Legionowo odmawia przekazania Poczcie Polskiej urn wyborczych
28 kwietnia 2020
Miasto Legionowo nie przekaże urn wyborczych Poczcie Polskiej. Czy to oznacza, że korespondencyjne wybory prezydenckie się u nas nie odbędą?
- Miasto Legionowo nie przekaże urn wyborczych Poczcie Polskiej. Takiej treści pismo zostało skierowane do tej państwowej spółki. Nasza decyzja jest podyktowana faktem, że mamy obowiązek przygotowywać się do przeprowadzenia wyborów (choć zdajemy sobie sprawę, że to nie jest możliwe) w tradycyjny sposób w dniu 10 maja 2020 r. Prawo pozostaje dla nas prawem - obwieścił na Facebooku wiceprezydent Legionowa Piotr Zadrożny.
Jak się dowiedzieliśmy, decyzja o nieprzekazaniu państwowej spółce urn wyborczych przez miasto, to decyzja władz miasta w związku z obowiązującym według prawa obowiązkiem przeprowadzenia... tradycyjnych wyborów prezydenckich. Urząd miasta w korespondencji z Pocztą Polską nie powołuje się na konkretne przepisy, bo - jak przekonują władze miasta - również państwowa spółka pocztowa nie powoływała się na żadne przepisy.
"Wyborami prezydenckimi nie będą zajmowały się samorządy"
Zapytaliśmy wiceprezydenta Legionowa, czy w związku z takimi działaniami władz miasta istnieje zagrożenie, że do wyborów prezydenckich w Legionowie w ogóle nie dojdzie.
- Ale których? Dziś stan prawny mówi o wyborach tradycyjnych w dniu 10 maja. Tych na pewno nie będzie. Natomiast nic nas nie zwalnia od ich przygotowywania. Co więcej Państwowa Komisja Wyborcza żąda różnego rodzaju danych (np. zgłoszeń do komisji) lub raportów. Wybory korespondencyjne to dziś tylko projekt ustawy, który jest na razie w Senacie. Jak będzie uchwalona, to ich przeprowadzeniem będzie się zajmował minister Jacek Sasin i Poczta Polska, a nie samorządy - odpowiada nam Piotr Zadrożny.
Czekają na ustawę i akty wykonawcze
I wygląda na to, że póki co - racja jest po stronie samorządów. Poczta Polska przyznaje, że nie ma przepisów dotyczących przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. - Z uwagą śledzimy prace legislacyjne w zakresie wyborów korespondencyjnych i czekamy na ostateczny kształt ustawy, a także na akty wykonawcze określające zakres obsługi głosowania przez operatora pocztowego. We współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych wypracowywane są szczegółowe rozwiązania w zakresie obsługi procesu wyborczego przez Pocztę Polską. W Poczcie powołano zespół zajmujący się tymi zagadnieniami - informuje nas biuro prasowe Poczty Polskiej.
(DB)