REKLAMA

Wawer

różne »

 

Kulturoteki w Wawrze. Dla kogo?

  27 maja 2019

alt='Kulturoteki w Wawrze. Dla kogo?'
źródło: Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wawer

Wawerskie kulturoteki działają dopiero od kilku miesięcy, doczekały się już jednak mocnej krytyki. Zasłużenie?

REKLAMA

Kulturotekę przy Błękitnej 32 otwarto wczesną jesienią ubiegłego roku. Miasto przeznaczyło na tę inwestycję ponad 3 mln zł. Oprócz biblioteki dla dorosłych i dzieci w obiekcie działa sala widowiskowa, planowana jest także działalność: klubu seniora, drużyny harcerskiej, teatrzyku kukiełkowego i studia nagrań. Największą nowością jest jednak sposób obsługi czytelników. Dużą część księgozbioru można wypożyczyć i oddać dzięki automatycznemu, całodobowemu systemowi wypożyczania książek - co się sprawdziło. Książki zamawia się przez internet wskazując sposób odbioru: tradycyjnie lub w książkomacie (po zamówieniu książka czeka trzy dni). Oddać można we wrzutni - również te wypożyczone tradycyjnie - a wszystko dostępne jest przez całą dobę.

Problemy kulturotek

Jak przekonuje czytelników jedna z lokalnych gazet - za etykietą "kulturoteki" nie poszła jak na razie zmiana instytucjonalna. Przede wszystkim brakuje jednolitego systemu informacji dla mieszkańców. Próżno też szukać w internecie witryny, czy informacji o bieżącej ofercie. Nowo otwarta placówka w Radości, na rogu Panny Wodnej i Powojowej, długo borykała się z wieloma problemami technicznymi, niedokończonymi instalacjami, brakiem wyposażenia czy internetu. Brakuje też ponoć ludzi do pracy.

- Pracujemy w tym momencie nad ujednoliceniem i zintegrowaniem systemu przekazywania informacji o wydarzeniach organizowanych w placówkach - podkreśla Konrad Rajca, rzecznik wawerskiego ratusza. Zapewnia, że kulturoteki są w pełni wyposażone i posiadają wszelkie niezbędne instalacje.

Kup bilet

Dla kogo te godziny?

Główne zarzuty mieszkańców dotyczą jednak godzin funkcjonowania placówek. W tygodniu biblioteki są czynne tylko przez 5 godzin dziennie (znacznie krócej niż całe kuluroteki), w poniedziałki, środki i piątki są otwierane dopiero o 13 (do 18 lub 19). We wtorki i czwartki biblioteka działa tylko do 16, czyli zanim czytelnicy zdążą wrócić z pracy. W soboty natomiast jest nieczynna.

- Kulturoteki są otwarte w godzinach pracy instytucji tam działających. Np. filia w Radości czynna jest w tygodniu w godzinach 9-20, natomiast w weekendy według harmonogramu imprez (w praktyce w soboty filia WCK działa od 9 do 17, gdyż w tym czasie prowadzone są zajęcia muzyczne, koncerty i spotkania). Kulturoteka przy Błękitnej pracuje od poniedziałku do piątku od 8 do 16, ale planowane jest wydłużenie godzin jej pracy w tygodniu i weekendy. Należy w tym uwzględnić zajęcia biblioteczne prowadzone rano dla szkół i przedszkoli, oraz popołudniami dla dzieci z rodzicami, kursy komputerowe, Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora, Miejsce Aktywności Lokalnej, które funkcjonuje po godzinach otwarcia biblioteki. MAL jest dostępne w dowolnym czasie po wcześniejszym ustaleniu terminu, tak aby była dostępna sala oraz pracownik - wyjaśnia Konrad Rajca.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA