REKLAMA

Legionowo

historia »

 

Legionowski rynek: dawniej defilady, dziś nuda

  29 października 2014

alt='Legionowski rynek: dawniej defilady, dziś nuda'
źródło: Ze zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie (depozyt rodziny Iwaszkiewiczów)

Tak prezentował się 2. Batalion Balonowy na legionowskim rynku w latach 30-tych. Wojskowe przysięgi i defilady były sporą atrakcją dla mieszkańców miasta. Dziś wieje w tym miejscu nudą.

REKLAMA

Kiedyś to były czasy... Gdy w Legionowie stacjonowały duże oddziały wojskowe, ich przemarsze i przysięgi odbywały się zazwyczaj na rynku, ściągając wielu widzów. Widać to na prezentowanej fotografii, na której widać maszerujących żołnierzy wojsk aeronautycznych, zajmujących się obsługą balonów obserwacyjnych.

A dziś? Ktoś karmi gołębie, ktoś nabiera wody oligoceńskiej do baniaków, ktoś inny pędzi na stację kolejową. Nuda. Legionowski rynek zmienił się od czasów przedwojennych nie do poznania. Na gorsze czy na lepsze? To zależy, czy wolimy tradycyjny dla małych miast plac, na którym czasem odbywają się święta, defilady i inne imprezy, czy - tak jak dzisiaj - skwer, który tylko z nazwy i z historii jest rynkiem. Legionowski rynek zmienił się od czasów przedwojennych nie do poznania. Na gorsze czy na lepsze? Skwer-rynek był remontowany całkiem niedawno, jeszcze na początku poprzedniej dekady stały przy nim drewniane domy. Przywracanie historycznej roli i wyglądu rynków nie zawsze kończy się w oczach mieszkańców dobrze: wyremontowany ostatnio za 6 mln zł rynek we Włocławku uznano powszechnie za "brzydki betonowy plac", choć autorom projektu chodziło o jednoznaczne przypomnienie, że rynek to rynek, a skwer to skwer.

Fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie (depozyt rodziny Iwaszkiewiczów).

DG

 

Komentarze (2)

# Gustaw

29.10.2014 23:40

Fakt - kiedyś wszystko było atrakcją a teraz atrakcją jest komputer i głupi gry....tak młodzież wypełnia swój czas ........na byle czym.

# Jęk

29.10.2014 23:59

I zakłady wojskowe "Szmata" też padły.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024