REKLAMA

Nazwy

tytuł oryg.: The Names
autor: Don DeLillo
przekład: Robert Sudół
wydawnictwo: Noir sur Blanc
wydanie: pierwsze, Warszawa
data: 22 listopada 2012
forma: książka, okładka miękka
wymiary: 145 × 235 mm
liczba stron: 388
ISBN: 978-83-7392374-4

Nazwy to siódma w kolejności powieść Dona DeLillo, napisana w 1982 roku. Jej bohaterem jest James Axton, Amerykanin zamieszkały w Grecji pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Axton pracuje jako ,,analityk ryzyka" dla amNazwy to siódma w kolejności powieść Dona DeLillo, napisana w 1982 roku. Jej bohaterem jest James Axton, Amerykanin zamieszkały w Grecji pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Axton pracuje jako ,,analityk ryzyka" dla amerykańskiej firmy, która prowadzi rozmaite operacje (biznesowe, wywiadowcze?) w basenie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, gdzie sytuacja polityczna staje się coraz bardziej niepewna - upada reżim szacha Iranu, zbliża się interwencja Związku Radzieckiego w Afganistanie.

Axton - Amerykanin za granicą - jest outsiderem, człowiekiem wyobcowanym nie tylko kulturowo, ale także psychologicznie. Nie potrafi zaangażować się całkowicie w żadną relację (ma żonę i syna) ani działanie - bez przerwy ,,analizuje ryzyko". Choć czuje brak przynależności, przekonuje się, że ,,amerykańskość" to garb, brzemię, od którego trudno się uwolnić, bo postrzegany jest przez pryzmat polityki zagranicznej Waszyngtonu - ,,Amerykanie dostrzegają innych tylko w chwilach kryzysu". Staje się więc poszukiwaczem indywidualnej jaźni, chce odnaleźć własną odrębną tożsamości tu i teraz - poza zdefiniowaniem i ograniczeniem jej za pomocą słów i przedmiotów.

Szukając indywidualnego ,,ja", Axton usiłuje wyrwać się z potrzasku słów, które są spoiwem społecznym - tę relatywną funkcję słowa widzi wyraźnie, zmieniając często miejsca swojego pobytu. ,,Społeczna" funkcja języka jest przytłaczająca - tak jak starożytne zabytki Grecji. Jak twierdzi archeolog Owen Brademas, wynalezienie języka przez człowieka było umotywowane potrzebą prowadzenia księgowości, a więc potrzebą wyrażania relacji i umownie wymiernych wartości, nie jaźni. Z jednej strony zdolność do stworzenia języka i posługiwania się nim to fundament ludzkiej cywilizacji, z drugiej jednak słowa nie potrafią wyjaśnić natury jednostki i służą do samooszukiwania się. Tylko jaźń - w odróżnieniu od języka, polityki, a nawet, zdawałoby się, zrytualizowanej przemocy - nie ma granic i nie jest skrępowana regułami. Jak więc jednostka ma odnaleźć własny ,,głos"?

Przemoc jednak wymyka się tej typologii. Axton i dwaj inni Amerykanie, wspomniany już archeologi i awangardowy filmowiec, ulegają obsesyjnej fascynacji tajemniczym Kultem działającym w regionie. Członkowie Kultu mordują ludzi, których nazwiska w zawoalowany sposób łączą się z nazwami miejsc ich pobytu.

Ta swoista powieść podróżnicza to zarazem zbiór rozważań nad językiem i cywilizacją

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl