Ogólnokształcąca Męska Magistratu m. st. Warszawy wynajęła od Stowarzyszenia Dozorców i Służby Domowej budynek przy ulicy Odrowąża. Jej nazwę zmieniano wielokrotnie, poczynając od V Gimnazjum Męskiego Magistratu m. st. Warszawy po Miejskie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. płk. Lisa-Kuli. Otoczenie samego budynku stanowił ogromny plac i niemal 40-hektarowy ogród. W latach 30. powierzchnia terenu zagospodarowanego przez szkołę wynosiła ponad 50 hektarów. Oprócz ogrodu znajdowało się tam boisko z bieżnią i urządzeniami lekkoatletycznymi, szlak spacerowy z altaną i pagórkiem oraz małe jezioro, po którym latem pływano kajakami, zimą zaś organizowano na nim lodowisko. Działały organizacje uczniowskie i liczne koła zainteresowań: dwa chóry, trzy orkiestry, drużyna harcerska, hufiec przysposobienia wojskowego, koło literackie, fotograficzne, sportowe "Dyskobol", turystyczne "Włóczykije" i samorząd uczniowski. Salę gimnastyczną wykorzystywano jako widowiskową i kinową. Szkoła była prężnie rozwijającą się placówką oświatową i kulturalną, przyciągającą najlepszą młodzież z Targówka, Bródna, pobliskiej Pelcowizny i Annopola, a nawet Pragi i lewobrzeżnej Warszawy.

Wstąp do księgarni

W czasach PRL zmieniono patrona

W 1939 roku budynek przy ul. Odrowąża został zajęty przez Niemców na biuro i koszary. Zajęcia odbywały się wtedy na tajnych kompletach. Po zakończeniu działań wojennych nastąpił powrót na ul. Odrowąża. Gmach był wtedy zdewastowany. Mimo to wspólnym wysiłkiem kadry, uczniów i ich rodziców uprzątnięto szkołę i już wiosną 1945 roku rozpoczęto zajęcia w gimnazjum i liceum koedukacyjnym. W niesprzyjającym bohaterom II RP czasie PRL-u gimnazjum utraciło swe imię. Szkoła otrzymała wówczas nazwę XIII Liceum Ogólnokształcące im. Ludwika Waryńskiego i przeniosła się na ulicę Oszmiańską. Dopiero w 1989 roku, na I Zjeździe Absolwentów, podjęto uchwałę o powrocie do przedwojennego imienia szkoły a przywrócenie jej imienia pierwszego patrona nastąpiło 10 listopada 1990 roku. Obecnie XIII Liceum Ogólnokształcące kontynuuje najlepsze tradycje przedwojennego gimnazjum.

REKLAMA

Jaka przyszłość szkoły?

Z okazji 90. urodzin liceum w ostatnich dniach zrealizowano uroczyste obchody. - To dla mnie niezwykły zaszczyt i wyróżnienie, że mogę uczestniczyć w święcie 90-lecia szkoły. To co widać, to przede wszystkim zasługa władz dzielnicy Targówek (szkoła zyskała nową elewacją, która jest zwieńczeniem ciągnącego się od 5 lat generalnego remontu i rozbudowy placówki - przyp. red.). Czekamy na ukończenie wielkiej biblioteki multimedialnej i sali teatralnej. Korzysta z tego młodzież, ale chcę, żeby korzystali z nich wszyscy - mówi dyrektor Izabela Pielat-Świerczyńska.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025