Krok po kroku, krok za krokiem...
17 grudnia 2010
...żegnamy się z 2010 rokiem. Co przyniósł? Co zapowiada?
Styczeń - basen opóźniony po raz pierwszy
Basen w Aninie dostarczał materiałów do pisania o nim przez cały rok nieomal. W styczniu pisaliśmy o tym, że budowa miała się skończyć 23 lutego. Otwarcie prze-sunięto po raz pierwszy...Na ul. Lucerny w Wawrze został zainstalowany nowatorski system organizacji ruchu mający zdyscyplinować kierowców łamiących przepisy. Czerwone światła za-palają się, gdy nadjeżdżający pojazd przekroczy dozwoloną prędkość. A to zdarza się na tym odcinku często. A że o wypadek na Lucerny nietrudno, to i światła takie się przydają.
Luty - dzielnica bierze się za odśnieżanie
Zima trzyma, a "jak jest zima to musi być zimno - takie są odwieczne prawa natu-ry". Przy okazji sypie też śniegiem. A dzielnica 3 lutego ogłasza przetarg na od-śnieżanie. Dlaczego w lutym? Bo prognozy zapowiadały, że sypnie właśnie wtedy...13 lutego po raz kolejny Stowarzyszenie Inicjatywa dla Wawra przyznało hono-rowe tytuły Wawerczyka Roku. Otrzymali je Zdzisław Gójski, wiceburmistrz Wawra, profesor Jarosław Drzewiecki, doktor Stanisław Łukawski, Bożena Wygonowska (kategoria biznes) oraz za całokształt działalności prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Węzeł Marsa w przebudowie, a mieszkańcy Wawra starają się ograniczyć zwią-zane z tym utrudnienia. Korki, zatory, objazdy to codzienność. Sytuację ratuje wy-budowanie i utwardzenie ulicy Makowskiej na Pradze Południe na odcinku od ulicy Szaserów do Tytoniowej w Starym Wawrze. Kto może, ten korzysta.
Marzec - rusza budowa ronda
Miejski wydział architektury przygotowywał plan zagospodarowania terenu po fab-ryce Szpotańskiego. W zamyśle jest on przeznaczony pod handel i usługi, stąd też koncepcja stworzenia tu centrum handlowego. Podobny projekt pojawił się już kilka lat temu, jednak wówczas oprotestowali go lokalni kupcy, którzy bali się, że obiekt odbierze im klientelę. Póki co plan pozostaje w zamysłach, PZP Międzylesia zosta-nie ogłoszony najwcześniej w 2012.6 marca włączono do ruchu dwa z docelowo trzech pasów na skrzyżowaniu Pło-wieckiej, Marsa i Ostrobramskiej. Korków to póki co nie zmniejszyło, ale skrzyżo-wanie stało się bardziej przepustowe, to fakt.
Ruszyła budowa ronda w Radości. Przez dwa miesiące mieszkańcy męczyli się na objazdach, drogowcy zapewniali, że po zakończeniu prac wszystkim będzie łat-wiej i wygodniej.
Jedna z najprężniej działających instytucji kulturalnych - Klub Kultury Zastów - nie może działać jeszcze lepiej, bo jest za mały. A właśnie tam organizowany jest największy w stolicy festiwal piosenki dziecięcej i młodzieżowej "Rozśpiewany Wa-wer", na który przyjeżdżają miłośnicy śpiewania z całej Polski. Rozbudowy jednak nie będzie, bo nie ma gwarancji, że do końca obowiązywania planu inwestycyjnego dzielnicy znajdą się na to pieniądze.
Kwiecień - koszmarna kolej
Z perełki modernizmu w komercyjny koszmarek - taką drogą toczyły się losy dworca PKP Wawer. Właściciel sklepu z kominkami, który dzierżawi budynek, "ozdobił" go wedle własnego gustu. Zaprotestowali mieszkańcy, miłośnicy kolei i architekci. Zarządca dworca, PKP Nieruchomości, doszedł do porozumienia z właś-cicielem salonu i kolumienki z fasady zniknęły. Nie ma jednak szans na to, aby bu-dynek odżył kolejowo - kasy biletowe są w tym miejscu nierentowne.Skoro już o kolei - burza nad skrzydlatymi wiatami peronowymi na linii otwoc-kiej. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ma zamiar zburzyć perony, a w ich miejsce zbudować nowe i szersze platformy. Tyle że wiaty są wpisane do rejestru zabyt-ków. Jednak biorąc pod uwagę wyczyny budowlańców w Warszawie, w tym wybu-rzenie zabytkowej parowozowni na Pradze, to żadna przeszkoda.
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego "Wawer" po-zyskał pieniądze unijne na informatyzację swoich placówek. Oznacza to, że dzięki skomputeryzowaniu, lekarze będą mieli szybszy dostęp do wyników badań np. la-boratoryjnych. Przepływ informacji między placówkami będzie błyskawiczny. Na-tomiast sam pacjent nie będzie skazany na długie kolejki. - Wystarczy włożyć swoją kartę do infomatu, by uzyskać informację o tym, w której placówce kolejka do specjalisty jest najkrótsza. Później pozostanie tylko zapisać się na listę, a my przypomnimy o wizycie sms-em. To pozwoli na lepsze wykorzystanie pieniędzy z NFZ, bo będą to realni pacjenci, a nie tylko "zapisani". Teraz kolejki rosną, bo pac-jenci po prostu nie przychodzą na wizyty - mówiła dyrektor Maria Kąkol.
Maj - wielka woda
Powódź. I w zasadzie to najważniejsze, co się działo w Wawrze. Podtopienia, stoją-ca woda, wybijające szamba (bo kanalizacji wciąż brak), problemy z wypompowy-waniem. I nawet gdy woda opadła, nie opadły emocje. Radni zaczęli się zastana-wiać, co z wysoką wodą zrobić dopiero w październiku.Za to wiadomo, że zapowiadanego orlika w dzielnicy nie będzie. Raz, że urząd nie chce wykładać pieniędzy na kompleks boisk (gwoli sprawiedliwości, w Wawrze działa Syrenka z podobnego systemu i kilka boisk przyszkolnych ze sztuczną na-wierzchnią), a dwa - janosikowe pochłonęło taką ilość pieniędzy, że ani miasto, ani urząd marszałkowski nie miało funduszy. Cięto więc wszędzie, gdzie się dało. W Wawrze też.
- Na skrzyżowaniu Lucerny i Traktu Lubelskiego przydałoby się rondo - piszą i dzwonią do nas mieszkańcy. - Rondo jest przewidziane podczas modernizacji Trak-tu, ale dopiero po skanalizowaniu - odpowiadają drogowcy. Mieszkańcy jednak za wygraną nie dali...
Czerwiec - rondo rozczarowuje
Przebudowa skrzyżowania w Radości skończona, problemy dopiero się zaczynają. Powstało rondo, ale znikły miejsca parkingowe przy punktach usługowych i przy-chodni. - Prace na rondzie i w jego okolicach zostały wykonane zgodnie z projek-tem zatwierdzonym przez miejskiego inżyniera ruchu - mówiła Małgorzata Gajew-ska z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. - Dostaliśmy w sprawie ronda na Patriotów kilkadziesiąt maili, nie umiemy określić, jak rozwiążemy tę sprawę - usły-szeliśmy w biurze inżyniera ruchu.Dobra strona powodzi: kiedy Wał Miedzeszyński był zamknięty dla samocho-dów, boom przeżywały połączenia kolejowe. Zarząd Transportu Miejskiego widząc, że powodzenie pociągów jest spore, zadecydował o pozostawieniu kursów SKM z Falenicy do Warszawy Wschodniej, a może i dalej...
Wakacje - znów basen
W lipcowym "Informatorze" przypominamy o basenie: urząd zapowiada, że będzie na wrzesień. Tymczasem okazuje się, że oprócz nieprawidłowości przy budowie, wykazanych przez nadzór budowlany, basen nie jest podłączony do kanalizacji - a miał korzystać z przyłącza zbudowanego przez prywatnego dewelopera na potrze-by jego budynków. Pod koniec wakacji trwały odbiory inwestorskie i techniczne, a terminu otwarcia nadal nie było.Przy Patriotów ma powstać parking park&ride. Co prawda wawerczycy woleliby widzieć go w okolicach Falenicy, jednak na to szans nie ma - do 2012 roku, kiedy ZTM zacznie realizować kolejny etap budowania parkingów przesiadkowych.
Wrzesień - zalało Trakt
5 września likwidator Spółdzielczego Osiedla Pracowniczego w Falenicy miał wstrzy-mać dostarczanie wody dla mieszkańców. Powód? Podwyższone opłaty za pobór wody ze studni, które nie mają aktualnego pozwolenia wodnoprawnego. Nie wstrzy-mał, ale groźba pozostaje realna. Walne zgromadzenie spółdzielców na odcięcie się nie zgodziło. Pat w SOP trwa.Przejazd w Międzylesiu jest przyczyną korków, a będą jeszcze większe - są już plany zwiększenia liczby kursów pociągów na linii otwockiej, a szlabany muszą się zamykać odpowiednio wcześniej. Rozwiązaniem byłby tunel, ale choć planowano go już 30 lat temu, nadal nie powstaje. I jeszcze co najmniej dwa lata go nie będzie.
1 września zalało Trakt Lubelski, policja zamknęła dla ruchu tę ulicę. Przez podtopienia mieszkańcy mają wodę w piwnicach, w kałuże zamieniły się też chod-niki i przystanki. Co zrobić? Przekopać rów melioracyjny albo zbudować kanali-zację. Jedno i drugie nie wchodzi w rachubę, bo rowy kopie się po przebudowie drogi, a kanalizacja to wciąż melodia przyszłości.
Październik - niebezpieczna Potockich
Ruszyły prace w sprawie minironda na Lucerny i Trakcie. Co prawda na razie kon-cepcyjno-papierkowe, ale coś się dzieje.Przed pawilonem handlowym na Walcowniczej stoi pomnik upamiętniający żoł-nierzy 13. Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych, którzy podczas kampanii wrześ-niowej polegli w okolicach Wawra. Niepokój zaczęły budzić wieści, że obelisk ma zostać przeniesiony, bo właściciel terenu chce jego kosztem powiększyć przedskle-powy parking. To jednak tylko plotki. - Ze względu na sprzeciwy mieszkańców od projektu odstąpiono i nie ma teraz mowy o zmianie lokalizacji pomnika - zapewniał prezes WSH Fala.
Mieszkańcy ulicy Potockich znowu mieli obawy, czy ich okolica będzie bezpiecz-na - po remoncie nawierzchni miały być wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które utemperują drogowych piratów. Tymczasem dotarły do nich informacje, że o zniesieniu skrzyżowań równorzędnych i wyniesionych wysepkach dla pieszych mo-gą zapomnieć. - To absolutny skandal, robienie nam na złość, albo celowe nie-dopatrzenie - twierdził pan Leszek. - Projekt ma akceptację miejskiego inżyniera ruchu i będzie realizowany - uspokajał rzecznik dzielnicy. - Wszystko rozbija się o brak pieniędzy w tegorocznym budżecie. Dlatego prace będą wykonywane dopiero w przyszłym roku.
Listopad - tęsknota za parkingiem
Kierowcy tęsknią za park&ride w pobliżu PKP Międzylesie i w Miedzeszynie. Póki co parkują na poboczach Patriotów, co skrzętnie wykorzystuje straż miejska, wle-piając mandaty za niewłaściwe parkowanie. ZTM jak mantrę powtarza, że kolejne park&ride są w planach - najpierw w Falenicy, później w Wawrze. O Miedzeszynie i Międzylesiu ani słowa.Ruszają estakady nad rondem Marsa. Co z tego, skoro kierowców jadących przez Wawer skutecznie blokują światła?
Wreszcie jest! Otwarcie basenu w Aninie dziwnym trafem zbiega się z kampa-nią samorządową. Burmistrz zapewniał, że po otwarciu zamknięcia nie będzie. Szkoda tylko, że informacji o cenach i godzinach otwarcia nie zamieszczono w internecie zaraz po uroczystościach, choć dla chcącego nic trudnego i języka moż-na zasięgnąć. Dopiero od niedawna wszelkie informacje są dostępne na stronie urzędu i Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Dobra wiadomość dla pasażerów: od grudnia linia S-1 będzie jeździła z Otwocka do Warszawy Zachodniej. Ma być też więcej kursów pociągów. - W dzień powszedni pociągi Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej będą kursować co kwadrans - mówił Konrad Klimczak, rzecznik ZTM. Zła informacja dla kierowców: szlabany na przejazdach będą częściej zamknięte niż podniesione.
Grudzień
Wybory samorządowe już za nami, znani są nowi radni, wiadomo, że stolicą będzie rządzić ta sama ekipa co przez ostatnie cztery lata. Trzeba jeszcze tylko po-sprzątać plakaty i banery, i wszystko będzie takie, jak dawniej.Po cichutku, ale skutecznie - rondo na Lucerny i Trakcie stało się faktem. Co prawda przez tydzień przejazdu tamtędy nie było, ale nie ma plusów bez minusów. Poszerzono wloty ulic, zbudowano przejścia dla pieszych, wymieniono nawierz-chnię. I to wszystko w siedem dni. Na wiosnę jeszcze drogowcy zamkną to skrzy-żowanie na dobę, żeby położyć ostatnią warstwę asfaltu.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ma już wszystkie decyzje potrzebne do zbudowania kolektora W. - Pozwala to na rozpoczęcie prac nad specyfikacją istotnych warunków zamówienia - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Planujemy ogłosić przetarg w styczniu 2011. Po zakończeniu procedury przetargowej podpiszemy umowę z wykonawcą, co nastąpi najprawdopodobniej w sierpniu przyszłego roku. Prace za-kończą się w grudniu 2012.
A kolejny numer "Informatora" - pod koniec stycznia. Wesołych Świąt!
(wt)
Dziwnym trafem basen otwarto przed wyborami |
Więcej pociagów to dobrze, ciągle zamnięte szlabany - fatalnie |