REKLAMA

Bemowo

Alfred Zieliński (1923-2024)

 

Bohater spoczął na Bródnie

  11 lutego 2024

alt='Bohater spoczął na Bródnie'
Kpt. Alfred Zieliński spoczął na Bródnie

Zmarły niedawno w wieku 101 lat Alfred Zieliński ps. Mikrus spoczął na Cmentarzu Bródnowskim.

Kapitan Alfred Zieliński mieszkał na Boernerowie, gdzie cieszył się powszechnym szacunkiem i sympatią. Jak sam wspominał, walczył w Powstaniu Warszawskim na Targówku Fabrycznym, gdzie jego oddział miał rozkaz zaatakowania wiaduktu kolejowego nad ulicą Radzymińską. Niestety, wiadukt był silnie obsadzony przez Waffen-SS. - Było tam też gniazdo karabinu maszynowego. W ciągu kilku chwil zginął prawie cały mój oddział. Ja ocalałem cudem - wspominał "Mikrus".

Budował WAT

Gdy powstanie na Pradze skapitulowało, młody AK-owiec za naradą swojego dowódcy wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. Brał udział m.in. w wyzwalaniu Warszawy lewobrzeżnej i szturmie na Berlin. Po wojnie zamieszkał na Boernerowie a jego zadaniem było tworzenie Wojskowej Akademii Technicznej. Wiele razy wspominał, że radzieccy wojskowi byli nie do zniesienia, ale marszałek Konstanty Rokossowski z kolei był człowiekiem bardzo kulturalnym i sympatycznym.

Wspomienia przedwojenne

Pan Alfred opowiadał też m.in. o tym, jak zraził się do... kinematografii. - Mówił, że przed wojną jego tata pracował w drukarni przy Trębackiej. W tym samym budynku mieściła się wytwórnia filmowa, która kręciła melodramat "Rapsodia Bałtyku". Pan Alfred widział, jak kamera filmuje fale wywołane w basenie łopatami i szuflami do odśnieżania chodników. Gdy potem zobaczył te ujęcia na wielkim ekranie jako sztorm na Bałtyku stwierdził, że więcej do kina nie pójdzie, bo to oszustwo - wspomina z uśmiechem wiceburmistrz Jakub Gręziak.

W czasie okupacji "Mikrus" zrobił prawo jazdy na tworze... samochodopodobnym. - Uczył się prowadzić pojazd będący połączeniem lokomotywy i samochodu. Auto było napędzane... piecykiem węglowym, a czarny dym wylatujący z komina zasnuwał całą okolicę.

Spoczął obok żony

Alfred Zieliński zmarł 30 stycznia kilka dni przed swoimi 101. urodzinami. Spoczął na Cmentarzu Bródnowskim w kwaterze 22C-1-21, m.in. obok ukochanej żony Ireny, która odeszła dziewięć lat przed nim.

(pik)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

REKLAMA

REKLAMA