Legionowo ozdobione muralami. Który najlepszy?
12 czerwca 2019
Co i rusz w Legionowie powstaje nowy mural. Najwięcej tego typu dzieł możemy podziwiać na legionowskich Piaskach, a tematyka dotyczy głównie wojska, które nierozerwalnie łączy się z historią naszego miasta.
Pierwsze murale, które pojawiły się na osiedlu Piaski, dotyczyły drugiej wojny światowej i walk Armii Krajowej z hitlerowcami, a podziwiać je jeszcze można na osiedlowym ciągu starych garaży, tuż przy dworcu. Jednocześnie tą samą tematykę muralu już od kilku lat można oglądać w centralnej części miasta na jednym z murowanych ogrodzeń posesji przy rondzie Armii Krajowej.
Rekordowy
Prawdziwe szaleństwo w Legionowie na dobre rozkręciło się w 2016 roku wraz z powstaniem najdłuższego na świecie muralu patriotycznego, który możemy podziwiać na ogrodzeniu Narodowego Centrum Kryptologii przy Szwajcarskiej. Dzieło autorstwa Rafała Roskowińskiego, znanego z malowideł ściennych w gdańskiej stoczni czy w Muzeum Powstania Warszawskiego, przedstawia ponad tysiąc lat chwały polskiego oręża - najważniejsze bitwy i operacje w historii polskiego wojska. Legionowskie malowidło ma 736 metrów długości i 2120 m2 powierzchni, co czyni go największym muralem historycznym w Europie, a prawdopodobnie także na świecie.
Młodzieżowy
Po ogromnym sukcesie muralu patriotycznego władze miasta postanowiły pójść "za ciosem". W 2017 roku w przejściu podziemnym Centrum Komunikacyjnego powstały obrazy z motywem wiersza Juliana Tuwima pt. "Lokomotywa". Tym razem urzędnicy zaproponowali mieszkańcom lżejszą formę kreskówki. Jego autorem także jest Roskowiński. Pół roku później zaprezentował on mieszkańcom kolejne wielkie malowidło, tym razem na ścianie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Królowej Jadwigi, na którym król Jana III Sobieski - patron szkoły - galopujący na swoim koniu szykuje się do boju z tureckim najeźdźcą.
Lokalny
W 2018 roku wykonano kolejny mural - na parkingu wielopoziomowym Centrum Komunikacyjnego. Przedstawia on nazwę "Legionowo", jak i historyczne odniesienia do żołnierskich tradycji miasta. Wykonanie napisu zlecono Fundacji Gdańska Szkoła Muralu. Jego autorem jest nie kto inny jak Rafał Roskowiński, podobnie jak malowidła w przejściu podziemnym na PKP Przystanek, które powstało w tym roku. Motywem przewodnim są tu pociągi pancerne, które przed II wojną światową stacjonowały w naszym mieście.
Patriotyczny
Ostatnio zakończyły się prace nad kolejnym muralem na jednym z bloków przy ul. Zegrzyńskiej 25. Dzieło to powstało z okazji stulecia nadania nazwy Legionowo. Nad muralem pracował zespół złożony z: Sylwii Piwowar, Tomasza Chodkowskiego, Katarzyny Sykus i Rafała Roskowińskiego. Pierwszy plan to scena akcentująca wojskowe pochodzenie słowa Legionowo. Weteran-legionista opowiada kilkuletnim dzieciom swoje przygody z wojny. Przekazuje tym samym tradycję - dzieci te wezmą udział w powstaniu. W tle widoczny hangar balonowy w towarzystwie przedwojennych balonów (na podstawie oryginalnego zdjęcia, z Muzeum Historycznego w Legionowie).
W Legionowie malowane są murale z rozmachem. Który robi największe wrażenie?
(DB)