Legendy Wawra: historia ukryta w nazwach
7 kwietnia 2016
Na całym terenie dzielnicy jest całkiem sporo ulic i miejsc o dziwnych nazwach. Ale nie tylko. Pochodzenie nazwy samej naszej dzielnicy jest dość ciekawe....
Wawer
Nazwa Wawer pochodzi najprawdopodobniej od nazwy karczmy Wawer (obecnie Zajazd Napoleoński), przy której wyrosła kolonia o tej samej nazwie. Najstarsza wzmianka o karczmie pochodzi z 1727 roku, kolonia Wawer powstała w 1838 roku, pierwsi osadnicy pojawili się w niej w 1839 roku.
Falenica
Według miejscowej legendy nazwa "Falenica" pochodzi z czasów wielkiej powodzi, gdy Wisła wylała zatapiając okoliczne tereny. Woda zatrzymała się pod samą wsią i fale nic jej nie zrobiły. Jest to jednak ludowa legenda. W rzeczywistości nazwa osiedla pochodzi najprawdopodobniej od słowiańskiego imienia Falisław (Chwalisław) - przypuszczalnego pierwszego właściciela lub założyciela osady.
Radość
Dawniej teren Radości nazywano Zbójną Górą. Jak łatwo się domyślić - od bandytów szalejących po okolicznych lasach. Jak komuś udało się przejść przez owe lasy z pełną sakiewką, to była... radość. I stąd wedle legendy wywodzi się późniejsza nazwa osiedla. W rzeczywistości nazwę Radość wymyślił podobno jeden z najpopularniejszych aktorów komediowych międzywojnia Antoni Fertner. Posiadał tutaj willę "Pod Kogutem" przy przystanku kolejowym i przyjeżdżał do niej. Z radością.
Panny Wodnej
Nazwa tej ulicy nawiązuje do warszawskiej legendy o Warsie i Sawie. To właśnie Panna Wodna mogła być inspiracją dla warszawskiej Syrenki z herbu miasta. W legendzie Warsowi i Sawie nadał imiona książę, który do ich nadwiślańskiej chaty trafił właśnie dzięki wskazówkom Panny Wodnej. Tyle legenda. A w rzeczywistości nazwa najprawdopodobniej wywodzi się od XVII-wiecznego gdańskiego okrętu, który brał udział w słynnej bitwie pod Oliwą.
Kaczy Dół
Nazwa tej ulicy to pamiątka historyczna. Gdy na początku XX wieku przeprowadzono akcję odwadniania terenów Wawra, zaczęło powstawać coraz więcej letnisk. Na osuszone tereny powszechnie mówiło się Kaczkowo albo Kaczy Dół. Dopiero w międzywojniu dość prozaiczną nazwę przemianowano na bardziej poetyczne i eleganckie Międzylesie.
Poprzeczne i Ukośna
Ulic Poprzecznych w Wawrze mamy aż dwanaście. Nie mają żadnej ciekawej etymologii. Wystarczy po prostu spojrzeć na mapę i wszystko jasne. Poprzeczne są poprzeczne względem Wydawniczej i Kazimierza Szpotańskiego, a Ukośna jest ukośna. Zatem jest po amerykańsku. I tyle.
(wk)