Łatwiej walczyć z przemocą
8 marca 2003
Od kilku już lat na Targówku realizowany jest program "Stop przemocy". O tym, że przemoc w rodzinie jest zjawiskiem stosunkowo częstym nikogo nie trzeba przekonywać.
Dzięki uruchomieniu pomocy materialnej oraz prawnej dla kobiet pokrzywdzonych przez członków rodziny, możliwe stało się izolowanie sprawców przemocy. To zaowocowało większą otwartością ofiar i zgłaszaniem kolejnych spraw - wyjaśnia Rafał Baliński z wydziału promocji i informacji Targówka.
Sprawcy przemocy w rodzinie skazywani są nie tylko na pozbawienie wolności. To przecież jedynie walka ze skutkami. Ważne jest natomiast, by w miarę możliwości usuwać przyczyny negatywnych zjawisk. Stąd przymusowe leczenie odwykowe oraz terapia. Osoby poddawane takim zabiegom znajdują się pod stałą kontrolą policji. Funkcjonariusze przeprowadzają na bieżąco wywiad środowiskowy. W razie zaniechania terapii osoba uchylające się od niej musi liczyć się z powiadomieniem sądu o zaistniałej sytuacji.
Przed kilkoma dnia odbyła się konferencja Forum Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz miasta, ośrodków konsultacyjnych i organizacji pozarządowych. Realizowany na Targówku program "Stop w rodzinie" ma charakter pilotażowy i niewykluczone, że wypracowane tutaj metody zostaną wykorzystane w innych rejonach miasta.
Gerard Cisowski