REKLAMA

Pisma i felietony muzyczne. Tom I

autor: Stefan Kisielewski
wydawnictwo: Prószyński Media
kolekcja: Stefan Kisielewski
wydanie: 1, Warszawa
data: 8 marca 2012
forma: książka, okładka twarda
wymiary: 147 × 208 mm
liczba stron: 656
ISBN: 978-83-7839071-8

Gwiazdozbiór muzyczny, Z muzyką przez lata, Zbigniew Drzewiecki, Obywatel jazz

Stefan Kisielewski był prawdziwym człowiekiem renesansu, a dosłownie człowiekiem orkiestrą - kompozytorem, pianistą, felietonistą, posłem na Sejm, diarystą, redaktorem, nauczycielem, autorem powieści, a w końcu także krytykiem muzycznym. W niniejszym tomie zebrana została twórczość Kisielewskiego, która łączy w sobie dwie jego największe pasje: muzykę oraz słowo pisane.

W skład tomu wejdą: popularny oraz wielokrotnie wznawiany zbiór felietonów o kompozytorach ,,Gwiazdozbiór muzyczny" oraz ,,Z muzyką przez lata" (publicystyka muzyczna), ,,Zbigniew Drzewiecki" (biograficzny tekst o wybitnym polskim pianiście, inicjatorze Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego), ,,Obywatel jazz" (specjalnie do tego tomu wyselekcjonowane teksty Kisielewskiego o muzyce jazzowej).

Stefan Kisielewski (1911-1991) - pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta, nazywany pierwszym felietonistą Rzeczpospolitej. Przez 45 lat publikował felietony w ,,Tygodniku Powszechnym", podpisując się po prostu: Kisiel. W latach 1957-1965 był posłem na Sejm PRL z ramienia koła poselskiego Znak (obok Tadeusza Mazowieckiego, Jerzego Zawieyskiego oraz Stanisława Stommy). Był autorem m.in.: powieści ,,Sprzysiężenie", ,,Zbrodnia w dzielnicy północnej", ,,Widziane z góry"; szkiców muzycznych: ,,Gwiazdozbiór muzyczny"; zbiorów felietonów: ,,Rzeczy małe, 100 razy głową w ścianę", ,,Materii pomieszanie"; oraz najsłynniejszych: ,,Abecadła Kisiela" i ,,Dzienników". W 1990 roku ustanowił nagrodę swojego imienia (Nagroda Kisiela), która przyznawana jest do dziś (wśród laureatów m.in.: Władysław Bartoszewski, Jerzy Waldorff, Jerzy Giedroyc, ks. Józef Tischner, Lech Wałęsa, Stanisław Tym, Jan Nowak-Jeziorański).

NOTA WYDAWNICZA

Zbiór esejów biograficznych Gwiazdozbiór muzyczny - które powstały na zamówienie profesora Mieczysława Tomaszewskiego (redaktora naczelnego i dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego) - ukazał się po raz pierwszy w roku 1958 w Krakowie. Książka cieszyła się dużym powodzeniem, zaraz w roku następnym ukazało się jej drugie wydanie - obie edycje nosiły podtytuł:

Tom 1. Od Bacha do Strawińskiego, a na skrzydełku obwoluty wydrukowano zapowiedź tomu drugiego, który niestety nigdy nie powstał: Od Monteverdiego do Weberna (Monteverdi, Haendel, Ra­meau, Gluck, Haydn, Weber, Mendelssohn, Schumann, Berlioz, Brahms, Musorgski, Debussy, De Falla, Bartók, Schönberg, Roussel, Hindemith, Webern). Z planowanych do drugiego tomu tekstów powstał tylko ten o Arnoldzie Schönbergu i znalazł się w kolejnych wydaniach Gwiazdozbioru muzycznego, które - wraz z dodanym odautorskim Postscriptum - ukazały się w latach: 1972, 1982 (nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego) oraz - już po śmierci Autora - 1996 i 1997 (nakładem oficyny Iskry; wraz ze wstępem Adama Sławińskiego). Niniejszą edycję Gwiazdozbioru muzycznego oparto na wydaniu ostatnim.

Zbiór artykułów i szkiców muzycznych Stefana Kisielewskiego Z muzyką przez lata (zawierający teksty publikowane w prasie w latach 1947-1955) został wydany tylko raz w roku 1957 w Krakowie przez Wydawnictwo Literackie, obecną edycję tego zbioru oparto na tym właśnie wydaniu (jedynie tekst Jazz, rower i praca przeniesiono w niniejszym tomie do rozdziału Obywatel jazz).

Zeszytowe wydawnictwo pt. Zbigniew Drzewiecki miało również tylko jedno wydanie w roku 1973 (Polskie Wydawnictwo Muzyczne), na którym oparto tekst obecnego wznowienia.

Zupełnie osobną grupę tekstów stanowią te zebrane w rozdziale Obywatel jazz - nigdy wcześniej refleksje Stefana Kisielewskiego o muzyce jazzowej nie zostały w ten sposób wyróżnione, choć mogłaby z nich powstać osobna publikacja. W rozdziale tym oprócz dwóch wstępów do książek: Leopolda Tyrmanda Perspektywy jazzu i Jerzego Radlińskiego Obywatel jazz (od niej właśnie wzięto tytuł do niniejszego rozdziału), znalazły się felietony, wywiady prasowe i szkice Stefana Kisielewskiego publikowane w latach 1949-1988 w ,,Tygodniku Powszechnym", ,,Ruchu Muzycznym", ,,Dziewiątej Fali", ,,Jazzie", ,,Życiu Warszawy" i ,,Jazz Forum". Zdecydowana większość tych tekstów (Tańce, hulanka, swawola; Jazzowe naszczekiwania; I Festiwal Muzyki Jazzowej; Kwadrans z Kisielem - posłem i przyjacielem jazzu; Od jazzu do Rowickiego; Jazz wiecznie młody?; Czy umiera epoka jazzu?; Zawsze broniłem jazzu) jest przedrukowywana w niniejszym tomie po raz pierwszy od czasu ich prasowej publikacji.

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe