REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Kto odpowiada za dziury w drodze?

  23 lutego 2006

Stan polskich dróg pozostawia wiele do życzenia, a po mroźnej zimie pojawiło się na drogach wiele groźnych dziur, na których kierowcy mogą uszkodzić swoje pojazdy. Jeżeli na skutek złego stanu drogi uszkodzimy samochód, to mamy prawo do odszkodowania.

REKLAMA


Senator - adwokat
radzi czytelnikom "Echa"
Z żądaniem wypłaty takiego odszkodowania należy zwrócić się do odpowiedniego zarządu drogi. Każda droga ma swojego zarządcę, nie ma dróg niczyich. Aby ustalić, kto jest zarządcą drogi, na której uszko-dziliśmy samochód trzeba ustalić czyją ta droga jest własnością. Drogi w Polsce dzielą się na krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Zarządcami dróg są dla krajowych - Generalny Dyrektor Dróg Krajo-wych i Autostrad, wojewódzkich - zarząd wojewódz-twa, powiatowych - zarząd powiatu, gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta). To właśnie do tych organów należy zwrócić się o wypłatę odszkodowa-nia za uszkodzenia samochodu, które są wynikiem złego stanu drogi. Trzeba pamiętać, że jeżeli chcemy dochodzić takiego odszkodowania, musimy zgroma-dzić jak najwięcej dowodów potwierdzających uszko-dzenie samochodu i rozmiary tego uszkodzenia. Jeżeli już uszkodziliśmy samochód, to radzę zawsze wezwać policję, aby sporządziła raport z całego zdarzenia, który jest dobrą podstawą do wystąpienia o odszkodowanie. Przydatne mogą być oświadczenia świadków więc najlepiej spisać imię, nazwisko, adres i numer telefonu osób obecnych na miejscu, tak by mogły one złożyć później odpowiednie oświadczenia. Dobrym dowodem będzie też zdjęcie z miejsca zdarzenia.

Złamana noga na chodniku

Trochę inaczej sytuacja wygląda gdy np. na chodniku złamiemy nogę. To od kogo możemy domagać się odszkodowania zależy od tego, czy powodem naszego nieszczęścia był nieodgarnięty śnieg z chodnika, czy też dziura w chodniku. Gdy upadniemy na nieodśnieżonym chodniku i np. złamiemy nogę, to niestety musimy przeprowadzić małe śledztwo, by wykryć, kto w rzeczywistości ponosi winę za nasz upadek i jest zobowiązany do zapłaty odszkodowania. Odpowiedzialny może być - właściciel, posiadacz, zarządca, podmiot sprzątający nieruchomość lub też ich ubezpieczyciel. Niestety zdarzyć się także może, że chodnik jest oblodzony, noga złamana, a nikt nie ponosi odpowiedzialności. Tak będzie jeżeli zły stan chodnika jest skutkiem nagłych i intensywnych opadów atmosferycznych i nie było możliwe szybkie usunięcie śliskości z nawierzchni. Nie można przecież zapewnić czystości chodnika w trakcie opadów. Niestety, o tym też musimy pamiętać. Natomiast jeżeli złamaliśmy nogę nie z powodu zalegającego śniegu czy oblodzenia, ale dziury w chodniku, to odpowiedzialność spada na gminę i to od gminy powinniśmy domagać się odszkodowania.

adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe