Kto odpowiada za dziury w drodze?
23 lutego 2006
Stan polskich dróg pozostawia wiele do życzenia, a po mroźnej zimie pojawiło się na drogach wiele groźnych dziur, na których kierowcy mogą uszkodzić swoje pojazdy. Jeżeli na skutek złego stanu drogi uszkodzimy samochód, to mamy prawo do odszkodowania.
![]() Senator - adwokat radzi czytelnikom "Echa" |
Czterema torami na wschód. Rozbudują kolejową wylotówkę
PKP PLK rozpoczyna przygotowania do całkowitej przebudowy kolejnej linii. Pierwsza umowa została właśnie podpisana.
Każda droga ma swojego zarządcę, nie ma dróg niczyich. Aby ustalić, kto jest zarządcą drogi, na której uszko-dziliśmy samochód trzeba ustalić czyją ta droga jest własnością. Drogi w Polsce dzielą się na krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Zarządcami dróg są dla krajowych - Generalny Dyrektor Dróg Krajo-wych i Autostrad, wojewódzkich - zarząd wojewódz-twa, powiatowych - zarząd powiatu, gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta). To właśnie do tych organów należy zwrócić się o wypłatę odszkodowa-nia za uszkodzenia samochodu, które są wynikiem złego stanu drogi. Trzeba pamiętać, że jeżeli chcemy dochodzić takiego odszkodowania, musimy zgroma-dzić jak najwięcej dowodów potwierdzających uszko-dzenie samochodu i rozmiary tego uszkodzenia. Jeżeli już uszkodziliśmy samochód, to radzę zawsze wezwać policję, aby sporządziła raport z całego zdarzenia, który jest dobrą podstawą do wystąpienia o odszkodowanie. Przydatne mogą być oświadczenia świadków więc najlepiej spisać imię, nazwisko, adres i numer telefonu osób obecnych na miejscu, tak by mogły one złożyć później odpowiednie oświadczenia. Dobrym dowodem będzie też zdjęcie z miejsca zdarzenia.
Złamana noga na chodniku
Trochę inaczej sytuacja wygląda gdy np. na chodniku złamiemy nogę. To od kogo możemy domagać się odszkodowania zależy od tego, czy powodem naszego nieszczęścia był nieodgarnięty śnieg z chodnika, czy też dziura w chodniku. Gdy upadniemy na nieodśnieżonym chodniku i np. złamiemy nogę, to niestety musimy przeprowadzić małe śledztwo, by wykryć, kto w rzeczywistości ponosi winę za nasz upadek i jest zobowiązany do zapłaty odszkodowania. Odpowiedzialny może być - właściciel, posiadacz, zarządca, podmiot sprzątający nieruchomość lub też ich ubezpieczyciel. Niestety zdarzyć się także może, że chodnik jest oblodzony, noga złamana, a nikt nie ponosi odpowiedzialności. Tak będzie jeżeli zły stan chodnika jest skutkiem nagłych i intensywnych opadów atmosferycznych i nie było możliwe szybkie usunięcie śliskości z nawierzchni. Nie można przecież zapewnić czystości chodnika w trakcie opadów. Niestety, o tym też musimy pamiętać. Natomiast jeżeli złamaliśmy nogę nie z powodu zalegającego śniegu czy oblodzenia, ale dziury w chodniku, to odpowiedzialność spada na gminę i to od gminy powinniśmy domagać się odszkodowania.adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP.





































